Вітаю Вас Гість | RSS Середа
08.05.2024, 10:24
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Березін О.В., Животенко В.О., Карпенко Ю.В. ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ: ОЦІНКА РІВНЯ ТА АЛГОРИТМ ФОРМУВАННЯ

ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ: ОЦІНКА РІВНЯ ТА АЛГОРИТМ ФОРМУВАННЯ

 

О.В. Березін,  В.О. Животенко, Ю.В. Карпенко

ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», м. Полтава

 

Економічна нестабільність, зростання конкуренції зумовлюють  актуальність проблеми виживання аграрних підприємств. Розвиток технологій вирощування та переробки продукції потребує захищеності підприємства як від конкурентів, так і від інших учасників ринку. Отже, однією з умов ефективного господарювання аграрних підприємств є забезпечення високого рівня економічної безпеки.

Питаннями забезпечення економічної безпеки займалися безліч науковців. Економічну безпеку розглядають як сукупність процесів, що відбуваються  на підприємстві, взаємозв’язків, які складають єдину неподільну групу з точки зору їх функціональної ролі у формуванні економічної безпеки підприємства.

Крім того, економічну безпеку розглядають і як такий стан корпоративних ресурсів та підприємницьких можливостей, за якого гарантується найбільш ефективне їх використання для стабільного функціонування і динамічного науково-технічного та соціального розвитку, запобігання зовнішніх та внутрішніх загроз.

Економічна безпека може трактуватися і як стан ефективного використання ресурсів підприємства, існуючих ринкових можливостей, який дозволяє запобігати внутрішнім і зовнішнім загрозам, забезпечує його тривале виживання і стійкий розвиток відповідно до обраної місії.

Ми пропонуємо розглядати економічну безпеку як сукупність внутрішніх і зовнішніх чинників підприємства, які за рахунок його сильних сторін, не матимуть негативного впливу на його господарську діяльність.

Нами  розглянуто алгоритм процесу організації економічної безпеки, що поєднує наступні етапи:

формування ресурсного забезпечення;

прогнозування та планування економічної безпеки за функціональними складовими у межах господарської діяльності підприємства;

оперативне управління господарською діяльністю підприємства;

здійснення функціонального аналізу рівня економічної безпеки;

загальна оцінка досягнутого рівня економічної безпеки.

Розглянуто складові економічної безпеки аграрних підприємств, їх поділено на внутрішні та зовнішні елементи, які взаємопов’язані між собою.

З метою оцінки рівня економічної безпеки, слід визначити пріоритетні складові,   що   відображатимуть  її   рівень  та   слугуватимуть   інформаційним підґрунтям для виявлення проблем у господарській діяльності підприємства. Виходячи з цього, проведено ранжування складових економічної безпеки для низки підприємств Полтавської області.

   Найбільша кількість балів припадає на  фінансову та екологічну складові. Такий розподіл балів пояснюється необхідністю забезпечення економічної стабільності діяльності підприємства, ефективного його функціонування та випуску  екологічної продукції, отримання конкурентних переваг. Усі інші складові мають менший рівень впливу, оскільки є залежними від фінансової та екологічної складової.

Рівень мобільності майна на підприємствах зберігав позитивну тенденцію, але далі вона почала погіршуватися, що має негативний вплив на рівень економічної безпеки.

Причинно-наслідкові зв’язки згаданих тенденцій полягають у наступному:

нераціональна структура майна підприємств негативно впливає на процес фінансування та формування результатів господарської діяльності. Утримання на балансі значної частки основних засобів є економічно невиправданим за неспроможності підприємства забезпечити належний обсяг господарського обороту, де  вони будуть повністю задіяні;

погіршення стану майна підприємств, з точки зору його ліквідності, може призвести до падіння його платоспроможності.

Ступінь розвитку кризових явищ та виявлення наслідків їх впливу на загальний фінансовий стан підприємства потребує розгляду схеми формування фінансового капіталу для покриття потреби у фінансових ресурсах. Так, на більшості підприємств величина залученого капіталу  зменшується,  що  є  позитивним,  така  тенденція   свідчить про   фінансову  незалежність від  зовнішнього фінансування, але це може пояснюватися і скороченням виробництва та повільним  оновленням основних засобів [1]. Зауважимо, що стрімке зменшення суми власного капіталу є негативним і може свідчити про втрату підприємством економічної самостійності.

Про поглиблення кризи на підприємстві свідчить порушення раціональної структури майна та джерел його формування, залучення у господарську діяльність інвестованого капіталу на тривалий термін без забезпечення належних умов вивільнення вкладених коштів для своєчасного виконання своїх зобов’язань та здійснення реінвестицій.

Важливим напрямом в оцінці економічної безпеки підприємства є аналіз його ліквідності та визначення платоспроможності.

При оцінці економічної безпеки ми класифікували фінансову стійкість за видами, виходячи із ступеня ліквідності обігових коштів, визначили стан підприємств у короткотривалій, до трьох років, і довготривалій, від трьох років,  перспективі.

Ми дійшли висновку про відсутність на аграрних підприємства ефективного механізму управління, що зумовлює низький рівень економічної безпеки. Часто менеджерами приймаються нелогічні, необґрунтовані рішення, без бачення певної перспективи, без визначення завдань та формування системи заходів, спрямованих на їх практичну реалізацію.

Однією з причин отримання збитків часто є неефективна  система збуту продукції, що не дозволяє вчасно повертати оборотні кошти на підприємство. Причинами виникнення такої ситуації можуть бути: відсутність на підприємстві економічних важелів стимулювання  зниження витрат та підвищення дохідності;             відсутність ефективної системи інформаційного забезпечення, у тому числі і нормативно-правової бази щодо визначення якості продукції.

Функціонування аграрних підприємств значно ускладнюється із початком весняно-польових робіт, які потребують значних коштів, оскільки починають проявлятися кризові явища між: недостатнім кредитуванням та високими відсотками за кредитами; необхідним ресурсним потенціалом та можливостями його залучення; нестачею власного капіталу та зростаючою заборгованістю; механізмами  управління підприємством та його організаційно-правовою формою тощо [2].

Вагомою причиною низького рівня економічної безпеки ми вважаємо  відсутність на підприємствах контролінгу та моніторингу економічних показників, що не дозволяє вчасно виявити зародження кризових явищ.

Література

1.     Березін О.В. Економічний потенціал аграрних підприємств: механізми формування та розвитку: монографія / О.В. Березін, О.Д. Плотник. – Полтава: ІнтерГрафіка, 2012. – 221 с.

2.     Животенко В.О. Сучасні проблеми формування потенціалу стійкості аграрних підприємств України /В.О. Животенко, Ю.В. Карпенко // Матеріали І Міжнародної науково-практичної Інтернет-конференції «Теорія і практика забезпечення ефективного розвитку суб’єктів ринку» (20 листопада 2012 р., м. Полтава). – Полтава: ІнтерГрафіка, 2012. – С. 201-203.

 

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (02.04.2013) | Автор: Березін О.В., Животенко В.О., Карп
Переглядів: 675 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz