Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
29.03.2024, 17:33
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Погорелов Ю.С., Рудніченко Є.М. параметри, каталізатори та інгібітори адаптації системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів

Погорелов Ю.С. д.е.н., проф..

Східноукраїнський національний університет імені В.Даля

Рудніченко Є.М., к.е.н., доцент,

Хмельницький національний університет

 

параметри, каталізатори та інгібітори адаптації системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів митного регулювання

 

Адаптація системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів митного регулювання відбувається під впливом певних каталізаторів та інгібіторів – факторів, які різним чином впливають на протікання такої адаптації. До речі, невипадково, що вплив суб’єктів митного регулювання у такому разі є дуальним, як це наочно подано на рис. 1  – з одного боку, суб’єкти митного регулювання виступають каталізатором адаптації системи економічної безпеки суб’єкта господарювання, адже саме їх вплив таку адаптацію викликає, але, з іншого боку, пригнічуючи діяльність суб’єкта господарювання, суб’єкти митного регулювання ускладнюють проведення адаптації, і з цього боку вони постають інгібітором адаптації.

Характеризуючи паралельний вплив каталізаторів та інгібіторів на проведення адаптації суб’єкту господарювання до впливу суб’єктів митного регулювання, слід сказати, що результат такого впливу повністю описується законом поля сил К. Левіна, особливо беручи до уваги, що адаптація системи економічної безпеки може носити хоча й проактивний, але все одно недобровільний вимушений характер – підприємство може йти на таку адаптацію, але вона не є ініціативою підприємства. Відповідно до поля сил К. Левіна, результат будь-яких змін залежить від комбінування впливу сприяючих та протидіючих чинників і визначається домінуванням впливу чинників певної групи. Стосовно адаптації системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів митного регулювання слід сказати дуже просто: якщо у динаміці переважатиме вплив каталізаторів адаптації (як це зображено на рис. 1), то адаптація буде успішною, й якісний рівень системи економічної безпеки підприємства, який комплексно відображає властивості такої системи, її функціональність, спроможність виконувати покладену на неї основну функцію тощо буде підвищуватися. У разі ж домінування інгібіторів адаптація значно ускладнюватиметься або буде недостатньо успішною.

Розроблений нами склад каталізаторів та інгібіторів адаптації системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів митного регулювання, а також параметрів адаптації системи економічної безпеки підприємства до такого впливу наведено у табл. 1.

Таблиця 1

Параметри, каталізатори та інгібітори адаптації системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів митного регулювання

Група показників

Показники

Внутрішні умови адаптації

Параметри адаптації системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів митного регулювання

Сила

Швидкість

Повнота

Легітимність

Керованість

Стійкість

Зовнішні умови адаптації

Каталізатори

посилення тиску та загроз для підприємства з боку суб’єктів митного регулювання

стратегічні рішення керівництва направлені на впровадження адаптаційних процесів

безпосередню зацікавленість працівників у адаптаційних змінах

спрощення митних процедур

мінімізація негативного впливу суб’єктів зовнішнього середовища

виділення певного обсягу ресурсів для адаптації підприємства і зміни організаційних процесів

ефективність функціонування існуючої системи економічної безпеки підприємства та узгодженість її елементів

Інгібітори

недосконалість нормативної бази

відсутність організаційно-правових механізмів легітимізації адаптаційних змін

недостатня зацікавленість вищого керівництва та нерозуміння необхідності адаптації, натомість зміщення пріоритетів у сторону тінізації діяльності підприємства

внутрішньосистемний опір адаптаційним змінам

опортуністична поведінка агентів державних інститутів

недостатність ресурсів

розбалансованість елементів системи економічної безпеки підприємства

 

Щодо запропонованого складу параметрів адаптації системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів митного регулювання слід сказати таке. Використовуючи біологічний підхід, зазначені параметри характеризують імовірність успішної адаптації системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів митного регулювання. Причому кожен з параметрів охоплює широке коло питань пов’язаних з специфікою адаптації, її масштабом та нормативним обґрунтуванням, можливістю протистояти негативним тенденціям і явищам, що у комплексі забезпечує стійкість системи економічної безпеки підприємства в нових умовах взаємодії з суб’єктами зовнішнього середовища.  Зазначимо також, що за наявності як каталізаторів, так і інгібіторів об’єктивно існує низка обмежуючих факторів адаптації. При цьому до складу обмежувачів адаптації системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів митного регулювання слід віднести: нормативні обмеження взаємодії та надання преференцій підприємствам з боку суб’єктів митного регулювання; специфіку діяльності підприємства та галузеві особливості; наявність негативної історії взаємодії підприємства і суб’єктів митного регулювання; формалізацію функціонування системи економічної безпеки підприємства; кваліфікацію персоналу та доступність необхідних ресурсів.

Деякі обмежуючі фактори можуть підлягати коригуванню на рівні підприємства, деякі тільки на рівні державного управління, а деякі склалися історично і для свого коригування потребують певного часового лагу (у певних випадках доволі тривалого).

 Отже, представлений склад параметрів, каталізаторів та інгібіторів адаптації системи економічної безпеки підприємства до впливу суб’єктів митного регулювання дозволяє комплексно підходити до розробки інструментів адаптації і забезпечують оптимальні передумови застосування розроблених інструментів.

Категорія: 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (06.05.2014) | Автор: Погорелов Ю.С., Рудніченко Є.М.
Переглядів: 735 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz