Вітаю Вас Гість | RSS Субота
20.04.2024, 14:10
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Христенко Л.М. Забезпечення економічної безпеки підприємства у сучасних умовах господарювання.

Забезпечення економічної безпеки підприємства у сучасних

умовах господарювання

Христенко Л.М.

Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля, м. Луганськ, Україна

 

У сьогоденні проблема економічної безпеки підприємства набула особливої ​​актуальності, оскільки підприємствам приходиться функціонувати в умовах невизначеного і нестабільного ринкового середовища. Саме це змушує їх постійно відслідковувати зміни у сферах своєї діяльності, параметрах ринку, конкурентів, споживачів та ін. Незважаючи на підхід до визначення сутності поняття «економічна безпека підприємства», загальним є позиція захищеності підприємства від негативного впливу зовнішніх і внутрішніх загроз як сукупності дестабілізуючих факторів і умов, які створюють небезпеку для його діяльності. Протидіяти загрозам у діяльності підприємства можливо за допомогою: найбільш ефективного використання ресурсів (ресурсний підхід), захисту операційних інтересів підприємства (захисний підхід), підтримки конкурентних переваг (конкурентний підхід), гармонізації інтересів суб'єктів внутрішнього і зовнішнього середовища (гармонізаційний підхід) та ін. Реалізація будь-яких захисних прийомів і способів спрямована, насамперед, на створення сприятливих умов діяльності підприємства в середовищі господарювання, забезпечення стабільного функціонування, підтримання рівнів результативності та конкурентоспроможності, що сприяє досягненню цілей діяльності підприємства як економічного, так і соціального характеру.

Важливість економічної безпеки для діяльності підприємства підвищує актуальність питання щодо її забезпечення. Під забезпеченням економічної безпеки підприємства розуміється процес у вигляді послідовності взаємопов'язаних і взаємообумовлених дій (заходів) різного характеру (кадрових, інформаційних, технічних, технологічних, організаційних, адміністративних та ін.) щодо запобігання можливим збиткам від внутрішніх і зовнішніх загроз та локалізації негативних наслідків у разі їх виявлення, метою якого є досягнення максимального рівня економічної безпеки підприємства. Забезпечення економічної безпеки підприємства допускає виділення, аналіз і оцінку існуючих загроз за кожною із функціональних складових безпеки (виробничої, фінансової, соціально-кадрової, техніко-технологічної, політико-правової, інформаційної, екологічної та ін.) і розробку на їх основі системи протидіючих заходів.

Забезпечення економічної безпеки підприємства є обов'язковою умовою не тільки поточного існування підприємства, але і має прямий причинно-наслідковий зв'язок з його розвитком, оскільки останнє неможливо без забезпечення стану захищеності економічних інтересів підприємства від дії негативних загроз.

Забезпечення економічної безпеки підприємства передбачає вирішення найрізноманітніших завдань: від формування загальної послідовності захисних дій (заходів) до забезпечення збереження окремих видів ресурсів (матеріальних, фінансових, нематеріальних та ін.) Тим не менше, існують загальні правила, які завжди мають дотримуватися при забезпеченні економічної безпеки підприємства.

Перше правило полягає у необхідності розуміння як співвідносяться між собою два процеси – процес виникнення і розвитку загрози і процес забезпечення безпеки. Основою виникнення загроз є взаємодія різних елементів зовнішнього і внутрішнього середовища діяльності підприємства, які одночасно можуть бути як джерелами, так об’єктами  загроз. У процесі забезпечення економічної безпеки ці ж самі елементи можуть розглядатися як об'єкти забезпечення економічної безпеки підприємства, так і його суб'єкти (засоби, механізми, способи та ін.). Отже, один і той же елемент може виступати одночасно в чотирьох ролях, як то суб'єкт забезпечення безпеки (засіб, механізм, спосіб), об'єкт забезпечення безпеки (елемент, який захищають), джерело загрози та об'єкт загрози.

За другим правилом організація забезпечення економічної безпеки підприємства має проводитися на декількох рівнях: перший – рівень власників (акціонерів); другий – рівень вищої ланки управління підприємством (рада директорів, генеральний директор); третій – рівень середньої ланки управління (функціональні директори, начальники функціональних підрозділів, кадрова політика, система мотивації персоналу, система обліку, аналізу та контролю господарської діяльності); четвертий – рівень поточної діяльності підприємства відповідно виділеним бізнес-процесам в його діяльності. При цьому, більш високі рівні мають пріоритетне значення в забезпеченні економічної безпеки підприємства.

Третє правило передбачає необхідність врахування часового фактора у забезпеченні економічної безпеки підприємства. Усі захисні заходи по відношенню до діяльності підприємства мають тричі піддаватися контрольним процедурам: прогнозуватися (розглядатися в майбутньому часі), контролюватися (у теперішньому часі) і аналізуватися (за минулими періодами). Пріоритет, як правило, віддається заходам превентивного характеру, тобто протидія загрозам має починатися на ранній стадії їх реалізації.

Таким чином, запорукою належного рівня економічної безпеки підприємства є її забезпечення. Значна кількість суперечливих питань в цьому напрямі, як то неоднозначність трактування понять «економічна безпека» та «забезпечення економічної безпеки», існування значної кількості форм та видів забезпечення, відсутність чітко визначеної послідовності його етапів та ін. Своєчасне вирішення методологічних, методичних, а тим більше суперечливих питань в області забезпечення економічної безпеки дозволить посилити її рівень, і, як наслідок, призведе до подолання кризових явищ і поліпшення економічної ситуації на підприємстві.

 

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (08.04.2013) | Автор: Христенко Л.М.
Переглядів: 553 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz