Вітаю Вас Гість | RSS Четвер
25.04.2024, 15:18
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Живко З.Б. ДОСВІД ФОРМУВАННЯ СТАНДАРТІВ УПРАВЛІННЯ БЕЗПЕКОЮ ПІДПРИЄМСТВА

ДОСВІД ФОРМУВАННЯ СТАНДАРТІВ УПРАВЛІННЯ БЕЗПЕКОЮ ПІДПРИЄМСТВА

З.Б. Живко

Львівський державний університет внутрішніх справ, м. Львів

 

Стандарти є життєво необхідними для діяльності будь-якого підприємства документами. В них міститься сукупність вимог до ведення бізнесу, їхнє дотримання сприяє зменшенню витрат, прискорюванню розроблення нової продукції та ін. Системи стандартів активно використовуються в господарській діяльності, але міжнародні мають особливий статус, оскільки вони відображають певні фундаментальні цінності, ґрунтуються на консенсусі, є відкритими, прозорими, збалансованими та добровільними [1].

Стандарти різняться залежно від рівня суб’єкта стандартизації, який ухвалює чи схвалює стандарти, і поділяють на національні стандарти, кодекси усталеної практики та класифікатори, ухвалені чи схвалені центральним органом виконавчої влади у сфері стандартизації, видані ним каталоги та реєстри загальнодержавного застосування і стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови, ухвалені чи схвалені іншими суб’єктами, що займаються стандартизацією.

Сьогодні стандартизація є актуальним питанням в управлінні безпекою підприємства. Стандартизація в управлінні безпекою підприємства ще не розпочалася, а тому перш, ніж приступати до розроблення стандартів, необхідно розглянути наявні стандарти з метою з’ясування можливості їхнього використання в управлінні безпекою підприємства.

Найбільш популярними та визнаними у світовій практиці є сертифікації за стандартами ISO серії 9000 "Система управління якістю", ISO 14000 "Система управління навколишнім середовищем", НАССР "Система забезпечення безпеки продуктів харчування" (Hazard Analysis and Critical Control Point). Система менеджменту якості на сучасному рівні розвитку є ідеологією управління підприємством, основою якої є певні постулати або принципи. Стандарти ІСО серії 9000 є практичною базою ідеології менеджменту якості. Так, в стандарті ІСО 9000:2005 надано основні принципи менеджменту якості, на основі яких можна будувати вимоги до управління безпекою підприємства.

В управлінні безпекою підприємства актуальним є використання міжнародних стандартів OHSAS 18000 "Система управління безпекою праці", 8000 "Система управління соціальною відповідальністю", які охоплюють не лише економічні питання, а й соціальні, орієнтують підприємства на систему відносин між соціальними групами, окремими суб’єктами стосовно соціальної згоди, партнерства та співпраці, установлюють загальноприйнятні правила людської поведінки, формують певну етику договірної поведінки суб’єктів господарської діяльності.

Міжнародні стандарти OHSAS 18000 "Система управління безпекою праці" передбачають методологію організації з ідентифікації небезпеки та оцінювання ризику на кожному робочому місці і проведення заходів щодо їхнього усунення. Відповідно до стандарту на підприємстві має бути сформульована політика у сфері професійної безпеки і здоров’я, яка містить основні цілі безпеки і здоров’я працівників та зобов’язання керівництва щодо його постійного поліпшення для інтеграції інтересів працюючих, підприємства, держави та суспільства [2, с. 463].

Міжнародні стандарти SA 8000 "Система управління соціальною відповідальністю" охоплюють вимоги до системи управління соціальною відповідальністю і забезпеченням довіри споживачів до дотримання в організації прав людини. Вони ґрунтуються на концепції постійного вдосконалення "планувати − працювати − перевіряти − діяти". Їхнє використання надає суттєву конкурентну перевагу підприємству ‑ приваблює потенційних споживачів, дозволяє сформувати сучасні вимоги до якості умов виробництва і виробничих відносин. Тому їх варто використовувати з метою підвищення ефективності діяльності підприємства, зміцнення його конкурентоспроможності і, отже, забезпечення його безпеки.

В сучасних умовах використання новітніх інформаційних технологій набуває особливої уваги та актуальності впровадження міжнародного стандарту BS 7799 з управління інформаційною безпекою. Його використання дозволяє забезпечити інформаційну безпеку підприємства. Застосування цього стандарту пов’язане з побудовою інформаційної системи комунікацій, яка дозволяє керівництву будь-якого рівня створювати сприятливі умови для спілкування з підлеглими. Ця система повинна містити не лише виробничу інформацію, але й основні питання бізнесу і соціально-трудових відносин, пов’язаних з усією організацією.

На кожному підприємстві повинна бути розроблена комплексна програма впровадження системи міжнародних стандартів з управління, яка сприятиме у тому числі й забезпеченню безпеки підприємства.

 

Література

1. Лойко Д. П. Стандарти управління: аналіз, актуальність, дійсність / Лойко Д. П., Удовиченко А. Ф., Котляр Н. А. // Вісник Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського [Електронний реурс]. — Режим доступу : http://www.stattionline.org.ua/index.php/tehnik/61/8334-standarti-upravlinnya-analiz-aktualnist-dijsnist.html

2. Cур’як А. В. Основи економічної культури : [навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.] / А. В. Cур’як. К. : Кондор, 2004. 256 с.

 

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (07.05.2013) | Автор: Живко З.Б.
Переглядів: 690 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz