Вітаю Вас Гість | RSS Четвер
25.04.2024, 20:06
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Рубанов М.М. МОНІТОРИНГ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

МОНІТОРИНГ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Рубанов М.М.

Східноукраїнський національний університет імені В. Даля

 

За сучасних умов господарювання, коли підприємство стикається з численними загрозами, що перешкоджають реалізації наявних в нього інтересів, особливого значення набуває забезпечення його економічної безпеки. Вирішення питання щодо забезпечення економічної безпеки підприємства полягає в побудові на підприємстві системи економічної безпеки, призначенням якої є захист підприємства від загроз, що перешкоджають реалізації його економічних інтересів. З цією метою в системі економічної безпеки підприємства здійснюються відповідні функції, особливе місце серед яких займає комплекс функцій, пов’язаних з інформуванням керівництва про загрози економічній безпеці підприємства. На наш погляд, вирішення питання, пов’язаного з інформаційною підтримкою управлінських рішень з питань економічної безпеки, полягає в застосуванні контролінгу в системі економічної безпеки підприємства.

Контролінг як система інформаційно-методичної підтримки управлінських рішень керівництва з питань економічної безпеки підприємства охоплює функції планування, обліку, аналізу, контролю й регулювання. Розглядаючи функції контролінгу, слід зауважити, що облік, аналіз й контроль в системі економічної безпеки трансформуються в функцію моніторингу економічної безпеки, що здійснюється через формування механізмів нагляду за встановленими в процесі планування показниками економічної безпеки з метою визначення відхилень фактичних значень показників від допустимих і виявлення причин цих відхилень для надання відповідних рекомендацій щодо регулювання управлінських дій з питань забезпечення економічної безпеки підприємства.

Впровадження моніторингу економічної безпеки передбачає здійснення певної сукупності заходів. Перш за все, за кожним видом контролінгу в системі економічної безпеки має бути визначена сукупність звітних показників, перелік яких має відповідати переліку функціональних складових економічної безпеки підприємства. Сукупність цих показників є первинною інформаційною базою нагляду, необхідною для подальшого розрахунку агрегованих показників, що характеризують стан економічної безпеки підприємства. Окрім цього, має бути визначена структура форм контрольних звітів, що мають містити наступну інформацію про показники економічної безпеки підприємства: фактично досягнуте значення контрольованого показника в зіставленні з допустимим; величина відхилення фактично досягнутого значення контрольованого показника від допустимого; факторний аналіз відхилення фактично досягнутого значення контрольованого показника від допустимого; пояснення причин негативних відхилень за показником і окремими його складовими. Для впровадження відповідної схеми документообігу необхідно визначити, хто, в які терміни, який документ й для кого надає. На наш погляд, показники економічної безпеки, за якими здійснюється моніторинг, мають доводитись до конкретних керівників структурних підрозділів згідно розробленого на підприємстві реєстру загроз на початку кожного звітного періоду з зазначенням строків надання контрольних звітів.

Безпосередня організація поточного нагляду, метою якого є відстеження змін показників економічної безпеки підприємства, передбачає здійснення наступних заходів:

збір інформації (на цьому етапі здійснюється пошук й перевірка достовірності первинної інформації, що може свідчити  про виникнення загроз економічній безпеці підприємства);

облік інформації (на цьому етапі здійснюється фіксація первинної інформації про загрози економічній безпеці підприємства, можливі наслідки реалізації загроз й  передбачувані збитки, причини й обставини їх виникнення, а також альтернативні варіанти реагування на загрози економічній безпеці підприємства, що передбачає складання відповідних карток загроз);

обробка інформації (на цьому етапі здійснюється узагальнення даних карток в єдиних облікових реєстрах, що формуються за функціональними складовими економічної безпеки відповідними структурними підрозділами підприємства).

За результатами моніторингу кожним зі структурних підрозділів підприємства складаються відповідні контрольні звіти, на підставі яких формується зведений звіт, що має містити аналітичні пояснення, необхідні  для ухвалення керівництвом підприємства управлінських рішень з питань економічної безпеки. В найбільш загальному випадку такий звіт може включати: перелік виявлених відхилень, що перевищують допустимі; перелік обставин, за яких ці відхилення були виявлені; оцінку впливу виявлених відхилень на стан економічної безпеки підприємства; рекомендації щодо усунення негативних відхилень.

 

ЛІТЕРАТУРА

 

  1. Алькема В.Г. Аналіз системи економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності  / В.Г. Алькема // Фінансова система України: зб. наук. праць. – Острог: Вид-во Національного університету «Острозька академія».  − Вип. 16. − 2011. − С. 99 − 107.
  2. Воробйов В.І. Моделювання системи моніторингу економічної безпеки підприємства: автореф. дис. ... канд. екон. наук: 21.04.02 / В.І. Воробйов; Львівський державний університет внутрішніх справ. − Львів., 2011. − 20 с.
  3. Гнилицька Л.В. Обліково-аналітична інформація як визначальний чинник забезпечення економічної безпеки суб’єктів господарювання / Л.В. Гнилицька // Вісник СНУ ім. Даля – №3 (157) – Вип. 2 – 2011 – С. – 184. – 192.

 

Категорія: 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (28.05.2014) | Автор: Рубанов М.М.
Переглядів: 1026 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz