Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок
29.04.2024, 20:07
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Погорелов Ю.С., Рудніченко Є.М. Вплив суб’єктів фіскальної функції на економічну безпеку підприємства.

Вплив суб’єктів фіскальної функції
на економічну безпеку підприємства

Погорелов Ю.С.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Рудніченко Є.М.

Державний науково-дослідний інститут митної справи, м.Хмельницький

 

Останнім часом істотно підвищується важливість для підприємства такої його характеристики діяльності, як економічна безпека, оскільки саме вона створює та забезпечує передумови для успішного довгострокового функціонування підприємства в умовах несприятливого зовнішнього середовища із значною турбулентністю, яке є вельми характерним для української економіки. Аналізуючи фактори, що впливають на економічну безпеку підприємства, слід відзначити істотний вплив на неї державних інститутів, й у тому числі тих інститутів, які забезпечують саму можливість функціонування держави, попри негативний вплив таких інститутів на суб’єктів господарювання. Однією з життєзабезпечуючих функцій держави є фіскальна. Майже в усіх країнах основними інститутами, які реалізують зазначену функцію, є податкова та митна служби. Але для оцінки впливу державних інститутів на економічну безпеку підприємства, та з урахуванням організаційних змін, що відбулися у діяльності податкової та митної служби України (об’єднання таких структур у Міністерство доходів і зборів України), доцільним постає подальше використання терміну «суб’єкт фіскальної функції держави». Під суб’єктом фіскальної функції держави запропоновано розуміти державний орган, головним завданням якого є наповнення бюджетів різних рівнів шляхом вилучення та перерозподілу частини доходу суб’єктів господарювання (у вигляді сплачуваних податків, зборів, будь-яких платежів, які суб’єкт господарювання здійснює на користь держави в межах існуючого правового поля). Такий державний орган може мати різну назву (наприклад, історично використовувалися назви «Державна податкова адміністрація», «Державна податкова служба», «Державна митна служба», «Державний митний комітет» тощо), але незалежно від назви його функція – наповнення бюджетів різних рівнів –  не змінюється.

Історично склалося, що в країнах пострадянського простору фіскальну функцію крім податкової служби виконують також митні органи. В деяких країнах дальнього зарубіжжя діяльність митних органів (особливо у зв’язку з протидією світовому тероризму) в першу чергу орієнтується на вирішення питань національної безпеки, хоча фіскальна функція, але як другорядна, теж їм притаманна. Але в Україні саме митна служба, як самостійний державний інститут, або як складова Міністерства доходів та зборів значною мірою сприяє наповненню державного бюджету країни.

Об’єктивна  необхідність існування суб’єкту фіскальної функції держави створює негативний вплив на суб’єктів господарювання через вимушене вилучення в них  частини доходу. Тому важливим завданням постає пошук збалансованої взаємодії між суб’єктом фіскальної функції держави та суб’єктами господарювання, яка б, з одного боку, забезпечувала виконання фіскальної функції як передумови існування держави, а, з іншого боку, не надто негативно впливала на економічну безпеку підприємств.

Аналізуючи вітчизняний досвід розвитку суб’єктів фіскальної функції [2,6-8], необхідно відмітити, що, незважаючи на трансформації, реформи та кризи, стабільна і чітка робота вищезазначених суб’єктів дозволяє державі виконувати свої соціально важливі функції. Об'єднання податкової та митної служби у Міністерство доходів і зборів України вимагає дещо нових підходів до самої організації роботи з суб’єктами господарювання, хоча функції податкових та митних органів будуть реалізовуватись відповідно до поставлених стратегічних цілей. Детінізація доходів, зменшення рівня корупції, встановлення прозорих  "правил гри" для суб’єктів господарювання буде зміщувати акцент у взаємовідносинах суб’єктів фіскальної функції держави і бізнесу. Незважаючи на орієнтацію суб’єктів фіскальної функції на розширення переліку послуг для суб’єктів господарювання і перехід до сервісного підходу у реалізації своїх завдань, наповнення бюджету держави вимагає чіткої реалізації основних положень їх діяльності.

Водночас, заслуговує на увагу питання впливу суб’єктів фіскальної функції на економічну безпеку саме на мікрорівні. Основну увагу пропонується сконцентрувати на реалізації фіскальної функції митних органів, оскільки залишається надзвичайно багато проблемних моментів і дискусійних питань саме у цій сфері. Податкова складова досліджувалася доволі ретельно, про що свідчить доволі велика кількість досліджень з цього приводу, наприклад [1-8], присвячених зазначеній проблематиці. Серед дослідників, які працюють у цій сфері слід виділити Андрущенко В.Л., Барановського О.І., Варналія З.С., Вишневського В.П., Десятнюк О.М., Іванова Ю.Б., Крисоватого А.І., Кізима А.Я., Карпова В.В., Калінеску Т.В., Мельника П.В., Єфименко Т.І., Федосов В.М. У напряму аналізу взаємодії податкових органів та підприємства сформувалися наукові школи, і  проводяться дослідження не одне десятиліття, що не можна сказати про наукові дослідження у митній справі.

Питання зв’язку митної справи та економічної безпеки комплексно досліджувалися у працях Бережнюка І.Г., Пашка П.В., Петруні Ю.Є., Мартинюка В.В., Іващук І.О., однак з прийняттям нової редакції Митного кодексу України відбулися суттєві зміни як у методології, так і у практиці функціонування митних органів. А, зважаючи на активізацію інтеграційних процесів та зростання обсягів зовнішньоекономічних операцій, успішна взаємодія суб’єктів господарювання із органами митної служби як суб’єкту фіскальної функції  є і будуть залишатися актуальними на даному етапі розвитку економічних відносин, оскільки суттєво впливають на стан економічної безпеки підприємств, особливо тих, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю. Тому вплив органів митної служби як суб’єкту фіскальної функції незалежно від назви такого суб’єкту та його організаційної підпорядкованості на державному рівні на економічну безпеку підприємства постає доволі вагомим й заслуговує на своє подальше вивчення для подальшого балансування такого впливу з метою забезпечення як виконання фіскальної функції держави, так і зменшення негативного впливу на економічну безпеку на мікрорівні.

 

Література

 

1. Тарангул Л.Л. Оподаткування та регіональний розвиток: Монографія. – Ірпінь: Академія ДПС України, 2003. – 255 с.

2. Вишневський В.П. Оподаткування в емерджентній економіці: теоретичні засади і напрями політики: моногр. / В.П. Вишневський; НАН України, Ін-т економіки пром-сті. – Донецьк, 2012. – 128 с.

3. Калінеску Т. В. Формування механізму податкової самодостатності регіону / Т. В. Калінеску, Г. С. Ліхоносова // Податкове регулювання в умовах депресивних регіонів: монографія / [Колектив авторів], [За наук. ред. Т. В. Калінеску]. — Луганськ: вид-во СНУ ім. В.Даля, 2011. — С. 195—202.

4. Єфіменко Т.І. Механізм перерозподілу фінансових ресурсів як важіль визначення податкового потенціалу [монографія] / Т.І.Єфименко. – Дніпропетровськ, ДУЕП, 2002. – 272 с.  

5. Іванов Ю.Б. Податковий менеджмент [підручник] / Ю.Б.Іванов, А.І.Крисоватий, А.Я.Кізима, В.В.Карпова. – К.: Знання, 2008. – 328 с.  

6. Мельник П.В. Розвиток податкової системи в перехідній економіці [монографія] / П.В.Мельник. – Ірпінь, Академія державної податкової служби України, 2001. – 362 с.  

7. Податкова політика України: стан, проблеми та перспективи [монографія] / П.В.Мельник, Л.Л.Тарангул, З.С.Варналій та ін. / за ред. З.С.Варналія. – К.: Знання України, 2008. – 675 с.  

8.Федосов В. Фінансова реструктуризація в Україні: проблеми і напрями / B. Федоров, В. Опарін, С. Льовочкін. - К.: КНЕУ, 2002. - 387 с.

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (02.04.2013) | Автор: Погорелов Ю.С., Рудніченко Є.М.
Переглядів: 815 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz