Вітаю Вас Гість | RSS Субота
12.10.2024, 11:57
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Погорелов Ю.С. РУШІЙНІ СИЛИ ТА РЕСУРСИ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

РУШІЙНІ СИЛИ ТА РЕСУРСИ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

Ю.С. Погорелов

Східноукраїнський національний університет імені

Володимира Даля, м. Луганськ

 

Розвиток підприємства є безупинним процесом, що відбувається за штучно розробленою або природною програмою як зміна станів підприємства, кожен з яких є якісно іншим за попередній, через що у підприємства з’являються нові властивості, якості та характерні риси, розкриваються та можуть бути реалізовані нові можливості. Вони дозволяють підприємству виконувати нові функції, вирішувати принципово інші завдання, що зміцнює його позиціонування в зовнішньому середовищі та підвищує здатність протидіяти його негативним впливам.

Розвиток підприємства руйнує його рівновагу. Дослідження типового стану підприємства, дії закону ентропії стосовно підприємства, визнання перебування підприємства в різні періоди діяльності в рівноважному і нерівноважному станах областях дозволили встановити, що рівновагу в діяльності підприємства та в його відносинах із зовнішнім середовищем слід вважати частковим випадком, окремим станом у конкретний момент діяльності підприємства або достатньо нетривалим станом, тому що постійні зміни зовнішнього середовища потребують відповідної реакції підприємства, яке не є авторівноважною системою.

Розвиток підприємства як процес представлений послідовним переходом від стану підприємства n до стану n+1 через сукупність проміжних станів за умови, що кожний наступний стан буде якісно іншим за попередній. Розвиток підприємства як процес характеризується тривалістю та послідовним поліпшенням стану завдяки кількісним та якісним змінам, що відбуваються. Кількісні зміни представлені змінами параметрів діяльності підприємства, а якісні – зміною порядку отримання результатів і відносин між підприємством та зовнішнім середовищем. Процес розвитку як сукупність змін приводить до зміни відносин у метасистемі "підприємство – зовнішнє середовище" відповідно до закону діалектики переходу кількісних змін у якісні. Водночас сукупність процесів зміни взаємодії та взаємовідносин між елементами метасистеми "підприємство – зовнішнє середовище" приводить до суттєвої відмінності між двома дискретними станами підприємства.

Розвиток підприємства відбувається під впливом рушійних сил і чинників. Рушійна сила розвитку ‑ це узагальнена причина розвитку, вона має характер процесу або явища, виявляє себе переважно незалежно від управлінського впливу, забезпечує створення відповідних умов. Рушійні сили розвитку підприємства є численними ‑ протиріччя, зміни в зовнішньому середовищі, прагнення до упорядкованості/уникнення дисбалансу, інновації, циклічність, мутація з закріпленням, криза. Для дослідження зв'язку рушійних сил розвитку підприємства доцільне використання класичного інструменту аналізу якісних зв’язків – когнітивної карти, яку необхідно будувати за допомогою матриці попарних порівнянь, котра дозволяє відстежити зв'язок між кожними двома елементами з подальшою його візуалізацією.

Рушійна сила утворюється поєднанням у певній комбінації спільного впливу низки чинників, її вплив на розвиток підприємства є суттєвим ‑ вона сприяє розвитку. Рушійна сила розвитку підприємства є більш загальним, агрегованим поняттям, ніж чинник розвитку. Рушійні сили є принципово однаковими щодо будь-якого підприємства, але характер їхнього вияву крізь призму чинників розвитку є різним.

Чинники розвитку підприємства можуть його не лише стимулювати, але й стримувати. У такому разі чинники, впливаючи кожен окремо або в певній комбінації, утворюють інгібітори розвитку підприємства, до яких віднесено спротив змінам усередині підприємства, незбалансованість змін окремих частин системи підприємства, опір змінам з боку зовнішнього середовища, недостатність ресурсів і можливостей, відсутність або недостатність управлінського впливу. Повністю нейтралізувати вплив інгібіторів на розвиток підприємства неможливо, але можна його послабити, використовуючи розроблені заходи та інструменти.

Ресурс розвитку підприємства розглядається як певний об’єкт нематеріальної природи в складі підприємства або існує за його межами, контролюється підприємством, визначає його здатність застосовувати матеріальні ресурси та нематеріальні активи в процесі розвитку, має управлінське скерування, що дозволяє прямо чи опосередковано спрямовувати, підтримувати та прискорювати процес розвитку підприємства. Ресурси розвитку підприємства доцільно досліджувати з використанням моделі Пітерса-Уотермена або моделі 7S. За результатами її аналізу можна вибрати ресурси розвитку підприємства: стратегію, структуру, системи, інтелектуальний і людський капітал та організаційну культуру. Їхню характеристику можна надати за такими критеріями: природа (об’єкт або процес використання об’єкта), контрольованість підприємством, вартість зміни, час зміни, характер впливу на формування змін на підприємстві (прямий чи прихований). За характеристиками ресурси розвитку різняться, що зумовлює специфіку їхнього використання в управлінні розвитком підприємства. Ієрархію ресурсів розвитку підприємства можна побудувати за ознакою етапу життєвого циклу підприємства, що дозволить виділити на кожному етапі життєвого циклу ті з ресурсів, що є визначальними. Ресурси розвитку підприємства міцно пов’язані між собою. Характеристику тісноти зв’язку незалежно від його характеру між ресурсами розвитку підприємства можна надати за результатами структурно-логічного та причинно-наслідкового аналізу попарних комбінацій видів ресурсів розвитку підприємства.

 

 

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (13.01.2014) | Автор: Погорелов Ю.С.
Переглядів: 1643 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz