Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
29.03.2024, 10:52
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Жаворонкова Г.В. Технологічнa безпекa: теоретичні основи.

Технологічнa безпекa: теоретичні основи

Г.В. Жаворонкова

Національний авіаційний університет, м. Київ

 

Об’єктом нашого дослідження є технологічна безпека держави, що має об’єднати всі сфери діяльності людини, в яких використовуються технології. Так, ми вважаємо, що до технологічної безпеки необхідно віднести крім науково-технологічної екологічну та техногенні сфери, а також інформаційну, так як без застосування передових технологій неможливо усунути загрози і виклики даним сферам.

Ми приєднуємось до науковців котрі вважають, що технологічна безпека має розглядати в тому числі глобальні проблеми безпеки техногенної сфери цивільного та оборонного призначення як одну з найважливіших сфер життєзабезпечення людини, суспільства та держави, а також навколишнього середовища [1].
Постіндустріальна, високотехнологічна та інтелектуально розвинута епоха в ХХІ столітті в якості системоутворюючого елемента буде використовувати принципово нову, яку необхідно захищати, інформаційну сферу країни. Отримання та захист нових знань як таких, комп’ютерних баз знань, телекомунікаційних потоків з використанням високих технологій дає новий імпульс для розвитку інформатизації. 
Дослідники України приділяють значну увагу місцю та функціям технологій в зростанні економіки та нівелюванню внутрішніх загроз екстенсивному розвитку національного господарства і підвищенню конкурентоспроможності на світовому ринку. Адже формування нової економічної інфраструктури базується на виокремленні якісно нових видів товарів – результатів інтелектуальної діяльності. При чому транснаціональне виробництво таких товарів не пов’язано ні з зменшенням обмежених природних ресурсів, ні з експлуатацією національних економік слаборозвинених країн, ні з використанням дешевої робочої сили. Рушієм такого нового типу інтернаціоналізації є експоненціальний ріст розповсюдження інформаційних та телекомунікаційних технологій, а також невпинна лібералізація світових ринків праці та капіталу.

На сьогоднішній день велика увага світової наукової спільноти приділяється питанням розвитку високих технологій та застосуванню наукових розробок в озброєнні країн та важкій промисловості. Щорічно Центр по хімічній безпеці технологічних процесів (CCPS) організовує симпозіум, на якому збирає експертів з технологічної безпеки.

В 2012 році більше 900 учасників зі всього світу взяли участь в  Хьюстоні у 8-ому конгресі «Глобальна безпека технологічних процесів» (GCPS) [2].  Учасники обмінялись досвідом та вчились практичним і технологічним досягненням з усіх аспектів безпеки технологічних процесів. Питання, що планується винести для розгляду на 9-ому  конгресі GCPS:

 -  ризик-орієнтоване управління безпекою технологічних процесів;

-   роль людського фактора; 

- використання критеріїв толерантності до ризику для застосування безпеки технологічних процесів.

Поява та постійне вдосконалення передових технологій, які є основою нової політики, а також екологічні проблеми відкривають перед компаніями додаткові  можливості для розвитку ділової активності. Так, за визначенням Європейської комісії, екологічні галузі – це виробництво екологічно чистої продукції та екологічно чисті технології, які мінімізують використання ресурсів та забруднення навколишнього середовища. Дослідження Світового банку показують, що країни, які враховують екологічний фактор та мають найбільш жорсткі екологічні стандарти, як правило, є найбільш конкурентоспроможними на цьому швидкозростаючому ринку. Міжнародна конкурентоспроможність країни визначається наявністю в структурі її експорту технічно передових екологічних виробів. Наприклад, на Німеччину припадає 43% патентів на екологічні товари, що отримали міжнародне визнання.

Україна може та повинна використовувати міжнародний досвід підвищення конкурентоспроможності держави та компаній для розробки економічної стратегії, що враховує екологічні технології на ринку екологічно чистої продукції.

Одним з головних напрямків в Стратегії національної безпеки Російської Федерації [3] на середньострокову перспективу було визначено технологічну безпеку. З метою забезпечення технологічної безпеки має удосконалюватись: державна інноваційна та промислова політика, яка охоплює пріоритет інноваційного розвитку національної економіки – фундаментальну та прикладну науку, освіту; федеральну контрактну систему і систему державного замовлення на підготовку висококваліфікованих спеціалістів та робочих кадрів; державно-приватне партнерство в сфері науки та технологій; створення умов для інтеграції науки, освіти та промисловості; проведення системних досліджень в інтересах вирішення стратегічних задач національної оборони, державної та суспільної безпеки та стійкого розвитку країни.

Досвід інтернаціоналізації транснаціональної інноваційної складової діяльності великих японських фірм включає: відбір технології; створення організаційної системи для підтримки передачі технології на виробництво; створення центрів НДДКР за кордоном, які відслідковують технологічні тенденції та оцінюють технології та товари, що з’являються; розвиток нових товарів; прогресивне транснаціональний розподіл розвитку технології в межах компанії.

Таким чином, на державному рівні технологічний імператив має призивати до дій, так як техносоціальні системи сьогодні стають все більше комплексними, взаємопов’язаними та взаємозалежними. Методологія науково-технологічної безпеки держави підкреслює важливість саме розвитку технологій, яка допоможе визначити загрози та слабкі місця для їх усунення, а також буде служити базисом стратегії соціально-економічного розвитку держави (регіону).

Вперше категорію «технологічна безпека України» ввели В.Т. Шлемко та І.Ф. Бінько [4], яка в їхньому розумінні полягає у впровадженні новітніх технологій, досягненні технічного прогресу, збереженні такого рівня вітчизняного науково-технічного й виробничого потенціалу, який у разі погіршення внутрішніх і зовнішніх умов забезпечив би виживання національної економіки за рахунок використання власних інтелектуальних і технологічних ресурсів, збереження державної незалежності.

Інституціональне середовище в Україні не сприяє технологічному відновленню національної економіки, так як наявність інституціональних пасток, найбільш розповсюдженими з яких є масштабність тіньової економіки та корупції, пошук політичної ренти, консервують її технологічну відсталість. Ситуація може змінитися тільки за рахунок нових інституціональних змін.

Отже, основою технологічної безпеки держави є наявність власного інноваційно-технологічного потенціалу, рівень якого повинен відповідати світовим стандартам та вимогам часу. Адже на сьогодні лідерами світового співтовариства поступово стають держави, економіка яких базується не на сировинно-ресурсному потенціалі, а на застосуванні новітніх технологій в усіх галузях господарювання: починаючи з виробництва і закінчуючи наданням послуг та функціями контролю.

 
Література

1. http://www.kuzyk.ru/upload/objects/doks/112064975_glava2.pdf.

2.http://www.aiche.org/ccps/conferences/global-congress-on-process-safety/2013

3. Стратегия национальной безопасности Российской Федерации до 2020 года // http://topwar.ru/6148-nacionalnaya-ugroza-rossii-ee-tehnologicheskaya-bezopasnost.html

4. Економічна безпека України: сутність і напрямки забезпечення / В. Т. Шлемко, І. Ф. Бінько : Монографія. — К. : НІСД, 1997. — 144 с.

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (08.04.2013) | Автор: Жаворонкова Г.В.
Переглядів: 653 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 ppu-prof_Dib  
0
Забота о жилье - это забота о удобстве. Изоляция наружных поверхностей - это не только стильный внешний вид, но и обеспечение теплового комфорта в вашем уютном уголке. Мы, специалисты в своем деле, предлагаем вам превратить ваш дом в прекрасное место обитания.
Наши работы - это не просто утепление, это творческий подход к каждому деталю. Мы осуществляем совершенному сочетанию между формой и содержанием, чтобы ваш дом преобразился не только теплым, но и прекрасным.
И самое важное - приемлемая цена! Мы уверены, что качественные услуги не должны быть неприемлемо дорогими. <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада цена за кв метр</a> начинается всего начиная с 1250 руб/м².
Применение современных технологий и материалов высокого качества позволяют нам создавать теплоизоляцию, которая долго служит и надежна. Позабудьте о проблеме холодных стен и избегайте дополнительных расходов на отопление - наше утепление станет вашим надежным экраном от холода.
Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>интернет-ресурсе</a>
Не откладывайте на потом заботу о радости жизни в вашем жилье. Обращайтесь к опытным мастерам, и ваше жилье станет настоящим архитектурным искусством, которое согреет вас не только теплом. Вместе мы создадим комфортабельное жилье, где вам будет по-настоящему комфортно!

Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz