Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок
29.04.2024, 20:03
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Сусіденко О.В. Еволюція поглядів забезпечення фінансової безпеки підприємства.

Еволюція поглядів забезпечення фінансової безпеки підприємства

О.В. Сусіденко

Хмельницький національний університет, м. Хмельницький

 

На сучасному етапі розвитку економіки з огляду на процеси глобалізації, інтеграції та загострення конкуренції питання безпеки економічної системи набуває особливої актуальності.

Поняття «фінансова безпека» як самостійний об’єкт дослідження є відносно нове та маловивчене. Його аналізу присвятили свою увагу такі вчені, як Арєф’єва О. В., Барановський О. І., Бланк І. О., Геєць В.М.,Горячева К. С., Козаченко Г.В., Кузенко Т. Б., Мартюшева Л.С., Матвійчук Л.О., Судакова О. І. та інші. І, незважаючи на відносну новизну дослідження фінансової безпеки, сьогодні існують різні підходи визначення даного поняття.

В сучасній науковій літературі превалює підхід, за яким фінансову безпеку підприємства розглядають як базову складову його економічної безпеки (Сенчагов В.К, Богомолов В.А.). Так, Сенчагов В.К. вважає, що одним з чинників досягнення економічної безпеки є забезпечення фінансової незалежності і стійкості підприємства [1].

Ряд як російських, так і українських учених виділяють фінансову безпеку як самостійний суб'єкт. Папехін Р.С. вважає, що фінансова безпека «полягає в здатності підприємства самостійно розробляти і проводити фінансову стратегію відповідно до цілей загальної корпоративної стратегії, в умовах невизначеної і конкурентного середовища»[2, с. 13].

Різняться думки науковців і щодо характеристики змісту поняття «фінансова безпека».

Ряд авторів ідентифікують фінансову безпеку як стан захищеності інтересів суб’єкту господарювання (Бланк І.О., Марченко О.М.). Бланк І.О. розглядає фінансову безпеку підприємства з точки зору кількісно і якісно детермінованого рівня фінансового стану підприємства, що забезпечує стабільну захищеність його пріоритетних збалансованих фінансових інтересів від ідентифікованих реальних і потенційних загроз зовнішнього і внутрішнього характеру, параметри якого визначаються на основі його фінансової філософії та створюють необхідні передумови фінансової підтримки його стійкого зростання в поточному і перспективному періоді [3, с. 24] ». На нашу думку, таке визначення є обмеженим, адже не враховується можливість стійкого розвитку підприємства, навіть, під впливом зовнішніх та внутрішніх загроз.

Інша група авторів, серед яких слід виділити Ареф’єву О.В., Кузенко Т.Б., Прохорова В.В., Саблина Н.В., стверджують, що фінансова безпека підприємства є стан ефективного використання ресурсів підприємства. Ареф’єва О.В., Кузенко Т.Б. визначають фінансову безпеку «як стан найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів, який виражається у найкращих значеннях фінансових показників прибутковості та рентабельності бізнесу, якості управління та використання основних та оборотних коштів, структури його капіталу, норми виплат за цінними паперами, а також курсової вартості його цінних паперів як синтетичного індикатора поточного фінансово-господарського становища та перспектив її технологічного та фінансового розвитку» [4]. Зазначений підхід до визначення є статичним, тобто незмінним, проте вплив зовнішніх та внутрішніх чинників на підприємство в кожний момент часу та циклічність економічних процесів визначає можливі зміни в процесі його господарської діяльності, що й визначає динамічність цієї категорії.

На основі аналізу наукових джерел можна виділити ще один напрям, за яким фінансова безпека визначається як процес досягнення певного стану підприємства, який характеризується стійкістю до внутрішніх і зовнішніх загроз, збалансованістю фінансових інструментів та методів управління ними й забезпеченістю достатнім обсягом фінансових ресурсів, що дозволить підприємству ефективно функціонувати в сучасному і майбутніх періодах.

Як стабільну та динамічну систему забезпечення фінансовими ресурсами розглядає Демченко І.В. Ним визначено такі основні ознаки: «наявність достатньої кількості фінансових ресурсів; захищеність інтересів підприємства; збалансованість та якість фінансово-господарської діяльності підприємства; стабільність прояву; об’єкт управління керівними відділами суб’єкта господарювання; динамічна протидія деструктивним факторам внутрішньої і зовнішньої природи прояву, а як наслідок: забезпечення досягнення стратегічних цілей підприємства» [5].

Може бути проведена систематизація основних поглядів та тлумачень поняття «фінансова безпека» у розрізі основних критеріїв її формування. Серед них можна виділити наступні.

Стратегічний підхід, який заснований на розгляді стану захисту фінансових інтересів підприємств від зовнішніх та внутрішніх загроз. Барановський О.І., вважає, що «фінансова безпека – це ступінь захищеності фінансових інтересів на всіх рівнях фінансових відносин або рівень забезпеченості підприємства фінансовими ресурсами, достатніми для задоволення його потреб і виконання існуючих зобов'язань» [6].

Системний підхід, який ґрунтується на захисті комерційної таємниці підприємства. Ярочкін В.І. та Шаваєв А.Г. проблему фінансової безпеки пропонують вирішувати, виходячи з того, що ступінь надійності всієї системи збереження інформації визначається рівнем безпеки найслабшої ланки, якою вважається особа організації. Основний недолік підходу на нашу думку є те, що вплив факторів зовнішнього середовища при визначення фінансової безпеки підприємств враховано не повністю.

Ринковий підхід, основним чинником формування якого виступає наявність конкурентних переваг (Бєлокуров В., Раздіна Є.). Так, Бєлокуров В. трактує фінансову безпеку підприємства як наявність конкурентних переваг, зумовлених відповідністю матеріального, фінансового, кадрового, техніко-технологічного потенціалів та організаційної структури підприємства його стратегічним цілям і завданням.

Захисний підхід, який заснований на тезі захисту підприємства від економічних загроз. Його прихильники під фінансовою безпекою підприємства розуміють сукупність чинників, які забезпечують незалежність, стійкість, здатність до прогресу в умовах дестабілізуючих факторів.

Ресурсно-функціональний підхід, основним критерієм формування якого виступає ефективне використання потенціалу або ресурсів та виокремлення його функціональних складових (Реверчук Н.Й., Єпіфанова О.А.). Так, на думку Єпіфанова О.А., фінансове забезпечення підприємства – це здатність суб’єкту підприємництва здійснювати свою господарську, зокрема й фінансову діяльність ефективно та стабільно шляхом використання сукупності взаємопов’язаних діагностичних, інструментальних і контрольних заходів фінансового характеру, що мають оптимізувати використання фінансових ресурсів, забезпечити їх рівень та нівелювати вплив ризиків внутрішнього та зовнішнього середовищ.

Гармонізаційний підхід (Козаченко Г.В., Амосов О.Ю.), основним критерієм формування якого виступає гармонізація економічних інтересів суб’єктів.Фінансова безпека підприємства прихильниками даного підходу  розглядається як міра гармонізації в часі і просторі економічних інтересів підприємства з інтересами пов’язаних з ним суб’єктів зовнішнього середовища, що діють поза його межами.

Розглянувши існуючі теоретичні підходи до визначення дефініції «фінансова безпека підприємств» та враховуючи виявлені недоліки пропонуємо власне бачення сутності даної економічної категорії. Отже, фінансова безпека підприємства – це стан захищеності підприємства від негативного впливу зовнішніх та внутрішніх фінансових загроз та найбільш ефективне використання ресурсів підприємства, виражений у позитивних значеннях фінансових показників діяльності підприємства. що уможливлює забезпечення його стабільного розвитку на короткотермінову та довготермінову перспективу.

 

Література

1.     Экономическая безопасность России: Общий курс / Под ред. акад. РАЕН В.К. Сенчагова. — М.: Дело, 2005., с. 739.

2.     Папехин Р.С. Факторы финансовой устойчивости и безопасностипредприятия. / Р.С. Папехин: автореф. дис. канд. екон. наук :. — Волгоград, 2007. — 21 с.

3.     Бланк И.А. Управление финансовой безопасностью предприятия. / И.А. Бланк. — К.: Эльга, Ника-Центр, 2004. — 784 с.

4.     Ареф’єва О.В. Економічні умови формування фінансової складової економічної безпеки / О.В. Ареф’єва, Т.Б. Кузенко// Актуальні проблеми економіки. –2009.– № 1. – с.98 – 103.

5.     Демченко І.В. Фінансова безпека суб’єктів господарювання: сутність та умови виникнення / І.В. Демченко // Науковий вісник: фінанси, банки, інвестиції. — 2010. — №1 (6). — С. 35-38.].

6.     Барановський О.І. Фінансова безпека: Монографія. Інститут економічного прогнозування. - К.: Фенікс, 1999 - 338 с.

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (02.04.2013) | Автор: Сусіденко О.В.
Переглядів: 1106 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz