Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок
29.04.2024, 20:28
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Світлична В.Ю. Фінансова безпека банківських установ: визначення сутності та основних характеристик.

Фінансова безпека банківських установ: визначення сутності

та основних характеристик

В.Ю. Світлична

Харківський національний університет міського господарства, м. Харків

 

Банківські установи займають важливе місце в економічній інфраструктурі кожної країни. Поєднані у єдиний механізм банківські установи представляють собою банківську систему. Остання безпосередньо впливає на фінансову, виробничу та інші сфери економіки, а також забезпечує безперервний та ефективний обіг фінансових ресурсів у масштабах всієї держави. Окрім того, як і окремий банк, так і вся банківська система функціоную з метою забезпечення необхідними кредитним ресурсами суб’єктів економіки, комфортного обслуговування всіх клієнтів та збереження їх довіри до банківського сектора.

Виходячи з цього, перед банківською системою постає завдання досягнення фінансової стійкості кожного окремого банку та гарантування фінансової безпеки всієї системи в цілому. Вплив факторів світової фінансової кризи та загроз внутрішнього характеру обумовлює актуальність вирішення проблеми забезпечення фінансово-економічної безпеки банків, що дозволить здійснювати превентивні дії та мінімізувати негативні наслідки кризових явищ у банківській системі України.

Численні праці вітчизняних та зарубіжних вчених присвячено питанням сутності та формування механізму фінансової безпеки. Серед них відмітимо роботи: О. Барановського, Р. Гриценка, С. Добринь, А. Єпіфінова, Т. Кельдер, Г. Крамаренка [1-3; 5-6] та ін. [4; 7-8]. Але, незважаючи на значну увагу цьому питанню, основні аспекти фінансово-економічної безпеки банківської діяльності залишаються недостатньо вивченими і потребують подальшого дослідження.

Автор вважає, що безпека банківської діяльності представляє собою сукупність умов, за яких досягається раціональне використання ресурсів, що є у розпорядженні банківської установи, забезпечується її здатність швидко реагувати на вплив факторів зовнішнього і внутрішнього середовища, а також забезпечується її фінансова стійкість.

Нестабільність світових фінансових ринків, зростаюча загроза чергової фінансової кризи світової економіки обумовлює необхідність постійної уваги до забезпечення безпеки банківської діяльності. Не можна не погодитися, що відбувається «… виведення питання щодо міцності банківських сейфів на рівень проблеми фінансової безпеки держави, зокрема, і національної безпеки в цілому» [2]. Фінансова безпека виступає складовою економічної безпеки банківської діяльності. Як справедливо зазначає фахівець з питань економічної безпеки О. Барановський: «Забезпечення фінансової безпеки комерційних банків та їх установ є дуже важливим ще й тому, що підрив довіри до кредитних інститутів завдає збитків фінансовій безпеці всієї країни. Передусім, слід зазначити, що фінансова безпека банків – проблема не лише національна, а й міжнародна» [1].

У науковій думці з  різних позицій трактується сутність категорії «фінансова безпека банків», і на сьогодні не існує її загальноприйнятного визначення. На думку автора, найбільш ґрунтовне та об’єктивне визначення даної економічної категорії запропоновано у праці [4], згідно з яким «фінансова безпека банку – це стан банківської установи, що характеризується збалансованістю і стійкістю до впливу зовнішніх і внутрішніх загроз, його здатністю досягати поставлених цілей і генерувати достатній обсяг фінансових ресурсів для забезпечення стійкого розвитку» [4].

Базуючись на численних дослідженнях фінансової безпеки банків і аналізі наукових робіт [1; 3; 6; 8] можна виділити наступні її характеристики:

1. Принципи фінансової безпеки: законність; самостійність і відповідальність; економічна доцільність; компетентність; цілеспрямованість; координація і взаємодія; конфіденційність [6].

2. Фінансова безпека обумовлена: рівнем підтримання ліквідності, впровадженням фінансових інновацій, охороною інформації, збереженням активів, забезпеченням прибутковості [1].

3. Вимоги, що забезпечують надійність фінансової безпеки: безперервність безпеки; плановість безпеки; конкретність безпеки; активність безпеки; універсальність безпеки; комплексність безпеки [7].

4. Фактори, що безпосередньо впливають на фінансову безпеку: наявність економічних нормативів, що регламентують банківську діяльність, їх обґрунтованість; система розрахунків, яка застосовується; організаційна структура банку і рівень заробітної плати; довіра до  банківської та грошової системи і купівельна спроможність національної валюти; конкурентне середовище, методи, що застосовуються в конкурентній боротьбі; локальні і глобальні фінансові кризи [2].

Для кожного банку виступає життєво необхідним здійснювати попереджувальні дії, спрямовані на підтримку належного рівня фінансової  безпеки. Використовуючи систему показників-індикаторів, банківський менеджмент повинен діагностувати та прогнозувати наявні та потенційні загрози фінансовій безпеці та, у разі необхідності, своєчасно вживати необхідні заходи. Окрім того, серед заходів забезпечення фінансової безпеки банківської діяльності в Україні можна назвати: підсилення державного регулювання банківської сфери (підвищення ефективності механізму рефінансування банків, підсилення рівня нагляду НБУ за діяльністю комерційних банків, запровадження санкцій відносно банків, які не дотримуються основних економічних нормативів та ін.); удосконалення методичної бази оцінки рівня фінансової безпеки банку;  зміцнення позиції державних банків в реалізації стратегії економічного розвитку країни; наблизити діяльність вітчизняних банків до міжнародних стандартів, зокрема сучасних вимог Базельського та Європейського комітету; підвищити ефективність діяльності та фінансову стійкість банків шляхом поліпшення якості корпоративного управління, у тому числі досягнення більшої прозорості діяльності банків, ефективності ризик-менеджменту, вдосконалення відносин органів управління банків, акціонерів тощо [4; 6].

Література

1. Барановський О.І. Фінансова безпека в Україні (методологія оцінки та механізми забезпечення): монографія / О.І. Барановський. – К.: КНЕУ, 2008. – 759 с.

2. Гриценко Р. Економічна безпека банківської системи України / Р. Гриценко // Вісник Національного банку України. – 2003. – №4. – С.27-28.

3. Добринь С.В. Аналіз впливу факторів фінансової безпеки на фінансову стійкість банків / С.В. Добринь, І.Б. Убілава // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2010. – №29. – С.92-96.

4. Зубок М.І. Безпека банківської діяльності: [навч. посібник]. – К.: КНЕУ, 2002. –  190 с.

5. Кельдер Т.Л. Економічна безпека банківської системи України в умовах глобальної фінансової кризи / Т.Л. Кельдер, Л.В. Худолей. –  [Електронний ресурс]. – Режим доступу:   http://www.rusnauka.com/9_KPSN_2012/Economics.

6. Крамаренко Г.О. Реалізація Базельських рекомендацій як фактор підвищення ефективності Української банківської системи / Г.О. Крамаренко, Т.М. Болгар // Сучасні тенденції розвитку банківської системи та фінансових ринків: зб. наук. пр. за матеріалами ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т.1 – С.88-93.

7. Стрельбицька Л.М. Банківське безпекознавство / Л.М. Стрельбицька, М.П. Стрельбицький, В.К. Гіжевський [навч. посібник] / За ред. М.П. Стрельбицького. – К.: Кондор, 2007. – 602 с.

8. Фінансова безпека підприємств та банківських установ: монографія/ за заг. редакцією д-ра екон. наук, проф. А.О. Єпіфанова, [А.О. Єпіфанов, О.Л. Пластун, В.С. Домбровський та ін.]. – Суми: ДВНЗ «УАБС НБУ», 2009. – 295с.

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (02.04.2013) | Автор: Світлична В.Ю.
Переглядів: 2526 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz