Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок
29.04.2024, 20:03
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Ладико Л.М. Бюджетування в системі забезпечення економічної безпеки підприємства.

Бюджетування в системі забезпечення економічної безпеки підприємства

Л.М. Ладико,

Східноукраїнський національний університет ім. Володимира Даля,

м. Луганськ, Україна

 

Забезпечення економічної безпеки є пріоритетним напрямом сучасного етапу розвитку національної економіки. Досягнення цілей забезпечення економічної безпеки підприємств потребує безперервного вирішення завдань економічного, управлінського, організаційного, правового, соціального та екологічного характеру. Вирішення таких завдань унеможливлене поза межами системи забезпечення економічної безпеки, наявність якої є нагальною потребою для вітчизняних підприємств будь-якої галузевої приналежності.

Забезпечення економічної безпеки є безперервним процесом досягнення цілей розвитку підприємства при безпосередній реалізації цілей його економічної безпеки, якими є узгодження інтересів, протистояння загрозам і раціональне використання ресурсів. Дієве забезпечення економічної безпеки підприємства неможливо поза межами відповідної системи. Система забезпечення економічної безпеки підприємства являє собою організовану сукупність взаємопов'язаних елементів, що забезпечують економічну безпеку підприємства й досягнення цілей його розвитку.

Важливими завданнями системи забезпечення економічної безпеки є сприяння досягненню керованості підприємства та дієвого контролю діяльності підприємства. Якість виконання цих завдань залежить від технологій системи забезпечення економічної безпеки, які являють собою сукупність та організацію їхнього виконання й контролю, що дозволяє забезпечити необхідний рівень економічної безпеки підприємства.

Центральне місце в системі забезпечення економічної безпеки підприємства посідає раціональне використання корпоративних ресурсів, необхідних для досягнення цілей бізнесу, а також нейтралізація загроз, породжуваних нераціональним використанням ресурсної бази підприємства [1, c. 185]. Відсутність або слабка узгодженість інтересів зацікавлених осіб підприємства також посилюють вплив негативних факторів або стають джерелом нових загроз. У цих умовах підвищується актуальність бюджетування, без якого здійснювати дієвий контроль над витратами і ефективно управляти діяльністю в цілому неможливо [2, 3]. З цих позицій, бюджетування стає не тільки ефективним інструментом управління, але й важливою інформаційною базою для забезпечення економічної безпеки підприємства.

Традиційно бюджетування розглядається як інструмент фінансового планування, але сучасний погляд на бюджетування визначає його як організаційно-управлінську технологію. З цій позиції бюджетування слід розглядати як комплекс планування, обліку, контролю й аналізу діяльності підприємства, реалізація якого здійснюється на основі середньострокових і короткострокових бюджетів. Бюджетування не функціонує незалежно від системи менеджменту підприємства, головним завданням якої є забезпечення керованості і цілісності суб'єкта господарювання. Ці важливі пріоритети є також фундаментальними умовами забезпечення економічної безпеки, а отже, і самої системи забезпечення економічної безпеки підприємства.

Цікавою особливістю бюджетування є те, що в системі забезпечення економічної безпеки підприємства воно забезпечує дієвий зворотний зв'язок. Завдяки цьому з'являється можливість для підвищення керованості і збереження підприємства, тобто створюються необхідні умови для забезпечення необхідного рівня економічної безпеки.

Ефективність економічної безпеки залежить від ефективності системи збору даних про функціонування не тільки структурних підрозділів, але і всього підприємства. Наявність достовірної інформації та її оперативне затребування сприяє якісному виявленню можливих загроз діяльності підприємства. Чим ефективніша система збору і надання інформації, оперативна діагностика і усунення загроз, тим вищою є економічна безпека. Досягти цього можна, коли на підприємствах існує розгорнена система показників, за якими оцінюється робота всіх ділянок і підрозділів, а також функціонує дієва система надання інформації про реальний стан справ, що необхідно для ухвалення ефективних управлінських рішень. Причому така вибудовувана система планування, координації і контролю повинна мати комплексний, "наскрізний" характер, що охоплює стратегічний, поточний і оперативний рівень підприємства. А це стає можливим при постановці і реалізації бюджетування.

Завдяки бюджетуванню вибудовується комплексна система планування, координації та контролю, за допомогою якої здійснюється збір і надання достовірної інформації про господарську діяльність, що створює можливості проводити своєчасний моніторинг та аналіз поточного стану діяльності підприємства. За рахунок цього в системі забезпечення економічної безпеки підприємства створюються реальні умови, по-перше, для оперативного діагностування та усунення потенційних загроз діяльності підприємства, по-друге, для забезпечення раціонального використання його ресурсів. Використання в межах технології бюджетування бюджетів, моніторингу, аналізу, узгодження бюджетів, регламенту та контролю – дозволяє розглядати її як комплексний організаційно-управлінський інструментарій.

Організаційно-управлінський інструментарій бюджетування забезпечує інтеграцію дій значної кількості працівників з метою досягнення результатів діяльності підприємства. Водночас бюджетування створює систему управління підприємством, яка слугує цілям забезпечення його економічної безпеки. Усе це дозволяє розглядати бюджетування як інструмент системи забезпечення економічної безпеки підприємства.

Таким чином, бюджетування в системі забезпечення економічної безпеки чітко відображає його організаційно-управлінський характер, що дозволяє не лише забезпечувати реалізацію цілей і стратегії підприємства, а й здійснювати управління його поточною та оперативною діяльністю. Зважаючи на те, що, завдяки своїм властивостям, бюджетування створює реальні умови для оперативного діагностування і подолання потенційних загроз, його використання стає необхідним і доцільним в системі забезпечення економічної безпеки підприємства.

Література:

1.     Гончаренко Л. П. Процесс обеспечения экономической безопасности предприятия [Электронный ресурс] / Л. П. Гончаренко
// Справочник экономиста. — 2004. — № 12. — Режим доступа
: http://www.profiz.ru/se/12_04/952

2.     Ладыко И. Ю. Процессно-целевое бюджетное управление –
инструмент обеспечения контроля интегрированных структур агропромышленного комплекса / И. Ю. Ладыко, Л. Н. Ладыко // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства. Серія: Економічні науки : зб. наук. праць. Вип. 99. — Харьків: ХНТУСГ, 2010. — С. 62–66.

3.     Ладыко Л. Н. Процессно-целевое бюджетное управление – инструмент действенного контроля операционной деятельности предприятия / Л. Н. Ладыко // Актуальні питання теорії та практики менеджменту : матеріали I Всеукр. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, 17-19 берез. 2010 р. — Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2010. — С. 74–76.

 

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (02.04.2013) | Автор: Ладико Л.М.
Переглядів: 681 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz