Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок
29.04.2024, 01:28
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Забарна Е. М., Стасенко К.С. СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА


Забарна Е. М., Стасенко К.С.


Одеський національний політехнічний університет, м. Одеса, Україна

Для втілення у життя концепції інноваційного розвитку підприємству необхідні інші орієнтири, які б торкались усіх напрямків роботи, що пов'язана із формуванням і прийняттям інноваційних рішень, з врахуванням різних чинників, що впливають на цей процес.

В цілому, ефективність інноваційної діяльності підприємства характеризуює ступінь досягнення поставлених цілей і рівень віддачі залучених ресурсів, тобто необхідно звернутись до якісного і кількісного підходів визначення ефективності. Якісний підхід до розуміння ефективності діяльності підприємства трактується як оптимальне співвідношення виробництва, якості, результативності, гнучкості, задоволеності, конкурентоспроможності і розвитку [1, c. 21]. Кількісний підхід до розуміння ефективності як результату діяльності підприємства визначається здатністю приносити ефект, результативність процесу, проекту тощо, що визначається як відношення ефекту до результату витрат, що забезпечують цей результат [2, c. 508].

Сьогодні для оцінювання результатів діяльності вітчизняних підприємств актуальним є пошук підходів, які забезпечать вирішення питання щодо оцінювання можливостей досягнення стратегічних цілей. Зокрема, застосування часової моделі організаційної ефективності передбачає врахування двох аспектів: застосування теорії систем, згідно з якою критерії ефективності повинні відображати повний цикл «вхід – процес – вихід» і забезпечувати здатність підприємства зберігати своє становище в середовищі, у якому воно функціонує; і часового параметра, який вирішує це питання, але з врахуванням основних етапів розвитку, через які проходить підприємство (формування, розвиток, вдосконалення і погіршення діяльності).

Сьогодні, у процесі оцінювання ефективності інноваційних рішень, великого значення набуває вартісний підхід, який передбачає оцінювання результатів прийняття інноваційних рішень з врахуванням динамічних змін зовнішнього середовища. Зміна управлінських рішень одночасно впливає і на вартість інноваційних проектів і вимагає застосування сучасних підходів до їх реальної оцінки. Ключовим аспектом вирішення даного завдання є дисконтування грошових потоків з використанням показників оцінювання ефективності інноваційних рішень. Однак сьогодні, в економічній літературі зазначається, що у в умовах «стрімких» інновацій «традиційні економічні вказівники» втрачають своє практичне значення, оскільки не враховують ризики, що супроводжують рішення щодо інноваційної діяльності [3, c. 188]. Проведені зарубіжними вченими дослідження свідчать про те, що менеджери відчувають труднощі із визначенням справедливих критеріїв ефективності, а саме із вибором правильних показників випередження і відставання (59 % повідомляють про труднощі), вибором контрольних точок для порівняльного аналізу з конкурентами (49 %), балансуванням фінансових і нефінансових показників (44%), охопленням і врахуванням інтересів різних груп (43 %), використанням відповідної кількості критеріїв (41%), виділенням найважливіших факторів (37 %) [4, c. 18]. Разом з тим, визначення ефективності роботи є важливим компонентом управлінської діяльності, що у результаті сприяє прийняттю ефективних управлінських рішень на основі обґрунтування вдосконалень і інвестиційних рекомендацій та демонстрування досягнень передбачуваних переваг, отриманих в результаті інноваційної діяльності.

Отже, для всебічного охоплення та врахування різних аспектів діяльності у процесі прийняття та реалізації управлінських рішень у інноваційній сфері доцільним є використання різних підходів до оцінювання результатів інноваційної діяльності, що дасть змогу оцінити ефективність роботи у цьому напрямі як в поточному періоді, за підсумками виконаної роботи, так і на перспективу, з врахуванням усіх необхідних ресурсів для досягнення поставлених цілей з використанням чинника невизначеності і з'ясування його впливу на вартість прийнятих рішень.

Оцінювання ефективності на основі інтеграційного підходу передбачає врахування широкого спектра чинників, що конкретизуються у певних методиках розрахунку. Зокрема, оцінювання ефективності діяльності організації на основі концепції стратегічних карт передбачає використання збалансованої системи показників (BSC) для підприємства та його окремих структурних підрозділів, що беруть участь у формуванні і використанні інноваційного потенціалу підприємства та являє собою збалансовану систему ключових індикаторів діяльності за чотирма напрямами:

– фінансові, які характеризують кінцеву ефективність інноваційної діяльності;

– ринкові, які характеризують взаємовідносини з клієнтами і постачальниками;

– внутрішніх бізнес-процесів, які характеризують операційну досконалість;

– навчання і розвитку, які показують рівень персоналу і перспективи розвитку [5, с. 243].

Враховуючи, що ефективність інноваційної діяльності підприємства забезпечується збалансуванням ефективної роботи різних сфер діяльності на різних етапах прийняття інноваційного рішення, доцільно групувати показники ефективності, які відображають цикл організації «вхід – процес – вихід». За цим підходом виділяють показники ефективності, зображені на рис. 1.

 

             Рис. 1. Види показників ефективності

Отже, оцінювання ефективності інноваційної діяльності можливе за рахунок врахування усіх видів показників, що впливають на результати інноваційної діяльності і оцінити які можна з використанням інтегрованого підходу на основі врахування різних напрямків діяльності підприємства, зокрема: навчання і розвиток; бізнеси-процеси; маркетинг і збутова логістика; фінансові аспекти діяльності.

 

 

Література:

1.Гибсон Дж.Л.Организации: поведение, структура, процессы / Дж. Л. Гибсон, Д.М. Иванцевич, Д.Х. Доннелли: Пер. с англ. – М.: ИНФРА – М, 2000.- 660 с.

2. Економічна енциклопедія: У 3-х т / Авт. Кол. за ред. С.В. Мочерного. – Т. 1. – К.: Видавничий центр "Академія", 2000. – 864 с.

3. Майкл Л. Стремительные Инновации / Л. Майкл, Воркс Джеймс, Вотсон-Хемфилл Кимберли: Пер. с англ. – К.: Companion Group, 2006. – 350 с.

4. Нили Э. Призма эффективности: Карта сбалансированых показателей для измерения успеха в бизнесе и управление им / Э. Нили, К. Адамс, М. Кеннерли: Пер. с англ. – Днепропетровск: Баланс Клуб, 2003. – 400 с.

5. Ілляшенко С.М. Управління інноваційними розвитком: Навч. посібник / С.М. Ілляшенко. – 2-ге вид. – Суми: ВТД "Університетська книга", 2005. – 324 с.

6. Витвицький Я.С. Економічна оцінка гірничого капіталу нафтогазових компаній: наукова монографія / Я.С. Витвицький. – Івано-Франнківськ: ІФНТУНГ, 2007. – 431 с.

 

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (16.12.2013) | Автор: Забарна Е. М., Стасенко К.С.
Переглядів: 614 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz