Вітаю Вас Гість | RSS Понеділок
29.04.2024, 01:42
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Шаріпова О.С., Шаріпова А.Г. Адміністративне забезпечення розвитку інтегрованого підприємства на основі біологічної моделі росту

Адміністративне забезпечення розвитку

 інтегрованого підприємства на основі біологічної моделі росту

Шаріпова О.С., Шаріпова А.Г.

Східноукраїнський університет імені Володимира Даля

Луганськ, Україна

Забезпечення високого рівня адміністративного управління всіх процесів і робіт, які визначають розвиток інтегрованого підприємства є однією з важливих завдань менеджменту. Від того на скільки успішно будуть вирішуватися завдання адміністрування, багато в чому залежить впровадження й освоєння інновацій у діяльність підприємств, здійснення їх розвитку. Це повною мірою відноситься до інтегрованих підприємств (ІП). Саме масштаб і важливість діяльність таких структур робить особливо критичною будь-яку неточність або нераціональність у здійсненні управлінських дій у цілому й адміністративних у тому числі. Для забезпечення високого рівня адміністративного управління необхідно досить детерміноване виділення об'єктів адміністрування, їх особливостей і зон дії. Це можливо при використанні спеціальних моделей, які досить наочно ілюструють процеси, що моделюють. Цим визначається актуальність і важливість розглянутої проблеми [2].

Розвиток інтегрованого підприємства (ІП) є процесом кількісних і якісних змін, що дозволяє зміцнювати свої позиції й освоювати нові сфери діяльності. Кількісні зміни проявляються в кількості маси ресурсів, що використовується. Якісні зміни відображають придбання нових властивостей або зміна статусу у тих сферах, в яких діють ІП або його окремі підрозділи. Всі ці зміни вимагають проведення певних робіт, здійснення процесів внесення змін у діяльність ІП.

Забезпечення досягнення цілей, що задаються, і дотримання встановлюваних вимог можливо тільки на основі організації високого рівня адміністрування цих процесів і робіт. Для організації адміністрування на високому рівні необхідно виділити досить чітко ті процеси, які відбуваються усередині ІП при їхньому розвитку або на початку процесів, що викликають цей розвиток. Виділити й систематизувати об'єкти адміністрування можливо на основі використання спеціальних методів та інструментів моделювання спостережуваних процесів. Використання вдалої моделі дозволяє наочно ілюструвати й спостерігати процеси, що відбуваються, в об'єкті, який розвивається.

У ряді робіт процес розвитку ілюструється за допомогою «дерева розвитку» [1, 4]. Розглянемо розвиток ІП із аналогічних позицій.

«Дерево розвитку» включає три складові:

1. Коренева система.

2. Ствол.

3. Крона.

Перша складова – «коренева система» - це сукупність ресурсно-факторних впливів, які є передумовою розвитку можливостей, що формуються. При цьому до можливостей варто віднести, як наявність або доступ до необхідних ресурсів, так і допуск до різних сфер діяльності, як  в рамках державного, так і недержавного регулювання. Наявність таких можливостей або їхній недолік визначає перспективи розвитку або обмеження розвитку ІП [3].

Друга складова  - «ствол» - це основна, центральна структура ІП, що визначає його стратегію, ідеологію функціонування, розвиток а також контроль за основними активами ІП. В якості такої центральної структури може бути, як вершина холдингу, так і основні великі виробничі підрозділи. З огляду на ризики, з якими зіштовхуються виробничі підрозділи, найчастіше в якості центральної структури використовують спеціально створені підрозділи, які контролюють права власності на активи, визначають стратегічні цілі, кадрову структуру менеджменту, але при цьому самі займаються комерційно-господарською діяльністю мінімально [3].

Масштаб таких структур, обсяг задач, що вирішується  міняється залежно від розвитку ІП. Якщо розвиток іде по висхідній лінії, то маса керованих ресурсів і задач, що вирішується збільшується, міняючи її кількісні параметри, але мало міняючи її якісні характеристики.

Основне завдання даної структури є оптимізація ресурсів, що використовується на основі розробки інтегрованої стратегії розвитку й функціонування всієї ІП, забезпечення збереження наявних активів і створення умов для якісних і кількісних змін у діяльності ІП на різних ринках.

Третя складова «дерева розвитку ІП» - «крона» - це сукупність підприємств і підрозділів, що реалізують різні напрями в діяльності ІП. При цьому, по кожному напряму існує своя локальна центральна структура, що управляє й розвиває бізнес по певному напряму. Залежно від рівня інтеграції й диверсифікації підприємницької діяльності залежатиме розгалуженість «крони», при цьому саме в розвитку «крони» проявляється вплив ресурсних і не ресурсних факторів, з якими зіштовхується «коренева система» «дерева розвитку ІП» [3].

По суті, підхід «дерево розвитку» відображає моделювання розвитку інтегрованого підприємства на основі біологічної моделі росту. Такий підхід виправдовується загальносистемними принципами розвитку систем, які властиві, як біологічним, так і соціально-економічним системам [1, 4].

Специфіка процесів розвитку ІП безумовно присутня, але для розуміння процесів, які відбуваються і прив'язці до них системи управління, у тому числі й адміністративного управління, такий підхід зручний, тому що дозволяє структурувати завдання, що вирішуються при адмініструванні процесів із чітким розумінням робіт, що виконуються та змін, що  відбуваються.

Крім того, це дозволяє проводити причинно-наслідковий аналіз взаємодії факторів, що визначають розвиток результатів. Аналогом такого аналізу є Програма "KonSi - Fishbone-Ishikawa Diagram" яка знаходить своє застосування в різних сферах діяльності. Особливо популярне застосування діаграми Ісікави (діаграми Ішикави - Риб'яча кістка) у системах управління якістю для виділення причин, які обумовили зниження якості послуг або продукту. Діаграма Ісікави застосовується для підвищення конкурентоспроможності надаваних послуг і вироблених продуктів, широко застосовується в стратегічному плануванні для виділення ключових факторів успіху.

Між управлінням якістю й адміністративним управлінням розвитком ІП можна провести певну аналогію, оскільки і в тому й іншому випадку здійснюється поточний оперативний постійний вплив на процеси, що відбуваються, з метою забезпечення досягнення очікуваного результату від одержаного продукту. При управлінні якістю - це характеристики продукту, при адміністративному управлінні розвитком - це характеристики результатів розвитку. Тому запропонований підхід може бути основою структурування процесів розвитку ІП і забезпечення необхідного рівня гармонійності, як розвитку інтегрованого підприємства, так і функціонування підрозділів, його утворюючих. Це означає, що ми забезпечуємо гармонійність функціонування ІП на основі впливу на первинні фактори, що визначають можливість досягти певного рівня гармонійності.

 

Література

1. Гончарук В.А. Развитие предприятия / В.А. Гончарук. – М.: Дело, 2000. – 208 с.

2. Шаріпова О.С. Теорія та методологія адміністративного управління гармонізацією управлінської діяльності інтегрованих агропромислових підприємств: [монографія] / О.С.Шаріпова. — Донецьк: СПД Купріянов В.С., 2011. – 515 с.

3. Шаріпова О.С. Моделювання організації адміністративного управління розвитком інтегрованих підприємницьких структур / О.С. Шаріпова // Вісник ХНУ № 2. – Т.2. – ХНУ, 2011. – С. 198—200.

4. Янчевский В.Г. Основы менеджмента: Учеб.пособие./ В.Г.Янческий – МН.: ТетраСистемс, 2004. – 224 с.

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (16.12.2013) | Автор: Шаріпова О.С., Шаріпова А.Г.
Переглядів: 547 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz