Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
19.04.2024, 09:56
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Білоус Я.Ю. ДІЇ ПЕРСОНАЛУ ПІДПРИЄМСТВА ЯК ДЖЕРЕЛО ЗАГРОЗ ЙОГО ЕКОНОМІЧНІЙ БЕЗПЕЦІ

ДІЇ ПЕРСОНАЛУ ПІДПРИЄМСТВА ЯК ДЖЕРЕЛО ЗАГРОЗ

ЙОГО ЕКОНОМІЧНІЙ БЕЗПЕЦІ

Я.Ю. Білоус

Східноукраїнський національний університет імені В. Даля,

м. Луганськ, Україна

 

Діяльність підприємства відбувається під постійним впливом різноманітних загроз, які походять із зовнішнього та внутрішнього середовища. Якщо загрози зовнішнього середовища певним чином вивчено, то про загрози внутрішнього середовища такого стверджувати не можна – їхнє вивчення тільки починається. Наприклад, йдеться про загрози, що походять від працівників підприємства.

Категорії керівників належить найменша питома вага у чисельності персоналу підприємства, але економічна безпека підприємства найбільшим чином залежить саме від його керівників. Саме керівники володіють найціннішою інформацією, розголошення якої (навмисне або ненавмисне, свідоме чи несвідоме, вільне чи примусове) становить суттєву загрозу економічній безпеці підприємства. Керівники підприємства ухвалюють рішення, що стосуються різних аспектів діяльності підприємства, і їхня опортуністична поведінка може спричинити ухвалення рішень, що шкодять підприємству.

Загрозливим для діяльності підприємства є саботаж, викликаний низькою лояльністю персоналу. Саботаж – це навмисний зрив роботи чи якогось заходу шляхом прямої відмови від нього, протидії його виконанню, свідомо недбалого виконання або формального безініціативного виконання з дотриманням лише видимості виконання; прихована, замаскована протидія будь-яким заходам, намагання перешкодити їх здійсненню [1]. Поряд із саботажем загрозу для економічної безпеки підприємства становить формальне ставлення персоналу до роботи. З одного боку формальність – додержання встановлених, обов'язкових і необхідних правил [2] ‑ теоретично не може наносити шкоду підприємству. Проте, існує й інше визначення формальності – щось, виконуване для форми, незалежно від суті справи, а часто й всупереч їй [2]. Отже, на практиці може виникнути ситуація, коли працівники підприємства формально поставилися до своїх обов’язків, але зовсім не врахували особливостей ситуації, що склалася, що і спричинило негативні наслідки і, отже, можливо, загрозу для підприємства, яка вже реалізована і тому негативно позначилася на його економічній безпеці.

Переважно негативно на економічну безпеку підприємства може вплинути недостатня кваліфікація працівників, відсутність в них прагнення до навчання і розвитку. Наслідком цього може стати невиконання, не виконання повною мірою або невчасне виконання відповідної роботи. Значною загрозою для економічної безпеки підприємств може стати втрата кваліфікованих працівників, що спричинено невідповідним рівнем оплати праці, зневажливим ставленням до них, непорозумінням з керівництвом, відсутністю належних умов для праці. Особливою мірою це стосується працівників, що виконують наукові та науково-технічні роботи.

Дуже суттєвою загрозою для економічної безпеки підприємства може стати спротив працівників підприємства. Найчастіше спротив персоналу виникає змінам в діяльності підприємства. Такі зміни є неминучими, адже підприємство є динамічною системою, і зміни є, перш за все, способом його розвитку. Ці зміни можуть бути виражені через зміну кількості або обсягу виконуваної роботи, уведення нових видів робіт або зміну форми традиційно виконуваних робіт. Але працівникам властива інерційність. Навіть тоді, коли вони розуміють необхідність змін в діяльності підприємства, вони інстинктивно чинять опір таким змінам.

Джерелом загроз економічній безпеці підприємства слід визнати конфлікти. Найчастіше виникають такі типи конфліктів: внутрішньоособистісні (інтраперсональні) ‑ на рівні однієї особистості (наприклад, керівника та працівника); міжособистісні (інтерперсональні) ‑ між двома особистостями (наприклад, між двома співробітниками); внутрішньогрупові (інтрогрупові) ‑ всередині групи, зокрема між конкретною особою і групою; міжгрупові (інтергрупові) ‑ між соціальними групами, причому як всередині підприємства, так і за його взаємодії з оточенням (наприклад, між двома підрозділами в організації). Окремо слід відзначити конфлікт, який становить суттєву загрозу економічній безпеці підприємства – конфлікт інтересів, який виникає між посадовою особою і підприємством. Такий конфлікт виникає, коли інтерес особи перевищує звичайну зацікавленість у своїй праці [3, c. 128]. Як правило, цей інтерес суперечить інтересам підприємства (цілям його діяльності), що негативно впливає на його економічну безпеку.

Аналіз вірогідних загроз економічній безпеці підприємства з боку персоналу дасть змогу своєчасно відреагувати на небезпеку або навіть запобігти їй. Тому подальшого дослідження набувають питання щодо методів виявлення загроз на підприємстві за притаманними їм ознаками.

 

Література

1. Вільна енциклопедія Українська Вікіпедія [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/

2. Словник іншомовних слів [Електронний ресурс]. — Режим доступу : www.rozum.org.ua

3. Козаченко А. В. Основы корпоративного управления: учебн. пособ. / А. В. Козаченко, А. Э. Воронкова, Э. Н. Коренев. — Луганск: Изд-во СНУ, 2001. — 480 с.

Категорія: 2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (05.02.2013) | Автор: Білоус Я.Ю.
Переглядів: 812 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz