Вітаю Вас Гість | RSS Субота
20.04.2024, 03:39
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Кузьменко О.М. ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ПІДПРИЄМСТВА: ЗВ'ЯЗОК З ІНШИМИ КАТЕГОРІЯМИ ТА ПОНЯТТЯМИ

ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ПІДПРИЄМСТВА: ЗВ'ЯЗОК З ІНШИМИ КАТЕГОРІЯМИ ТА ПОНЯТТЯМИ

О.М. Кузьменко

ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені

Вадима Гетьмана", м. Київ

 

Системотворення безпекознавства потребує з’ясування сутності поняття "економічна безпека підприємства". Воно має виходити з визнання її дуального характеру: економічна безпека одночасно є окремою характеристикою умов діяльності підприємства і його станом. Сьогодні комплексність у сприйнятті економічної безпеки підприємства майже відсутня. Як правило, економічна безпека підприємства розглядається або як характеристика умов діяльності підприємства, або як його стан. Крім цього, забезпечення економічної безпеки є метою управління підприємством (як правило, метою другого рівня дерева цілей підприємства). Тому можна стверджувати, з одного боку, про складну природу поняття "економічна безпека підприємства", а з іншого, про його гранично загальний фундаменталізм, що надає підстави визнати це поняття загальноекономічною категорією.

Економічна безпека підприємства як загальноекономічна категорія пов'язана з іншими поняттями та економічними категоріями, що описують діяльність підприємства та управління ним. Тому потрібно показати зв’язок цієї категорії з іншими економічними категоріями та поняттями.

Економічна безпека підприємства тісно пов’язана з його економічними інтересами (реальними причинами дій підприємства, які зумовлені безпосередніми спонуканнями – мотивами, помислами та ідеями, тобто стимулами діяльності). Ідентифікація економічних інтересів підприємства та виявлення міри їхньої збалансованості з інтересами основних суб’єктів внутрішнього та зовнішнього середовища дозволяє вибирати способи забезпечення економічної безпеки підприємства.

Найтіснішим чином категорія "економічна безпека підприємства" пов’язана з тими економічними категоріями та поняттями, які відображають необхідність змін в діяльності підприємства, ‑ адаптацією та розвитком.

Економічна безпека підприємства пов’язана з адаптацією його діяльності до стану зовнішнього та внутрішнього середовища, тобто примушеними або випереджальними змінами в діяльності підприємства у відповідь на зміни, що відбулися або очікуються у цих середовищах. Більш того, адаптація діяльності підприємства у низці наукових праць розглядається як загальносистемний спосіб забезпечення його економічної безпеки, тому що в умовах мінливого зовнішнього середовища саме адаптація визначає таку поведінку підприємства, яка забезпечує його довготривале функціонування. Отже, адаптація діяльності підприємства відбувається за допомогою змін в ній, призначенням яких є приведення стану підприємства у відповідність до стану зовнішнього та внутрішнього середовищ, що забезпечує не лише стабільність та гнучкість діяльності підприємства, а й його економічну безпеку. 

Безпосереднім чином економічна безпека підприємства пов’язана з його розвитком. Такий зв’язок є взаємним, причинно-наслідковим, нелінійним та діалектичним. З одного боку, прагнення забезпечити економічну безпеку орієнтує управління підприємством на збільшення сталості діяльності шляхом здійснення безпечних змін, уникнення ризикованих змін та змін ймовірнісного характеру. Тобто можна припустити, що прагнення забезпечити економічну безпеку певним чином пригнічує та стримує розвиток підприємства. З іншого боку, розвиток підприємства дозволяє перейти йому до якісно нового стану, безпека якого може бути вищою. Але сам перехід підприємства до якісно нового стану може супроводжуватися виникненням загроз діяльності підприємства, порушенням збалансованості його інтересів з інтересами суб’єктів зовнішнього середовища, частковою втратою ефективності використання ресурсів, тобто зменшенням економічної безпеки.

Економічна безпека підприємства пов’язана з потенціалом підприємства та результатами його використання, одним з яких є конкурентоспроможність підприємства. Потенціал підприємства традиційно розглядається як сукупність можливостей підприємства, реалізація яких підкріплена відповідними ресурсами. Саме потенціал підприємства та повнота його використання визначають ринкову позицію підприємства і його конкурентоспроможність. Зв’язок економічної безпеки підприємства з його конкурентоспроможністю є безпосереднім, прямим та лінійним, тобто висока конкурентоспроможність підприємства є запорукою його міцної економічної безпеки (або сприйняття її такою). Але слід враховувати, що конкурентоспроможність є прямим наслідком міцної економічної безпеки підприємства, яка є одним з вагомих чинників стійкої ринкової позиції підприємства – дозволяє її утримувати протягом певного часу. 

Нарешті слід визнати зв'язок економічної безпеки підприємства з такою важливою характеристикою його діяльності як репутація (підсумкова позитивна або негативна думка респондента на момент спогади про підприємство та його продукцію). Такий зв’язок є неявним, причинно-наслідковим та нелінійним. Очевидним є сприйняття міцності економічної безпеки підприємства з покращанням його репутації, хоча насправді позитивну репутацію підприємства може формувати вплив інших чинників. Крім того, слід враховувати інерційність репутації, тобто часовий лаг між реальними досягненнями підприємства та їхнім сприйняттям.

 

 

 

 

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (26.04.2013) | Автор: Кузьменко О.М.
Переглядів: 952 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz