Вітаю Вас Гість | RSS Середа
24.04.2024, 04:17
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Мартинюк В.П. ГЕНЕЗИС БЕЗПЕКОЗНАВСТВА У ВІТЧИЗНЯНІЙ НАУКОВІЙ ДУМЦІ

ГЕНЕЗИС БЕЗПЕКОЗНАВСТВА У ВІТЧИЗНЯНІЙ НАУКОВІЙ ДУМЦІ

Мартинюк В.П.

Тернопільський національний економічний університет

 

У сучасних умовах безпека є ключовою складовою економічної політики будь-якої держави. Особливо актуальною вона є для країн, які не встигнувши завершити процес складних ринкових трансформацій, гостро відчули на собі наслідки світової фінансової кризи. До таких належить і Україна, яка за оцінками Європейського банку реконструкції та розвитку найбільше постраждала від економічної кризи серед країн Центральної і Східної Європи [1]. Все це зумовлює актуальність наукових досліджень, спрямованих на пошук шляхів і напрямів підвищення рівня економічної безпеки (ЕКБ) нашої держави.

Потужними поштовхами для досліджень із новітньої проблематики стали:

прийняття 28 червня 1996 року Конституції України, в ст. 17 якої задекларовано, що поряд із захистом суверенітету й територіальної цілісності України забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави і справою всього українського народу;

схвалення на початку 1997 року Верховною Радою України Концепції (основ державної політики) національної безпеки України, відповідно до якої, ЕКБ розглядається як складова національної безпеки, а державна економічна політика спрямовується на контроль експортно-імпортної діяльності; недопущення незаконного використання бюджетних коштів і державних ресурсів, перетікання їх у тіньову економіку; протидію неконтрольованому відпливу національних матеріальних, фінансових, інтелектуальних, інформаційних та інших ресурсів;

прийняття Закону України "Про основи національної безпеки України” від 19.06.2003 року № 964-IV, у якому на законодавчому рівні крім об’єктів і суб’єктів національної безпеки, принципів забезпечення національної безпеки прописано основні напрями державної політики з питань національної безпеки. Зокрема, в економічній сфері це забезпечення умов для сталого економічного зростання та підвищення конкурентоспроможності національної економіки; подолання "тінізації” економіки через реформування податкової системи, оздоровлення фінансово-кредитної сфери та припинення відпливу капіталів за кордон, зменшення позабанківського обігу грошової маси; забезпечення збалансованого розвитку бюджетної сфери, внутрішньої й зовнішньої захищеності національної валюти, захист внутрішнього ринку від недоброякісного імпорту – поставок продукції, яка може завдавати шкоди національним виробникам, здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу; збільшення участі України в міжнародному поділі праці, розвиток експортного потенціалу високотехнологічної продукції, поглиблення інтеграції в європейську і світову економічні системи та активізація участі в міжнародних економічних і фінансових організаціях.

Проблема забезпечення належного рівня ЕКБ України багатоаспектна, тому всі сучасні антикризові заходи повинні формуватися виходячи із глобальної мети – забезпечення ЕКБ держави. Наукові дослідження даної проблематики проводяться з початку 1990-х років у зв’язку з появою низки новітніх загроз для ЕКБ України та її регіонів. Тому поняття ЕКБ держави, її регіонів та окремих суб’єктів господарювання на сьогодні перебуває на стадії наукового обґрунтування.

Термін "економічна безпека держави” виник під впливом глобалізації й інтернаціоналізації світогосподарських зв’язків та спершу використовувався на рівні міжнародних економічних відносин як сукупність кількісних і якісних характеристик окремих країн [2]. Офіційного статусу термін "економічна безпека” набув 1985 року, коли на 40-й сесії Генеральної Асамблеї ООН була прийнята резолюція "Міжнародна економічна безпека”. В ній відзначалася необхідність сприяння забезпеченню міжнародної ЕКБ із метою соціально-економічного розвитку і прогресу кожної країни [3, С. 8].

 

Література

1.         Україна найбільше у Східній Європі постраждала від кризи : [Електронний ресурс] / Офіційний сайт телеканалу "1+1". – Режим доступу : http://tsn.ua/ua/ukrayina/ukrayina-naibilshe-u-shidnii-yevropi-postrazhdala-vid-krizi.html

2.         Колісник О.Я. Бюджетна безпека у забезпеченні стратегії соціально-економічного розвитку держави: дис. …кандидата економічних наук : 08.00.08 / Колісник Олег Ярославович. – Тернопіль, 2009. – 237 с.

3.         Козаченко Г. В. Економічна безпека підприємства : сутність та механізм забезпечення : [монографія] / Г. В. Козаченко, В. П. Пономарьов, О. М. Ляшенко. – Київ : Лібра, 2003. – 280 с.

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (07.05.2013) | Автор: Мартинюк В.П.
Переглядів: 824 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz