Вітаю Вас Гість | RSS Четвер
25.04.2024, 00:04
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Гончаренко М.Ф. Передумови розробки та реалізації кластерного проекту.

УДК 334.7

Передумови розробки та реалізації кластерного проекту

М.Ф.Гончаренко

Державна інспекція навчальних закладів України, м. Київ, Україна

 

Сучасна державна політика розвитку регіонів в умовах ринкових перетворень українського економічного простору вимагає вдосконалення стратегій і тактики її здійснення з метою скорочення міжрегіональних відмінностей, формування моделей виходу регіонів з депресивного стану, включення їх у процес інтеграції вітчизняної економіки. Аналіз причин збереження диспропорцій в регіонах свідчить про наявність об'єктивних факторів, викликаних фізико-географічними умовами, рівнем господарського освоєння територій, що склалися структурою економіки і комплексом суб'єктивних обставин, обумовлених стратегічним вибором регіонів, часто неадекватним державній політиці розвитку економічного простору країни. Сформовані в дореформений період нерівномірності розвитку регіонів в ході ринкової трансформації посилилися внаслідок втрати рядом територій конкурентоспроможності і призвели до зростання асиметричності економічних потенціалів.

Важливим питанням реалізації державної політики у вирішенні проблем економічного регіоналізму приділяється значна увага з боку як вітчизняних, так і зарубіжних дослідників. Предметом таких досліджень виступають проблеми взаємодії органів управління регіонів з державним центром, регулювання цих взаємин як інструменту регіонального розвитку, управління процедурами ринкової реструктуризації територіальних виробничих комплексів, питання трансформації системи розміщення продуктивних сил. Разом з тим, додаткового дослідження потребують питання реалізації державної політики в процесі подолання статусу депресивного регіону, розробки стратегії і тактики управління регіональною економікою та оптимізації процедур його регулювання з метою забезпечення його переходу до сталого розвитку [2, с. 173].

У зв'язку з цим існує об’єктивна необхідність формування передумов розробки та реалізації кластерного проекту, який би включав вибір стратегічних напрямків, а також механізми, інструменти реалізації державної політики розвитку депресивних регіонів. Це в значній мірі сприятиме збагаченню цілісного процесу управління подолання депресивного стану розвитку соціально-економічних систем на мезорівні.

Для цього потрібно налагодити взаємозв’язки, серед яких: створення якісно нового ділового середовища; спілкування між представниками різних верств кластера; поєднання основ науки, освіти та виробництва; формування оперативного інформаційного поля про попит та пропозицію; розвиток НТП та ін. [1, с.45]

Безперечно важливим при цьому є кластерні організаційні технології, які можуть й повинні застосовуватися при вирішенні практичних завдань щодо розвитку економіки в регіонах України. Варто зазначити, що кластерні організаційні технології можуть бути реалізовані у формі проектів і програм, із застосуванням загальних умов стратегічного планування та проектного підходу. До того ж, виконавцями таких проектів повинні бути суб’єкти господарювання та державні органи влади, які б надавали їм фінансово-організаційну підтримку.

Важливою умовою успішної реалізації даного підходу повинно бути: застосування єдиного методологічного підходу при розробці та реалізації кластерних проектів та їх конкурсний відбір.

Будь-який кластерний проект реалізується відповідно до економічних інтересів конкретного регіону. Тим не менше, єдиний методологічний підхід для його реалізації повинен забезпечити відповідність розроблюваних проектів основним принципам стратегічного планування та відповідно до існуючих потенціалів в регіоні (виробничо-технологічного потенціалу, трудових ресурсів, ресурсного, інвестиційного, інноваційно-технологічного, потенціалів виробничої, ринкової та соціальної інфраструктур).

Таким чином, початковим кроком в напрямі реалізації кластерного проекту є проведення попереднього дослідження, основними завданнями якого виступає виявлення потенціалів для розвитку кластерів та визначення щляхів їх практичного застосування. Таке дослідження проводиться, як правило, відповідною організацією, а результати дослідження є обгрунтуванням необхідності розвитку продуктивних напрямків для розробки та реалізації кластерних проектів.

 

Література

1.              Ганущак-Єфіменко Л. М. Кластери підприємств як продукт  реалізації інтеграційних проектів / Л. М. Ганущак-Єфіменко // Актуальні проблеми економіки. − 2010. − № 10. − С. 42−48.

2.               Олійник А. Д. Методологічні основи формування інноваційних кластерних структур / А. Д. Олійник // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону : наук. зб. Вип. V, т. 1. / за ред. І. Г. Ткачук. − Івано-Франківськ, 2009. − С. 170−178.

Категорія: 2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (06.12.2012) | Автор: Гончаренко М.Ф.
Переглядів: 746 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz