Вітаю Вас Гість | RSS Четвер
09.05.2024, 04:54
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

АЛЬКЕМА В.Г. ПЕРСПЕКТИВНІ НАПРЯМКИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ З ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ

ПЕРСПЕКТИВНІ НАПРЯМКИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ З ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ СУБЄКТІВ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ

В. Г. АЛЬКЕМА

УНІВЕРСИТЕТ ЕКОНОМІКИ ТА ПРАВА «КРОК», м. КИЇВ

                Актуальність проблеми формування напрямків наукових досліджень у галузі економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності в Україні обумовлена місцем та роллю феномена економічної безпеки в життєдіяльності особистості, колективів, підприємств, організацій та установ. Вітчизняні господарські утворення мікрорівня в теперішній час потребують системного захисту від комплексу загроз різного рівня для просування економічних інтересів та  убезпечення прогнозованого розвитку. Незважаючи на важливість та невідкладну необхідність вирішення цього питання стримується  через відсутність належного теоретичного базису  економічної безпеки та  концептуальних засад побудови  систем економічної безпеки суб’єктів господарювання. Сучасний стан посткризового розвитку економіки України вимагає від науковців з розробки теорії, методології та ефективного  інструментарію економічної безпеки  мікроекономічних систем, що функціонують в умовах: слабко структурованого та недостатньо розвинутого вітчизняного та агресивного міжнародного ринкового  середовища; перманентних криз; невизначеності та ризиків.

Об’єктом дослідження є міждисциплінарний науковий напрямок економічна безпека суб’єктів господарської діяльності.

Предметом дослідження є аспекти формування сучасних напрямків наукових досліджень з економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності.

Метою дослідження є аналіз перспективної тематики наукових досліджень з економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності науковців країн СНД та розробка ключових напрямків досліджень з економічної безпеки суб’єктів господарювання в Україні.

Для досягнення встановленої мети в роботі вирішували наступні завдання:

- здійснювали аналіз пріоритетних напрямів розвитку науки  економічної безпеки в Україні, Білорусії та Казахстані;

- проводили оцінювання особливостей напрямків дисертаційних досліджень в окремих державах співдружності;

- формували пріоритетні напрямки наукових досліджень з економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності в Україні.

 На першому етапі досліджували міжнародні школи, які є фундаторами економічної безпеки як науки. Методологію економічної безпеки через складову міжнародної конкурентоспроможності на сьогодні розглядають три школи. Найбільш значимою можна вважати наукову школу США, у першу чергу Гарвардську школу бізнесу, ядро якої становлять професори М. Портер, А. Чандлер, М. Енрайт, Дж. Макартур. Друга школа представлена науковими центрами Японії. Університети Токійський, Хитоцубасі, Васеда, Мейдзі координують свої дослідження в області нецінової конкуренції, спільного з конкурентами просування продукції. Велика увага приділяється проблемі співробітництва й взаємодії національних виробників з метою завоювання нових географічних ринків збуту. Яскравими представниками японської школи є професори Х. Такеучелі, Х. Кобоясі, М. Цугія та Т. Ногучі. Більш різноманітні дослідження економічної безпеки в Європі. Швейцарія, Швеція, Данія, Австрія, Італія, Німеччина мають власні, хоча і багато в чому проамериканські, моделі, що описують конкурентну поведінку та економічну безпеку компанії в сучасному міжнародному середовищі.

Аналіз державних наукових програм країн СНД, в яких розкриваються основні напрями та найважливіші  проблеми в галузі економічних наук, свідчать про відсутність чітко окреслених наукових напрямків у галузі економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності. Не визначено проблем теорії, методології та специфіки сучасного етапу наукового пошуку у цій сфері.

Другий етап наукових досліджень був присвячений аналізу тематики та  змісту дисертаційних досліджень з економічної безпеки вчених країн СНД. Проведений аналіз свідчать про наявність певних недоліків цього напрямку наукового пошуку. До основних недоліків сучасного етапу наукових досліджень слід віднести: розгляд проблем переважно в межах ендогенного підходу, нехтування динамікою змін стану, властивостей та параметрів економічної системи, орієнтація на зовнішні загрози, нехтування міжсистемними та внутрішньо-системними конфліктами, неузгодженостями та іншими негативними факторами, недостатнє врахування ролі суб’єктів управління економічними системами, аналіз ситуацій на достатньо обмеженому фактичному матеріалі, що характеризує стан економічних об’єктів та процесів і механізмів економічної безпеки тощо. Незважаючи на значну кількість наукових робіт у сфері виявлення негативного впливу глобалізаційних та інших процесів на економічне зростання (у тому числі підвищення тіньової економіки та корупції), напрями посилення економічної безпеки, особливо у процесі загострення світової фінансової кризи, залишаються не достатньо опрацьованими. Крім того, недостатньо розкрито особливості сучасного етапу наукових досліджень проблем економічної безпеки в ситуації повільного виходу країн СНД з глобальної фінансово-економічної кризи.

На завершальному етапі дослідження формували пріоритетні напрямки наукових досліджень з економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності в Україні. Було визначено наступний перелік перспективних напрямів наукових досліджень з економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності:

1.                       Дослідження системології економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності з використанням ендогенного та екзогенного підходів.

2.                       Дослідження генезису та еволюції систем економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності(за галузями, сферами та видами економічної діяльності).

3.                       Комплексні дослідження систем економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності та господарських утворень у взаємозв’язку з національними інтересами України.

4.                       Дослідження впливу глобальних світоцивілізаційних процесів та зовнішньоекономічної політики України на стан та властивості систем економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності.

5.                       Механізми забезпечення ефективного функціонування систем економічної безпеки підприємств, організацій та їх об’єднань в умовах глобалізації.

6.                       Дослідження шляхів підвищення рівня економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності за рахунок імплементації сучасних методів моделювання, оптимізації, підтримки прийняття управлінських рішень.

7.                       Дослідження інноваційно-інвестиційних процесів у розвитку систем економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності(за галузями, сферами та видами економічної діяльності).

8.                       Удосконалення методології, методів, механізмів, технологій та інструментів функціонування систем економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності.

Отже, у процесі дослідження здійснювався аналіз особливостей методології, інструментарію та специфіки наукових досліджень проблем економічної безпеки на макрорівні вченими країн СНД. Проведений аналіз свідчить про відсутність у наукової спільноти країн СНД достатньо розроблених теоретико-методологічних засад  економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності. В роботі сформовано пріоритетні напрямки наукових досліджень з економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності в Україні на період до 2020 року.

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (02.04.2013) | Автор: АЛЬКЕМА В.Г.
Переглядів: 746 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz