Вітаю Вас Гість | RSS Субота
20.04.2024, 14:15
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Корчевська Л.О. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ ФОРМУВАННЯ системИ економічної безпеки підприємства

ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ ФОРМУВАННЯ системИ економічної безпеки підприємства

Корчевська Л.О.

Херсонський національний технічний університет

 

Теоретичними і практичними питаннями проблеми формування системи економічної безпеки підприємства присвячено праці багатьох вітчизняних вчених: Б. М. Андрюшкіна, Ю. Я. Вовк, Н. В. Ващенко,          І. О. Доценко, Л. І. Донець, П. П. Дудкіна, З. Б. Живко,                                А. О. Заїчковського, Т. М. Іванюти, Р. С. Квасницької, І. С. Керницького,                                    О. Л. Коробчинського, Є. А. Олейнікова, В. Л. Ортинського,                       Т. М. Слободяника,  Л. Г. Шемаєвої, О. С. Шнипко, З. Якубович [1 - 8].

Метою дослідження є вивчення визначення «система економічної безпеки підприємства» (СЕБП).

На думку українського колективу авторів, а саме,                               Б. М. Андрюшкіна, Ю. Я. Вовка, П. Д. Дудкіна: «система економічної безпеки підприємства є сукупністю таких функціональних складових, як фінансової, кадрової, інтелектуальної, технологічної, правової, інформаційної, екологічної та силової [1, с.28].

Російський науковець Е.А. Олійников вважає, що СЕБП – це система заходів, які здатні: попередити втрати життєво важливих цінностей, забезпечити стан захищеності і розвиток особистості, суспільства і держави [2, с.15].

Український дослідник Слободяник Т. М. детермінує СЕБП, як комплекс взаємопов’язаних заходів організаційно-правового характеру, що здійснюються спеціальними органами, службами, підрозділами суб’єкта господарювання, спрямованих на захист життєво важливих інтересів особистості, підприємства і держави від протиправних дій з боку реальних або потенційних фізичних або юридичних осіб, що можуть призвести до істотних економічних утрат і забезпечення економічного росту у майбутньому [3, с.23].

СЕБП – це система, що взаємодіє з навколишнім оточенням і має сукупність властивостей, які забезпечують здатність до самовиживання та розвитку в умовах виникнення зовнішньої або внутрішньої загрози [4, с.22].

СЕБП – це обмежена безліч взаємозалежних елементів, що забезпечують безпеку підприємства і досягнення ним цілей бізнесу. Складовими елементами такої безпеки є об’єкт і суб’єкт безпеки, механізм забезпечення безпеки, а також практичні дії щодо забезпечення безпеки [5, с.51]. 

СЕБП – це обмежена множина взаємопов’язаних елементів, що забезпечують безпеку підприємства та досягнення ним цілей бізнесу. Складовими елементами такої безпеки є об’єкт та суб’єкт безпеки, механізм забезпечення безпеки, а також політика безпеки. До складових політики безпеки відносяться: цілі та задачі безпеки, функції та принципи безпеки, а також стратегія безпеки [6, с.25].

СЕБП включає наукову теорію безпеки, політику і стратегію безпеки, засоби і методи забезпечення безпеки та концепцію безпеки підприємства [7, с.35].

СЕБП – це організована сукупність взаємопов’язаних елементів зовнішньої та внутрішньої безпеки суб’єктів господарювання, таких як: спеціальні органи та служби, об’єкти, наукові підходи, нормативно-правова база, політика, стратегія, концепція, принципи, функції, завдання, методи та засоби, що спрямовані на забезпечення реалізації стратегічних і тактичних інтересів суб’єкта господарювання, а також цих інтересів від зовнішніх та внутрішніх загроз [8, с.115].

На основі аналізу джерел можна зробити висновок, що в економічній теорії і практиці не існує однозначного тлумачення системи економічної безпеки підприємства.

 

Література

1. Економічна та майнова безпека підприємства і підприємництва. Антирейдерство \ Б. М. Андрюшкін, Ю. Я. Вовк, П. Д. Дудкін, та ін. – Тернопіль, 2008. – 424 с. 

2. Экономическая и национальная безопасность: Учебник \ Под ред. Е.А. Олейникова. – М.: Экзамен, 2005. – 768 с.

3. Слободяник Т. М. Запровадження комплексної системи економічної безпеки та оцінка її ефективності на сучасному підприємстві \\ Економічний простір. – 2008. - №12\2. – С. 22-27.

4. Шнипко О. С. Економічна безпека ієрархічних багаторівневих систем: регіональний аспект. – К.: Генеза, 2006. – 288 с.

5. Донець Л. І., Ващенко Н. В. Економічна безпека підприємства: Навч. посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2008. – 240 с.

6. Іванюта Т. М., Заїчковський А. О. Економічна безпека підприємства: Навч. посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2009. – 256 с.

7. Квасницька Р. С., Доценко І. О. Деякі методичні аспекти формування системи економічної безпеки підприємства \\ Вісник Хмельницького національного університету. – 2009. – №2, Т. 1. – С. 34-38.

8. Шемаєва Л. Г. Забезпечення економічної безпеки підприємства на основі управління стратегічною взаємодією з суб’єктами зовнішнього середовища: Монографія \ Рада нац. безпеки і оборони України, Нац. ін.-т пробл. міжнар. безпеки. – К.: НУПМБ, 2009. – 357 с.

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (19.04.2013) | Автор: Корчевська Л.О.
Переглядів: 878 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz