Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок
29.04.2024, 20:19
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Андрущенко Н.О., Павленко М.П., Дмухівська І.В. УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНОЮ БЕЗПЕКОЮ НА ПІДПРИЄМСТВІ.

УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНОЮ БЕЗПЕКОЮ НА ПІДПРИЄМСТВІ

к. пед. н., доц. Андрущенко Н .О., студентка  Павленко М. П., студентка Дмухівська І. В.

Вінницький торговельно–економічний інститут КНТЕУ

На сучасному етапі розвитку економічного середовища та науково-технічної бази діяльність підприємства повинна мати чіткі орієнтири для захисту організації від новоутворених загроз. Для того, щоб як найкраще захистити підприємство будь-якої форми власності від теперішніх загроз і ризиків втрат, вживаються спеціальні заходи з управління  фінансово-економічною безпекою на підприємництві, і  здійснюються через вже існуючі механізми, методи, стратегії та принципи.

          Фінансова безпека підприємства входить складовим елементом до системи економічної безпеки [1]. Економічна безпека підприємства - це захищеність його діяльності від негативних впливів зовнішнього середовища, а також здатність швидко усунути різноманітні загрози або пристосування до існуючих умов, що позначаються негативно на його діяльності [2]. Тому на даний час управлінню фінансовою та економічною безпеками на підприємстві приділяється значна увага, проводиться ціла низка досліджень.

       Нами поділяється думка  Горячевої К.С., яка визначає сутність категорії "фінансова безпека підприємства” так: 

1) ступінь захищеності фінансових інтересів підприємства на всіх рівнях фінансових відносин;  

2) стан фінансової, грошово-кредитної, валютної, банківської, бюджетної, податкової, інвестиційної, митно-тарифної і фондової систем, які характеризуються збалансованістю, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх негативних впливів, здатністю попередити зовнішню фінансову експансію, забезпечити ефективне функціонування національної економічної системи та економічне зростання;

3) створення таких умов функціонування підприємства, за яких зведено до мінімуму можливість зловживання фінансово-економічними та інформаційними ресурсами підприємства [3].

         Що ж до Р. С. Папехіна, то він визначає фінансову безпеку саме як здатність підприємства самостійно розробляти і проводити фінансову стратегію відповідно до мети загальної корпоративної стратегії в умовах невизначеності й конкурентного середовища [4].

         Управління фінансово-економічною безпекою на підприємстві можливе, якщо будуть поставленні точні завдання для його реалізації ,тому цілком доцільно виглядає поділ завдань управління фінансово-економічною безпекою який зроблений науковцем В. Герасимчуком, а саме:

 ● моніторинг, прогнозування,  своєчасне  виявлення й  усунення  загроз безпеці підприємств, причин  і умов, що сприяють нанесенню фінансового й матеріального збитку, порушенню їх нормального функціонування й розвитку;

  створення механізму  та  умов  оперативного  реагування  на  загрози  безпеці  й прояву негативних тенденцій у функціонуванні суб'єктів господарювання;

  обґрунтування та формування організаційної системи комплексного убезпечення;

  ефективне усунення  загроз персоналу й посягань на ресурси підприємств у разі застосування правових, організаційних та інженерно–технічних заходів і засобів досягнення необхідного рівня безпеки;

  створення нормативно-правового механізму для максимально можливої локалізації  й  відшкодування  спричиненого  збитку  неправомірними  діями  фізичних і юридичних осіб, послаблення негативного  впливу наслідків  порушення безпеки, спрямованого на відновлення діяльності підприємства відповідно до його стратегії;

  створення  ефективних  механізмів  взаємодії  державних  структур  із  підприємством у питаннях безпеки;

  створення  системи  підготовки,  перепідготовки  й  підвищення  кваліфікації персоналу безпеки підприємства;

  вивчення та впровадження позитивного досвіду в сфері безпеки, набутого в країнах ближнього й дальнього зарубіжжя;

  створення єдиної  інформаційної бази даних про стан загроз, бази знань для прийняття управлінських рішень [5].

         Для того, щоб поставлені виконувалися якнайкраще, потрібно звертати увагу на ряд факторів, які мають вагоме значення на управління фінансово–економічною безпекою, а саме:

·         ступінь досконалості законодавчої бази;

·         рівень оподаткування;

·         доступ на світові ринки збуту;

·         інвестиційна привабливість регіону, держави [6].

     Виходячи з завдань та факторів, шо впливають на управління фінансово–економічною безпекою на підприємстві потрібно розробити певну стратегію для забезпечення найкращих результатів. Ми поділяємо думку вже згадуваного науковця Папехіна Р. С. щодо стратегій забезпечення управління фінансово–економічною безпекою на підприємстві, які повинні містити:

1) визначення критеріїв і параметрів фінансової системи підприємства, що відповідають вимогам його фінансової безпеки;

2) розробку механізмів і заходів ідентифікації загроз фінансовій безпеці підприємства та їх носіїв;

3) характеристику сфер їх прояву;

4) встановлення основних суб’єктів загроз, механізмів їх функціонування, критеріїв їх дії на економічну систему підприємства;

5) розробку методології прогнозування, виявлення і запобігання виникненню чинників, що визначають появу загроз фінансовій безпеці, проведення досліджень із виявлення тенденцій і можливостей розвитку таких загроз;

6) організацію адекватної системи забезпечення фінансової безпеки підприємства;

7) формування механізмів і заходів фінансово-економічної політики,що нейтралізують або пом’якшують дію негативних чинників [4].

          Отже, як ми бачимо, управління фінансово–економічною безпекою на підприємстві є надзвичайно важливою ланкою. Воно має безліч аспектів і лише їх комплексний захист забезпечить подальший розвиток. Адже саме завдяки чітко і правильно сформованим вказівкам щодо управління фінансово–економічною безпекою на підприємстві воно буде розвиватися, отримувати регулярні доходи та  мати чітко сформовану базу безпеки для ефективного подальшого розвитку.

Література

1. Плескач В. Л. Методологычны засади державного регулювання фінансово-економычного розвитку / В. Л. Плескач, А. В. Кулик // Фінанси України. – 2009. - № 10. 

2. Філімоненков О. С. Фінанси підприємств : Навч. пос. Філімоненков О. С.  – К. : Ельга, Ніка- Цен р, 2002. – 360 с.

3. Горячева К. С. Фінансова безпека підприємства. Сутність та місце в системі економічної безпеки /  Горячова К. С.  // Економіст.

4. Папехин Р. С. Индикаторы финансовой безопасности предприяти /  Папехин Р. С.  – Волгоград : Волгоградское научное издательство, 2007. – 16 с.

5. Герасимчук В. Г. Розвиток  підприємства:  діагностика,  стратегія, ефективність :  монографія / Герасимчук В. Г.  – К. : Вид-во "Вища шк.", 2005. – 265 с.            

6. Лоханова Н. Система управління станом економічної безпеки підприємства: проблемні питання, концепція розвитку / Н. Лоханова // Економіст. - 2005. - № 2. - С 52-56.

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (02.04.2013) | Автор: Андрущенко Н.О., Павленко М.П., Дму
Переглядів: 829 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz