Вітаю Вас Гість | RSS Четвер
18.04.2024, 05:25
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Хлевицька Т.Б. реінжиніринг СИСТЕМИ економічноЇ безпекИ підприємства

реінжиніринг СИСТЕМИ економічноЇ безпекИ підприємства

Хлевицька Т.Б.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, м. Донецьк

 

У ринкових умовах господарювання підприємство як відкрита система функціонує у складному, нестабільному та динамічному зовнішньому середовищі, яке розставляє нові акценти в процесі управління підприємством, виводячи на перший план його кількісні та якісні властивості щодо здатності до самовиживання та забезпечення розвитку в умовах дестабілізуючої дії непередбачуваних та важкопрогнозованих зовнішніх і внутрішніх факторів. В такому контексті природно закономірним є відмова від екстенсивного шляху економічного розвитку і перехід до якісних перетворень виробничого потенціалу засобами активізації інноваційного розвитку як основи економічної безпеки підприємства зокрема і держави в цілому.

Розуміння реінжинірингу як фундаментального переосмислення та радикального перепроектування бізнес-процесів з метою досягнення істотного поліпшення якості функціонування мікрорівневої соціально-економічної системи дозволило обрати його як один із стратегічних інструментів забезпечення економічної безпеки підприємства. Ключовими видами реінжинірингу в цьому контексті вважаються:

-   істотне поліпшення існуючих бізнес-процесів, що викликає якісне зростання рівня економічної безпеки;

-   радикальне перепроектування, тобто кардинальна зміна існуючої системи економічної безпеки, що зумовлює «перезавантаження» управління підприємством в частині забезпечення його довгострокової життєздатності.

У зв’язку з цим основна мета реінжинірингу бізнес-процесів, що відповідають за економічну безпеку підприємства, бачиться у  створенні так званої «буферної зони» навколо підприємства шляхом забезпечення зростання якості взаємодії внутрішніх елементів системи економічної безпеки та встановлення ефективної комунікації із зовнішнім середовищем. Її досягнення забезпечується набором організаційних, методичних та інформаційних компонентів реінжинірингу, зокрема, стратегією економічної безпеки підприємства; відповідною організаційною структурою управління; інноваційними інформаційними та технічними засобами коммунікації тощо.

Проект з реінжинірингу системи економічної безпеки має включати такі етапи:

1)            розробка образу майбутньої системи економічної безпеки підприємства, що вимагає чіткого розуміння корпоративної стратегії та механізмів й бізнес-процесів її забезпечення;

2)            аналіз існуючої системи економічної безпеки підприємства, який передбачає її діагностику й пошук основних й допоміжних бізнес-процесів для подальшого реінжинірингу;

3)            проектування системи економічної безпеки, що відповідає інтересам бізнесу й вимогам (або викликам) зовнішнього середовища, шляхом «відсікання зайвих бізнес-процесів» та створення ефективної підтримуючої інформаційної системи;

4)            впровадження оновленої системи економічної безпеки в повсякденну діяльність підприємства;

5)            систематичний контроль відповідності бізнес-процесів в системі економічної безпеки бізнес-інтересам та загрозам підприємства.

Реінжиніринг системи економічної безпеки як однієї з складових бізнес-системи підприємства в кіцевому рахунку змінює усю його діяльність. Адже він носить поліаспектний характер і торкається як ресурсної, так й організаційної складових. Окрім того, перетворюються й змінюються звязки з зовнішнім середовищем. Проте, реінжиніринг системи економічної безпеки буде неповним, а тому неефективним та неякісним, якщо в результаті не зміниться самосвідомість підприємства, тобто якщо економічна безпека не буде інтегрована в систему цінностей підприємства.

У будь-якому випадку в основі реінжинірингу має лежати намагання забезпечити зростання конкурентоспроможності підприємства як основи стратегічної економічної безпеки. Під стратегією економічної безпеки розуміється сукупність найбільш значущих рішень, направлених на забезпечення запрограмованого рівня безпеки функціонування підприємства з урахуванням динаміки зовнішнього середовища та наявного потенціалу. Виділено три типи стратегій безпеки підприємства: стратегія безпеки, пов'язана з необхідністю раптово реагувати на реально виникаючі загрози діяльності, майну, персоналу і тощо; стратегія безпеки, спрямована на відшкодування (відновлення, компенсацію) нанесеного збитку; стратегія безпеки, орієнтована на прогнозування, завчасне виявлення небезпек і загроз, цілеспрямоване дослідження економічної і криміногенної ситуацій як усередині підприємства, так і в навколишньому середовищі

Отже, під реінжинірингом системи економічної безпеки нами розуміється сукупність засобів, заходів та методів кардинального покращення рівня економічної безпеки підприємства, спрямована на забезпечення його сталої конкурентної позиції на ринку та довгосторокових умов ефективного функціонування й розвитку.

Дослідження діяльності підприємства в сфері економічної безпеки з позицій процесного підходу дозволяє найбільш повно і багатогранно дослідити цю специфічну діяльність і визначити оптимальні шляхи підвищення її ефективності. Відповідно до визначених стратегій економічної безпеки можна виділити основні ситуації застосування реінжинірингу (табл.1)

Таблиця 1

Оцінка взаємозв’язку між стратегією економічної безпеки та реінжинірингом бізнес-процесів в системі економічної безпеки

Вид стратегії

Ситуація для застосування реінжинірингу

необхідність раптово реагувати на реально виникаючі загрози

Явна глибока криза

Випадкова неглибока криза

(неконкурентний рівень витрат, масова відмова споживачів від продукту (послуги), фінансова нестійкість тощо)

відшкодування (відновлення, компенсацію) нанесеного збитку

Неглибока латентна криза

Функціональна криза

(небажані тенденціями в частині конкурентоспроможності, дохідності, рівні попиту)

прогнозування, завчасного виявлення небезпек і загроз, цілеспрямованого дослідження економічної й криміногенної ситуацій

Передбачувана криза

(прискорення нарощування відриву від найближчих конкурентів і створенні унікальних конкурентних переваг)

 

Оцінка ефективності реінжинірингового підходу до оптимізації системи економічної безпеки вимагає застосування системи показників, зокрема: показників процесів та їх змін; показників продукції (згідно ІСО 9000 – 2000); показники задоволеності споживачів; мікроекономічні та фінансові показники діяльності підприємства тощо.

Таким чином, підприємствам, які планують реінжиніринг бізнес – процесів або вже здійснили його, необхідно враховувати всі наявні на сьогодні інструменти та методи реінжинірингу з метою загального підвищення ефективності діяльності підприємства.

 

 

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (19.04.2013) | Автор: Хлевицька Т.Б.
Переглядів: 621 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz