Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
19.04.2024, 01:32
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Гарічева С.Ю. Система економічної безпеки підприємства

Система економічної безпеки підприємства

С.Ю. Гарічева

Полтавський університет економіки і торгівлі, Україна

 

Тривала економічна криза в нашій країні спричинила багато непередбачуваних небезпек та загроз для бізнесу. Зокрема, на розвиток підприємництва впливають нестабільна політична та соціально-економічна ситуація в країні, недосконале комерційне законодавство, криміналізація суспільства, влади та бізнесу, корупція, шахрайство тощо. Все це загострило проблему забезпечення економічної безпеки підприємств.

Зараз досить активно проводяться дослідження вітчизняних вчених щодо вирішення проблем забезпечення економічної безпеки на різних її рівнях, а саме – О. Барановським, В. Бородюк, А. Гальчинським, С. Кирєєвим, Г. Козаченко, О. Ляшенко, Г. Пастернак-Таранушенко, Т. Хайловою, В. Безбожним, Л. Шемаєвою, К. Коваленко, Я. Жаліло, Т. Гладченко, Г. Дем’яненко. Д. Ламбер, Дж. Кейнс, Ф. Кифер, П. Самуєльсон, В. Сенчагов, С. Глазьєв, Є. Олейніков, О. Тамбовцев, Є. Човушян, О. Білорус, В. Геєц, А. Гриценко, Т. Костюк та ін. досліджували розвиток економічної думки в напрямку формування теоретичних та методичних основ забезпечення економічної безпеки.

Термін «безпека» почали вживати ще в 17 столітті. Він означав спокійний стан духу людини, що вважав себе захищеним від будь-якої небезпеки.

Безпека підприємства – це здійснення адміністрацією в рамках чинного законодавства комплексу організаційно-запобіжних і профілактичних заходів, спрямованих на своєчасне виявлення й усунення обставин, які загрожують його економічній стабільності, можуть завдати матеріальних збитків і шкоди життю та здоров’ю його працівників. Крім того, це виявлення осіб, від яких може виходити певна загроза, і застосування до них заходів протидії [4].

На підприємстві неможливо організувати належну безпеку без урахування політичних, економічних, правових, кримінальних, технічних та інших обставин, а також без детального аналізу і прогнозу змін, що відбуваються в суспільстві [4]. Таким чином, найважливішими факторами, що впливають на економічну безпеку підприємства, є ступінь досконалості законодавчої бази, рівень оподаткування, доступ на світові ринки збуту, інвестиційна привабливість регіону, держави. Насамперед, економічна-безпека підприємства залежить від економічної безпеки держави, регіону, адже ґрунтується на їхньому фінансовому, сировинному та виробничому потенціалі, перспективах розвитку.

 

Питання безпеки тісно пов’язане з підприємницькими, фінансовими, кредитними, страховими та іншими ризиками, що супроводжують фінансово-господарську діяльність. [2].

Економічній безпеці підприємства властивий подвійний характер: з одного боку, вона забезпечує можливість власного функціонування, з іншого – є частиною (елементом) економічної безпеки системи вищого рівня і суб'єктом, що забезпечує виконання функцій регіоном, державою [1].

Економічна безпека підприємства – це такий стан господарюючого суб’єкта, при якому він при найбільш ефективному використанні наявних ресурсів досягає запобігання, послаблення або захисту від існуючих небезпек та загроз або інших непередбачуваних обставин і в основному досягає цілей бізнесу в умовах конкуренції та господарського ризику [9].

Економічна безпека підприємства має внутрішньовиробничі й позавиробничі складові (рис. 1) [3].

 

Рис. 1. Структура економічної безпеки підприємства

Основні функції складові економічної безпеки підприємства на рис.2 [3].


Рис. 2. Основні функціональні складові економічної безпеки підприємства

               

Фінансова складова як внутрішньовиробнича функціональна складова економічної безпеки вважається головною. Фінансова безпека підприємства може бути визначена як стан найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів підприємства, виражений у найкращих значеннях фінансових показників прибутковості й рентабельності бізнесу, якості управління, використання основних і оборотних засобів підприємства, структури його капіталу, норми дивідендних виплат за цінними паперами підприємства, а також курсової вартості його цінних паперів як синтетичного індикатора поточного фінансово-господарського стану підприємства і перспектив його технологічного та фінансового розвитку.

                Забезпечення інтелектуальної та кадрової складових економічної безпеки підприємства передбачає два тісно пов’язаних між собою напрямів діяльності. Перший напрям орієнтований на роботу з персоналом корпорації, на підвищення ефективності роботи співробітників підприємства. Другий напрям спрямований на збереження і розвиток інтелектуального потенціалу підприємства [6].

                Техніко-технологічна безпека підприємства (ТТБП) полягає у рівні відповідності застосованих на підприємстві технологій найкращим світовим аналогам за оптимізації витрат. Зовнішніми загрозами ТТБП можна вважати брак зовнішніх і внутрішніх інвестицій [3]. Внутрішні загрози ТТБП – неефективна організація виробничого процесу, недостатньо кваліфіковані працівники, високий ступінь спрацьованості основного капіталу тощо, який на підприємствах України становить 60–70%, в деяких галузях сягає 80–85% [3].

                Політико-правова безпека підприємства – це захист від надмірного податкового тиску, нестабільного законодавства, неефективної роботи юридичного відділу підприємства. Вона визначає середовище, в якому функціонують підприємства, а також «правила гри для них» [3].

                Процес забезпечення інформаційної складової маекономічної безпеки підприємства включає: збирання усіх видів інформації, що стосується діяльності підприємства. аналіз інформації, що отримується прогнозування тенденцій розвитку наукового і технологічного процесу в сфері технологій діяльності підприємства, економічних і політичних процесів у країні і світі, інших процесів, що стосуються даного бізнесу, оцінювання рівня економічної безпеки підприємства за всіма її складовими і в цілому, розроблення рекомендацій для його підвищення, інші види діяльності щодо забезпечення інформаційної складової економічної безпеки підприємства [6].

Безпека підприємства в екологічній сфері – це захист від руйнівного впливу природних, техногенних чинників і наслідків господарської діяльності підприємства [3].

                Силова складова полягає в забезпеченні фізичної безпеки працівників (насамперед, керівників) і збереження майна.

                Інтерфейсна складова характеризує надійність взаємодії з економічними контрагентами.

                Економічній безпеці підприємства становлять загрозу можливі непередбачені зміни умов взаємодії (навіть до розриву відносин) з економічними контрагентами: постачальниками, інвесторами, споживачами і т. ін.

                Результати дослідження дозволяють дійти висновку, що забезпечення економічної безпеки підприємства сприяє досягненню його стабільного становища в нестабільних умовах господарювання.

 

Література.

                1. Іванілов О. С. Економіка підприємства: підруч. [для студ. вищ. навч. закл.] / О. С. Іванілов — К.: Центр учбової літератури, 2009. — 728 с. — ISBN 978-966-364-885-9

                2. Попович В.М.П58 Економіко-кримінологічна теорія детінізації економіки: Монографія. – Ірпінь: Академія державної податкової служби України, 2001. – 546 с.

                3. Економічна безпека підприємств, організацій та установ: Навч. посібник [для студ. вищ. навч. закл.] / [В. Л. Ортинський, І. С. Керницький, З. Б. Живко та ін.]; – К.: Правова єдність, 2009. – 544 с.

                4.  Безпека та захист бізнесу / Шпехт В. М., Шпехт Т. В. – Полтава: ДП «Друкарня», 2007. – 483 с.

                5. Економічна безпека: навч. посіб. / О. Є. Користін, О. І. Барановський, Л. В. Герасименко та ін.; за ред. О. М. Джужі. – К.: Алерта; КНТ ; Центр учбової літератури, 2010. – 368 с.

                6. Донець Л. І., Ващенко Н. В. Економічна безпека підприємства: Навч. пос. – К: Центр учбової літератури, 2008. – 240 с.

                7. Іванюта Т. М., Заїчковський А. О. Податковий менеджмент: навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / Т. М. Іванюта, А. О. Заїчковський – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 256 c.

         8. Чернявский А. А. Безопасность предпринимательской деятельности. Конспект лекцій. – К.: МАУП, 1998. – 124 с.

                9. Грунин О. А., Грунин С. О. Экономическая безопасность организации. – СПб.: Питер, 2002. – 160 с.

Категорія: 2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (13.12.2012) | Автор: Гарічева С.Ю.
Переглядів: 3747 | Коментарі: 4 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz