Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
26.04.2024, 03:12
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Ілляшенко О.В. ПОНЯТТЯ "СИСТЕМА" У ДОСЛІДЖЕННІ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

ПОНЯТТЯ "СИСТЕМА" У ДОСЛІДЖЕННІ ЕКОНОМІЧНОЇ

БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

О.В. Ілляшенко

Інститут хімічних технологій
Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля      

 

Одним з головних завдань екосесента є стале функціонування системи економічної безпеки підприємства, при якому вона виконує своє призначення протягом тривалого часу. Стосовно системи економічної безпеки підприємства спостерігається досить широкий діапазон поглядів, серед яких ті, що не відштовхуються від будь-яких системологічних постулатів (використовувана семантема "система" має виключно конотативний сенс і не надає поняттю системи економічної безпеки ознак системності), ті, що для пояснення поняття "система економічної безпеки" використовують поняття системи відповідно до теорій систем та їхніх різновидів, а також ті, що представляють так звану теорію безпеки соціальних систем.

Вибір аспекту дослідження системи економічної безпеки підприємства має виходити з призначення системи: системно, у комплексі пояснити зміст системи або економічної безпеки підприємства, організувати забезпечення економічної безпеки підприємства та координувати дії підприємства у цій сфері його діяльності.

Систему економічної безпеки підприємства можна розглядати як штучно створений комплекс елементів, призначений для вирішення певного завдання, тобто з позицій системотехніки. Такий погляд є найрозповсюдженішим в сучасному екосесенті. Елементами системи економічної безпеки підприємства є дії технічного, управлінського, інформаційного, аналітичного характеру, виконання яких в узгодженій послідовності, взаємозв’язку та взаємозумовленості сприятиме забезпеченню економічної безпеки підприємства. У такому аспекті система економічної безпеки підприємства, з одного боку, є реальним об’єктом, а, з іншого, синтезованим абстрактним відображенням практики забезпечення економічної безпеки підприємства. Таке тлумачення системи є придатним для пояснення її змісту, сутності, але є складним для організації її забезпечення, оскільки залишається неясним, хто визначатиме зміст цих дій, узгоджуватиме їх виконання, яким чином такі дії координуються з діями аналогічного характеру, що складають зміст діяльності підприємства.

Систему економічної безпеки підприємства можна розглядати як комплекс процесів та явищ, результатів впливу різноманітних чинників, що існують об’єктивно. У такому випадку вдається виокремити систему економічної безпеки і представити її як підсистему системи "підприємство", провести її структуризацію, встановити механізм функціонування та визначити напрями впливу на неї. Саме цей аспект дослідження припускає розгляд системи економічної безпеки підприємства як об’єкта управління, тобто показує, що управляти можна системою економічної безпеки підприємства, а не самою економічною безпекою. Адже спроби управляти економічною безпекою підприємства нерідко зустрічаються в публікаціях з цієї проблематики.

Систему економічної безпеки підприємства можна розглядати як засіб дослідження проблематики економічної безпеки, процесів та явищ, сукупність яких визначає її природу. У такому випадку система економічної безпеки підприємства є певним абстрактним відображенням реальності. Така абстрактна система розуміється як множина пов’язаних змінних, що відображають ті чи інші властивості економічної безпеки підприємства. У такому аспекті система економічної безпеки підприємства наближається до поняття "модель" і система не може розглядатися як об’єкт управління.

Систему економічної безпеки можна розглядати як сукупність функціональних складових (при функціональному поділі екосесента).  

Незважаючи на контекст розгляду системи економічної безпеки підприємства, слід відзначити загальні риси зазначених аспектів. По-перше, поняття "система економічної безпеки підприємства" формується як щось ціле, що складається з пов’язаних та залежних частин, взаємодія, взаємозв’язок та взаємозумовленість яких визначаються призначенням системи. Властивості системи економічної безпеки підприємства, які притаманні їй в силу системного розгляду, в цілому визначаються властивостями окремих частин (елементів) системи, а властивості частин (елементів) системи залежать від властивостей системи в цілому. По-друге, уведення поняття "система економічної безпеки підприємства" передбачає визнання наявності середовища її існування. Таке середовище може формувати система "підприємство" або методологічний та експлейнарний базис дослідження економічної безпеки підприємства. По-третє, в системі економічної безпеки підприємства потрібно визначитися з системотворним чинником ‑ елементом системи, від якого залежить функціонування усіх інших елементів та життєздатність системи в цілому, рушійною силою системи, що зумовлює унікальність конкретизованого у реальності поєднання оточення, потреб, властивостей системи, законів та принципів її функціонування. В загальній теорії систем головним системотворним чинником визнано мету системи. Але в системі економічної безпеки підприємства роль такого системотворного чинника може виконувати будь-який її елемент. Критерієм вибору такого елементу є наслідки його вилучення зі складу системи: продовжить система економічної безпеки підприємства без помітних негативних наслідків функціонувати або ні.

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (26.12.2013) | Автор: Ілляшенко О.В.
Переглядів: 929 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz