Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок
29.04.2024, 20:14
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Больботенко І.В. Ієрархія загроз економічній безпеці суб’єктів аудиторської діяльності.

Ієрархія загроз економічній безпеці суб’єктів аудиторської діяльності

І.В. Больботенко

ВНЗ «Університет економіки і права «КРОК», м. Київ

 

Основу формування економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності становить визначення площин зосередження загроз та чинників небезпеки, що їх породжують. В наукових джерелах перелік загроз діяльності підприємства характеризується достатнім рівнем визначення. В працях фахівців наведено класифікацію економічних загроз за джерелом, місцем, природою, сферою або напрямком їх виникнення, ймовірністю настання, можливістю прогнозування та іншими ознаками. Простежується навіть певне змагання щодо кількісного набору класифікаційних параметрів. Так, Ярочкін В.І. [1, с.17] використовує сім критеріїв для визначення вісімнадцяти загроз безпеці підприємства. На думку Манцурова І.Г. та Нусінової О.В. [2] слід визначати одинадцять видів загроз за п’ятьма ознаками класифікації. Васильців Т.Г. [3, с.26-36] пропонує власну типологізацію загроз, виокремлюючи системні загрози за шістьма ознаками та традиційні загрози економічної безпеки підприємництва із зазначенням тридцяти одного різноманітного виду загроз в рамках восьми класифікаційних критеріїв.

 Проте, такий підхід не можна вважати виправданим, оскільки в даному випадку економічні загрози розчиняються та губляться в загальних характеристиках кризового стану економічного середовища. На жаль, на такому підґрунті важко виокремити найбільш вагомі загрози, які мають нищівний вплив на діяльність підприємства та загострюють проблеми його функціонування та розвитку. Для ідентифікації загроз та оцінки їх впливу на безпеку підприємства необхідно розробити ієрархічну класифікацію загроз, виходячи, насамперед, із специфіки функціонування та індивідуальних характеристик діяльності господарюючого суб’єкта.

Під загрозою розуміємо реальну та безпосередню форму небезпеки, внаслідок негативного впливу якої підприємству обов’язково буде завдано шкоди, якщо не застосовувати певні запобіжні заходи.

Природа аудиту зумовлює існування специфічних, не властивих іншим видам діяльності ризиків професійного характеру, зокрема професійні ризики аудитора, безпосередньо пов’язані з виконанням ним своїх професійних обов’язків. Існування професійних ризиків обумовлюється відповідальністю аудитора перед клієнтами та третіми особами за якість наданих послуг, а також об’єктивно існуючими обмеженнями аудиту як форми контролю.

Аудит – це суспільний інститут, який має забезпечувати задоволеність суспільних потреб в гарантії достовірності фінансової звітності для широкого кола користувачів. Економічна безпека аудиторської діяльності визначається наявними суспільними зв’язками та взаємодією між усіма її учасниками в умовах контрольного середовища, яке віддзеркалює соціально-економічний устрій суспільства в цілому та базується на трьох вихідних елементах: практиці бізнесу, морально-етичних цінностях учасників бізнесу та правому регулюванні  бізнесу в цілому [4, с.12]. Виходячи з цього пропонуємо ієрархічну класифікацію загроз економічній безпеці суб’єктів аудиторської діяльності, поєднуючи декілька класифікаційних ознак (рис.1).

 

 

Загрози економічній безпеці суб’єктів аудиту

І рівень

Загрози, що виникають в ході здійснення аудитор-ської діяльності

Репута-ційні загрози

Загрози зовнішнього впливу

ІІ рівень

загрози підприємницькій діяльності суб’єктів аудиту

загрози професійній діяльності аудитора

 

загрози  з боку регуляторних органів

загрози з боку конкурентів

загрози з боку соціально-економічних інститутів

ІІІ рівень

загрози ресурсно-функціона-льного за- безпечення

загрози етичним нормам аудиту

комерційні загрози

 

корпорати-вні загрози

загрози еко-номічним результатам

загрози методико-техноло-гічного забезпе-чення

 

загрози економіч-ному стану

 

Рис.1. Ієрархія загроз економічній безпеці суб’єктів аудиторської діяльності (складено автором)

 

На першому рівні загрози класифіковано за сферою походження.

Загрози, що виникають в ході здійснення аудиторської діяльності, утворюються безпосередньо всередині самого суб’єкта аудиту і  пов’язані з наданням аудиторських послуг. За природою  походження вони мають як ендогенний, так і екзогенний характер та чинять негативний вплив на результати підприємницької діяльності суб’єктів аудиту.

Репутаційні загрози  - це чинники об’єктивної та суб’єктивної дії, що обумовлюють формування негативної думки про суб’єкт аудиту у зовнішніх контрагентів, зокрема, замовників та споживачів аудиторських послуг, користувачів фінансової звітності, органів суспільного нагляду, громадськості. Такі загрози утворюються за межами суб’єкта аудиту, проте, передумови їх виникнення безпосередньо пов’язані з результатами його діяльності, якістю наданих аудиторських послуг, активною участю в діяльності професійних організацій. Зниження репутації може призвести до серйозних економічних втрат, зменшення ринкової вартості бізнесу, та, навіть, повної ліквідації суб’єкта аудиторської діяльності.

Загрози зовнішнього впливу утворюються поза межами функціонування суб’єкта аудиту, без його безпосередньої участі та згоди. Вони не пов’язані з діяльністю суб’єкта аудиту та виникають внаслідок як цілеспрямованих дій конкурентів, регуляторних та владних органів,  соціально-економічних суспільних інститутів, так і об’єктивних обставин, що склалися у зовнішньому середовищі.       

На другому рівні ієрархії загрози, розмежовано, виходячи із специфіки ризиків, що виникають в ході здійснення аудиту. Загрози зовнішнього впливу прокласифіковано за суб’єктами зовнішнього середовища. Третій рівень передбачає деталізацію загроз за характером спрямування, напрямом та об’єктом впливу.

 

Література

1. Ярочкин В.И. Система безопасности фирмы / В.И. Ярочкин. – М. : Изд-во "Ось-89". – 2003. – 352 с.

2. Манцуров І.Г., Нусінова О.В. Побудова ієрархічної структури складових економічної безпеки підприємств / І.Г. Манцуров, О.В. Нусінова [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://economy.nayka.com.ua/index.php?operation=1&iid=680

3. Васильців Т.Г. Економічна безпека підприємництва України: стратегія та механізми зміцнення: [монографія] / Т.Г. Васильців. – Львів: Арал, 2008. – 384 с.

4. Редько О.Ю. Методологія та організація професійного аудиту в Україні. Стан та перспективи розвитку: автореф. дис. док. екон. наук: 08.00.09/  О.Ю. Редько; Державна академія статистики, обліку та аудиту. – К., 2009. - с. 44

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (08.04.2013) | Автор: Больботенко І.В.
Переглядів: 719 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz