Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок
29.04.2024, 19:57
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Лутай Л.А. Шляхи подолання неправових відносин: проблеми економічної безпеки.

шляхи подолання неправових відносин: проблеми економічної безпеки

Л.А. Лутай

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського,

м. Донецьк

 

У Законі України «Про основи національної безпеки України» як загрозу національній безпеці у внутрішньополітичній сфері визначено переважання порушень із боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування прав і свобод людини і громадянина, шляхами подолання яких є вдосконалення системи політичної влади з метою зміцнення демократії [1].

Саме рівень розвиненості демократії є індикатором формування діючих структур самоврядування, створення управлінської системи, адекватної рівню розвиненості суспільства. Демократія дозволяє активізувати людський фактор в економіці, підвищити рівень трудової віддачі працівників.

Основними ознаками демократичної  держави є розвиненість системи права та дотримання прав і свобод людини. На відміну від природних прав, права та свободи громадянина визначаються державою для забезпечення участі громадян у різних сферах життя суспільства. Основні права та свободи  громадян України закріплені в Конституції України, Кодексу законів про працю України (КЗпП), Господарському кодексі України, проекті Трудового кодексу України, законах України «Про колективні договори і угоди», «Про соціальний діалог» тощо.

Основними ознаками демократичної  держави є розвиненість системи права та дотримання прав і свобод людини. На відміну від природних прав, права та свободи громадянина визначаються державою для забезпечення участі громадян у різних сферах життя суспільства, в першу чергу, в трудовій діяльності. Це закріплено системою трудових відносин, одним із різновидів яких є неправові відносини.

Неправові трудові відносини – це сукупність стійких і масових проявів порушення законодавства, ігнорування культурних традицій і норм у сфері праці й зайнятості,  які призводять до руйнування дисциплінарних відносин. У сфері праці вони існують у багатьох країнах, у тому числі в Україні. Підвалини цього явища виникли ще за часів Радянського Союзу, причиною цього стала жорстка централізація управління господарським життям з боку радянського уряду, що стримував розвиток економіки, ініціативи, підприємливості, насамперед на рівні окремого підприємства [2, с. 43].

Дослідженнями в цій галузі у нашій державі займаються провідні вчені:  О.  Амоша, В. Антонюк, О. Новікова, Л. Шаульська  [3],  Є. Суіменко, Т. Єфременко [4] та інші. Серед російських учених можна виділити дослідження неправової поведінки Т. Заславською,

М. Шабановою, які відзначають, що в умовах сьогодення половина працівників, зіштовхнувшись із порушенням законних трудових прав, навіть не намагаються їх відстоювати, мотивуючи марністю такого роду дій (55%) або страхом несприятливих наслідків (24%). Більша частина людей, які намагалися відновити свої права, не змогли цього зробити

[5, с. 40-41, 59].

В Україні Законом «Про основи національної безпеки України» до загроз національної безпеки в економічній сфері віднесено тінізацію національної економіки та переважання в діяльності управлінських структур особистих, корпоративних, регіональних інтересів над загальнонаціональними. Експертні опитування та результати наукових досліджень фахівців свідчать про високу актуальність причин та напрямів подолання тіньових відносин.

Основною причиною не правових відносин є наявність «тіньової економіки» в державі як такої. Друге місце, за оцінками респондентів, займає прагнення працюючих вижити будь-яким шляхом. За даними СБУ, майже для 2,5 млн. осіб (громадян України) тіньова економіка є основним джерелом доходів. Близько 2/3 усіх зайнятих працюють в умовах вторинної зайнятості, при цьому одна людина, як правило, зайнята трьома і більше  видами діяльності, приховуючи її від реєстрації.

Причинами поширення неправових відносин є сприятливе підґрунтя для розвитку неправової поведінки і неефективність податкової системи. Роль профспілок залишається дуже низькою, вони не впливають на утримання неправових відносин».

Оскільки дисциплінарні відносини присутні у будь-яких трудових відносинах, то наявність неправових трудових практик свідчить про те, що в них також склалися певні дисциплінарні зв'язки, які необхідно ретельно вивчати. Крім того, неправові трудові відносини варто відокремлювати від протизаконних, що підпадають під відповідні статті карного законодавства України та  є предметом вивчення в карному праві.

Для зниження рівня «тінізації» трудових відносин, попередження її виникнення, у державі мають бути реалізовані такі напрями: створення сприятливих соціально-економічних умов і правових засад для детінізації національної економіки, обмеження економічної злочинності, криміналізації соціально-трудових відносин; здійснення широкомасштабної податкової реформи, забезпечення податкової та трудової системи; розробка та впровадження у практику державного управління досконалих методів оцінки та обліку масштабів поширення «тінізації» та криміналізації трудових відносин; упровадження ефективних заходів підвищення рівня правової освіченості та культури суб’єктів трудових відносин; розробка, апробація та впровадження у практику засобів правового й організаційного забезпечення реалізації правових норм законодавства у трудовій сфері, протидії неправовій поведінці суб’єктів соціально-трудових відносин; включення до напрямів діяльності профспілок зниження рівня «тінізації» економіки, забезпечення на цій підставі соціального захисту працюючих [6, с. 180-181].

 

Література:

1.      Про основи національної безпеки: Закон України від 19.06.2003 р. № 964-ІУ // Офіційний вісник України. – 2003. - № 29. – Ст. 1433.

2 Управління персоналом фірми: Навч. посіб. / Під ред. В.І. Крамаренко,  Б.І. Холода - К.: ЦУЛ, 2003.- 272 с.

3.      Якість трудового потенціалу та управління трудовою сферою в Україні: соціальна експертиза: Моногр. / О.І. Амоша, Р.Ф. Новикова, В.П. Антонюк та ін.; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. – Донецьк, 2006. – 208 с.

4.      Суименко Н.И. Homo economicus современной Украины. Поведенческий аспект / Н.И. Суименко, Т.О. Ефременко; НАН Украины. Ин-т социологии.– К., 2004.- 244 с.

5.      Заславская Т. Неправовые трудовые отношения: реакция россиян  / Т. Заславская, М. Шабанова // Человек и труд.- 2004.- № 4.- С. 39-45.

6.      Інформаційне забезпечення державного та регіонального соціального управління: Моногр. / НАН України. Ін-т економіки пром-сті; Держкомстат України; О.Г. Осауленко, О.Ф. Новікова, Н.С. Власенко та ін. - К.; Донецьк, 2004.- 656 с.

 

 

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (08.04.2013) | Автор: Лутай Л.А.
Переглядів: 694 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz