Вітаю Вас Гість | RSS Неділя
22.12.2024, 10:00
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Чиж А.Ю. Податкові ризики підприємницької діяльності

Податкові ризики підприємницької діяльності

Чиж А.Ю.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Луганськ

В умовах посилення податкового адміністрування з боку держави виявлення податкових ризиків суб’єктами господарювання набуває все більшого значення. Управління податковими ризиками дає змогу скоротити обсяги донарахувань за результатами перевірок, що сприяє збереженню обігових коштів підприємства. Непередбачена витрата коштів на погашення податкових претензій або арешт рахунків податковими органами може привести до руйнації бізнесу. Зниження і запобігання податковим ризикам дозволяє не тільки запобігти втратам грошових коштів, але і збільшити чистий прибуток за рахунок зменшення розміру податкових резервів, визнаних у фінансовій звітності.

Спеціалісти в галузі аудиту та оподаткування традиційно ділять чинники податкового ризику на зовнішні і внутрішні. Згідно з результатами дослідження компанії «Эрнст энд Янг» до ключових зовнішніх чинників ризику віднесено зміни податкового законодавства і практики податкового адміністрування та зміну правил віддзеркалення податків у фінансовій звітності. Внутрішніми чинниками названо такі:

недостатність ресурсів податкових департаментів компаній

недостатня автоматизація процесу підготовки податкових декларацій;

недостатній рівень обізнаності про податкові ризики органів корпоративного управління компаній;

відсутність процедур оцінки податкових наслідків істотних операцій компаній [1].

Слід зазначити, що сутність податкових ризиків суб’єктами господарювання розуміється по різному. Більшість менеджерів вітчизняних підприємств податковий ризик визначають як ризик пред'явлення податкових претензій і податкових донарахувань. Проте це поняття ширше і має включати також ризик переплати податків або неефективності оподаткування. Поєднання у податковому ризику як податкових нарахувань, так і податкових переплат сприяє створенню на підприємствах повноцінної системи внутрішнього контролю, що дозволяє знизити додаткові донарахування податків й досягти оптимального рівня оподаткування.

Існуючі підходи до управління податковими ризиками суттєво відрізняються залежно від розміру підприємства, ступеня його публічності і рівня розвитку принципів корпоративного управління (табл. 1).

Таблиця 1 – Підходи до управління податковими ризиками

Тип підприємства

Управління податковими ризиками

Малі і середні непублічні підприємства

 

Управління податковими ризиками спирається на принцип максимального консерватизму і полягає в оскарженні рішень податкових органів за результатами перевірки.

 

 

Великі публічні компанії

Управління здійснюється як пред'явленими податковими ризиками через заперечування претензій, так і ще не виявленими податковою перевіркою через відстеження практики, шляхом подачі уточнюючих декларацій, отримання роз'яснень податкових органів та Міністерства доходів і зборів. Окремі публічні компанії використовують регулярну звітність по податкових ризиках перед аудиторським комітетом і радою директорів, привертають податкових фахівців до оцінки податкових наслідків найбільших операцій і документують систему внутрішнього контролю по податках.

Як відомо, розмір податкових зобов'язань впливає на чистий прибуток і грошові потоки суб’єкта господарювання. Тому ефективне управління податковими ризиками і зобов'язаннями може стати одним з істотних джерел підвищення ефективності бізнесу і додаткової ліквідності. У цьому напряму можна виділити два основні види роботи, які можуть принести відчутну практичну користь бізнесу:

ідентифікація і зниження існуючих податкових ризиків;

усунення податкової неефективності.

Перший напрям роботи має зосереджуватись на відстеженні  арбітражної практики і роз’яснень із спірних податкових питань, що дає змогу своєчасно відреагувати на зміни і підготовлює податкової служби підприємства захищати позицію організації при пред'явленні до неї аналогічних податкових претензій.

Для ефективного управління податковими ризиками і усунення податкової неефективності необхідний системний підхід до побудови системи управління податковими зобов'язаннями підприємства, а саме податкове планування або внутрішнє податкове адміністрування.

 

Література

1. Родионов И., Кудрявцев Ф. Управление налоговыми рисками в условиях финансового кризиса // режим доступа www.fd.ru

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (08.04.2013) | Автор: Чиж А.Ю.
Переглядів: 513 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz