Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок
29.04.2024, 21:15
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Живко З.Б., Поліщук А.М. ВПЛИВ ТІНЬОВОГО СЕКТОРУ НА РОЗВИТОК ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

ВПЛИВ ТІНЬОВОГО СЕКТОРУ НА РОЗВИТОК ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

З.Б.Живко, А.М.Поліщук.

Львівський державний університет внутрішніх справ, м. Львів, Україна

Сьогодні увага громадськості все частіше прикута до феномену тіньової економіки. Загалом, під  тіньовою  економікою  розуміють  усю сукупність економічної діяльності, що не врахована офіційною статистикою, і  не  включена у валовий національний продукт країни.

Досліджуючи проблему тіньової економіки, ми розглядаємо якраз таку «невидиму економіку», яку дослідники в розвинутих країнах світу називають «неформальна економіка». Зокрема в Україні, це – частка легальної економіки, без якої вона не може нормально функціонувати та «економіка для себе», яка функціонує у формі домогосподарств, під якими ми розуміємо приватні господарські одиниці країни, діяльність яких спрямована на задоволення власних потреб. В офіційній статистиці такі доходи не враховуються, тому що з об’єктивних причин відсутній облік їх господарської діяльності. Разом з тим діяльність домогосподарств приносить чималу користь суспільству: суб’єкти господарської діяльності самозайняті, населення самостійно задовольняє свої матеріальні потреби – у продуктах харчування, одягу [1]. Згідно з законодавством України [2] тінізацію економіки визнано як одну з основних загроз національній безпеці України у сфері економіки. Її стрімке поширення в Україні залишається однією з ключових проблем соціально-економічного розвитку, розв’язання якої має стати об’єктом спільних зусиль як державної влади, так і теоретиків та практиків [3].

За теоретичного підходу, слушно зазначає В.О. Мандибура, що тіньова економіка розглядається як економічна категорія, прикладний аспект використовується в процесі прийняття рішень щодо формування конкретних рекомендацій, внесення змін та доповнень до законодавства тощо. Автор визначає такі підходи до дослідження тіньової економіки за методологічною ознакою, як економічний, соціологічний, кібернетичний і правовий, міждисциплінарний комплексний підхід. З погляду соціології тіньову економіку розглядають через взаємодію соціальних груп, що відрізняються позицією у системі тіньових інститутів, мотивами економічної поведінки суб’єктів у певних ситуаціях [4]. Тому слід погодитися з автором, що дослідження феномену тіньової економіки дійсно має проводитися комплексно та системно із застосуванням правових, економічних та організаційно-управлінських знань.

Розвиток тіньового сектору у кожній соціально-економічній формації має свої особливості та певні закономірності, що й впливає на розроблення шляхів та напрямків подолання тіньової економіки. Зокрема, в  Україні тіньовий сектор тісно пов'язаний з корупційними взаєминами. Механізм взаємодії корупції і тіньової економіки, поданий авторами [5], які стверджують, що присутність неофіційного сектора у легальній економіці - відіграє роль доповнення до офіційної економіки, а не замінника. Зазвичай підприємці починають свій бізнес у неформальному секторі, щоб уникати надмірних витрат, пов’язаних з погодженням та відкриттям бізнесу. Вірогідність виявлення фірм, що працюють у тіньовому секторі звичайно зростає з обсягом незаконних дій фірм, «втеча в тінь» мотивується малим розміром початкового капіталу [5].

Загальні темпи зростання економік країн, що входять в Організацію економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), в IV кварталі 2011 р. знизилися до 0,1%, у той час як у попередньому кварталі зростання обчислювалося 0,6%.  ОЕСР - одна з провідних економічних організацій світу, яка включає 34 найбільш розвинених держави. ОЕСР відзначає, що статистику для повноти картини слід розглядати через призму показників окремих країн, що входять в організацію. Так, зростання ВП США за підсумками жовтня-грудня минулого року склало 0,7% (у другому кварталі було 0,5%), у той же час ВВП Японії за звітний період втратив 0,6% (у липні-вересні було зафіксовано різке зростання на 1,7%). ВВП єврозони і ЄС скоротилося в останні три місяці минулого року на 0,3% - вперше з другого кварталу 2009 р. [6].

Зниження рівня тінізації національної економіки відбулося в умовах завершення гострої фази кризи і переходу до фази відновлення економічного зростання. Так, протягом 2010-2011 років спостерігалися зростання рівня реального ВВП (на 4,1 та 5,2% відповідно) і зниження рівня безробіття (до 8,1 і 7,9% відповідно за методологією МОП). Це супроводжувалося уповільненням інфляційних процесів в економіці, відновленням динаміки зростання депозитів і кредитів у банківській системі, зниженням напруги в бюджетному секторі в зв'язку зі скороченням дефіциту бюджету [7]. Порівнюючи динаміку показників рівня тінізації економіки України та країн ОЕСР, варто відзначити не тільки нижчий рівень тінізації в країнах ОЕСР, а й його стабільність (рис. 1).


Рис. 1. Динаміка рівня тінізації економіки в Україні та країнах ОЕСР, 2007-2012 рр. (* Побудовано за: [8; 9])

Середньозважений фінансовий метод та метод збитковості підприємств засвідчив збільшення рівня тіньової економіки у січні-березні 2012 року на 3 в.п. до 34%. Зростання рівня тіньової економіки було пов’язане із підвищенням ризиків дестабілізації ситуації у зв’язку із погіршенням ситуації на зовнішніх ринках (рецесія у окремих країнах Європи, високі ціни на енергоносії) та посиленням внутрішніх ризиків. Як наслідок, спостерігалося зниження розмірів прибутків підприємств, що могло виступити стимулом до застосування ними тіньових схем з метою зниження податкових виплат та збільшення нелегальних прибутків.

 Література

1.     Соціально-економічні умови функціонування особистих селянських господарств [Текст] : Автореферат... к. економічних наук, спец.: 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) / Т. О. Шматковська. — Львів : Львівський держ. аграрний ун-т, 2008. — 20 с.

2.     Про основи національної безпеки України: закон України // Верховна Рада України; Закон від 19.06.2003 № 964-IV в редакції від 13.10.2012р.

3.     «Тіньова зайнятість» – «під прицілом», її легалізують. [Відділ праці УПСЗН]. - [Електронний ресурс]. – Сайт  Компанії Інформаційних Технологій "Глобал Консалтинг", 2011. - Режим доступу: http://khm-news.net/2010-07/tinova-zajnyatist-pid-pricilom-ii-legalizuyut.htm.

4.     Мандибура В. О. "Тіньова" економіка України та напрями законодавчої стратегії її обмеження. – К.: Парламентське видавництво, 1998. – 465 с.

5.     Живко З.Б., Кіржецький Ю.І. Позитивні сторони некримінальної тіньової економіки / Збірник тез міжнародної науково-практичної конференції: 22-23 березня 2007 року. – Львів: В-о ПП «Арал», 2007. – С. 82 – 86.

6.     Економіка країн ОЕСР в IV кварталі 2011 р. виросла на 0,1%. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rbc.ua/ukr/top/2011.

7.     Мовчан М. Обсяг тіньової економіки України становить 350 млрд грн, половина цих коштів - зарплати в «конвертах» / М. Мовчан. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://wallnews.info/news/2012/08/20/180070

8.     Schneider F. Size and Development of the Shadow Economy of 31 European and 5 other OECD Countries from 2003 to 2012: Some New Facts [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.econ.jku.at/ members/Schneider/files/publications/2012/pdf.

9.     Загальні тенденції тіньової економіки у І кварталі 2012 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.me.gov.ua//Shadow

 

 

Категорія: 2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (13.11.2012) | Автор: З.Б.Живко, А.М.Поліщук
Переглядів: 1101 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 Aale#Paini  
0
вратарь галактики скачать на телефон http://buddypress.org/members/vina2a455a/profile/ - вратарь галактики 2020 онлайн вратарь галактики онлайн бесплатно

Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz