Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
29.03.2024, 16:44
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Россошанська О.В. СИСТЕМА ПОКАЗНИКІВ ОЦІНКИ СТРАТЕГІЧНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ІНОВАЦІЙНИХ ПРОЕКТО-ОРІЄНТОВАНИХ ПІДПРИЄМСТВ З ПОЗИЦІЇ МЕТРИК

СИСТЕМА ПОКАЗНИКІВ ОЦІНКИ СТРАТЕГІЧНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ІНОВАЦІЙНИХ 

ПРОЕКТО-ОРІЄНТОВАНИХ ПІДПРИЄМСТВ З ПОЗИЦІЇ МЕТРИКИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕРЕДИ ДІЯЛЬНОСТІ

О.В. Россошанська

Луганська державна академія культури та мистецтв, м. Луганськ

 

Першим серед перспективних напрямків наукових досліджень з економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності в Україні на сучасному етапі В. Г. Алькема визначив дослідження системології економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності з використанням ендогенного та екзогенного підходів [1]. Головним ендогенним фактором для інноваційних проектно-орієнтованих підприємств (ІПОП) з позиції стратегічної економічної безпеки є стан внутрішнього середовища діяльності [2]. Але за наявності підходу до оцінки економічної безпеки залишається відкритим питання щодо системи показників оцінки.

Система показників за соєю сутністю повинна давати можливість провести оцінку внутрішнього середовища з позиції існування на ІПОП умов для створення інновацій та раціонального їх впровадження. Слід пам’ятати, що інновація, що розробляється, є ресурсом, який визначає не оперативну або тактичну економічну безпеку, а стратегічну [3].  Саме тому сьогоднішній стан внутрішнього середовища у великій мірі визначає стратегічну економічну безпеку ІПОП.

Для оцінки умов створення інновацій, виходячи зі змісту терміну «економічна безпека інноваційного проектно-орієнтованого підприємства» [4], розроблено систему запитань, яку буде покладено в основу програми комп’ютерного опитування співробітників як інструменту служби безпеки  ІПОП. Система має три змістовних блоки (рис.1).

Рис. 1. Система кодування результатів опитування

 Перший блок передбачає експертну оцінку співробітником розподілу його діяльності (А) між такими видами, як прагматична (Р), наукова (S) та освітня (E). Другий – експертну оцінку розподілу діяльності між трьома видами праці (L): технічною (T), творчою (C) та інноваційною (I). Третій блок містить сім запитань (Q), які оцінюються за стандартною пента-шкалою. Вони торкаються наявності системи підтримки та розвитку креативних співробітників (1-3), масштабу такої системи (4), та застосування в ній проектного підходу для досягнення цілей розвитку(6). Крім того, відповіді на питання дають уяву про ту категорію співробітників, яка є найбільш економічно захищеною в ІПОП (5), а також ступінь підтримки працівниками амбіціозних цілей стратегічного лідерства ІПОП (7).

Запропонована структура системи запитань дозволяє провести не тільки системно-цілісну оцінку стану внутрішнього середовища як фактору стратегічної компоненти економічної безпеки, а й отримати оцінки з різних позицій. Це дає змогу службі безпеки виявити ті слабкі місця, які в майбутньому можуть негативно вплинути на рівень стратегічної економічної безпеки ІПОП. Для цього розроблена модель системи різноманітних оцінок (рис. 2).

 

Рис. 2. Система показників оцінки стратегічної економічної

безпеки ІПОП

 

Первинною є цілісна оцінка К, яка розраховується за результатами відповідей на запитання третього блоку. З урахуванням значень відповідей на кожне з семи запитань ця оцінка трансформується в оцінки за кожним запитанням і графічно представляється у вигляді павутинної діаграми (рис.2а). Потім цю оцінку потрібно також графічно представити у вигляді компонентів, які визначали відповіді у першому та другому блоках, тобто в аспекті метрики діяльності А (рис.2б) та метрики видів праці L (рис. 2в). Для можливості більш детального аналізу стану середовища ІПОП наступним кроком є побудова двох груп павутинних діаграм. Перша будується для кожного окремого запитання в аспекті прагматичної, наукової та освітньої діяльності (рис. 2г) а також технічної, творчої та інноваційної праці (рис. 2ж). Друга – навпаки, для кожного окремого аспекту, але для всіх запитань третього блоку одночасно (рис. 2д, 2е). Системно-цілісний аналіз розробленої системи показників оцінки стратегічної економічної безпеки ІПОП дозволяє отримати достатньо кількісної інформації не тільки для виявлення її слабких сторін, а і встановлення раціональних шляхів подолання такого стану.

 

Література

  1. Алькема В.Г. Перспективні напрямки наукових досліджень економічної безпеки суб’єктів господарської діяльності в Україні  [Текст] / В.Г. Алькема // Безпекознавство: Теорія та практика: Матеріали І Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції, Луганськ, 15 березня – 15 квітня 2013 р.- Луганськ: СНУ ім.. В. Даля, 2013. - С. 12-15.
  2. Россошанская О.В. Метод оценки экономической безопасности инновационных проектно-ориентированых предприятий с позиции метрики внутренней среды деятельности [Текст] / О.В. Россошанская // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. праць. – Луганськ: Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля, 2013. - № 1(45). – С. 33-44.
  3. Россошанська О.В. Інноваційна праця як інструмент забеспечення стратегічної економічної безпеки інноваційних проектно-орієнтованих підприємств [Текст] / О.В. Россошанська, А.І. Щербатюк  // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. праць. – Луганськ: Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля, 2013. - № 3(47). – С. 5-20.
  4. Россошанська, О.В. Інноваційна активність працівників як фактору економічної безпеки інноваційних проектно-орієнтованих підприємств [Текст] / О.В. Россошанська // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць. – Луганськ: Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля, 2013. - № 25 (І). — С. 169—178. 
Категорія: 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (28.05.2014) | Автор: Россошанська О.В.
Переглядів: 678 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz