Вітаю Вас Гість | RSS Четвер
25.04.2024, 04:28
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Пекін А.Ю. ЗАГРОЗИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВ АПК З БОКУ ЕКОНОМІЧНОЇ ЗЛОЧИННОСТІ

ЗАГРОЗИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВ АПК З БОКУ ЕКОНОМІЧНОЇ ЗЛОЧИННОСТІ

А.Ю. Пекін

Луганський державний університет внутрішніх справ імені

Е.О. Дідоренка, м. Луганськ

 

Зміни в аграрному секторі економіки та земельних відносинах, реформування власності в АПК супроводжуються негативними наслідками, які є підґрунтям, умовами та чинниками, що значною мірою детермінують вчинення корисливих злочинів у цій сфері. Систематичний характер набули розкрадання майна з використанням службового становища й інші злочини, вчинені у процесі розподілу майнових і земельних паїв; зловживання, пов’язані з незаконним використанням та реалізацією сільськогосподарської техніки; нецільове використання бюджетних та позабюджетних коштів; недостачі та розкрадання грошових коштів і матеріальних цінностей. Таки вияви негативно впливають на економічну безпеку підприємств АПК, оскільки можуть бути ідентифіковані як загрози його зовнішньому середовищу.

Згідно зі статистичними даними Департаменту інформаційних технологій МВС України [1], злочинність у сфері економічної діяльності взагалі та в аграрному секторі економіки зокрема, хоча і має тенденцію до зниження,  але остається високою (кількість злочинів у аграрному секторі економіки встановлювала: 5382 – у 2004 р., 4329 – 2005 р., 3594 – 2006 р.,  3624 – 2007 р., 2534 – 2008 р., 1331 – 2010 р.).

Характерними зловживаннями з боку посадових осіб сільськогосподарських підприємств і місцевих органів виконавчої влади є [2]:

– неправомірне внесення до списків членів сільгосппідприємств, що мають право на земельний пай, осіб, які до таких не належать (найчастіше – родичів);

– заниження розміру майнового паю, коли до балансу підприємства не вносяться безоплатно передані активи;

– зловживання при передачі землі в оренду, зокрема земель запасу і резервного фонду, без реєстрації у встановленому порядку;

– виплата заниженої орендної плати;

– незаконна передача в банківську заставу майна громадян-співвласників.

Проведений аналіз викритих правопорушень свідчить, що у процесі реформування власності набули поширення факти заволодіння майном та паперами акцій підприємств усіх форм власності шляхом штучного завищення кредиторської заборгованості з подальшим використанням процедури банкрутства та примусової реалізації майна. Також посадові особи підприємств агропромислового комплексу нерідко вступають у злочинну змову з представниками комерційних структур, складають різноманітні фіктивні документи з метою розкрадання зерна і зернопродуктів.

Аналізуючи шкідливий вплив економічної злочинності на економічну безпеку, необхідно відмітити наступне: економічній злочинності як самостійному явищу притаманна стійкість, свої власні характеристики і форми. У літературі називається різна кількість і різні види цих ознак. Так [3] пропонує, віднести до їх числа наступні ознаки:

1. Висока міра її розповсюдженості. Більшість злочинів, що скоюють в країні, є економічними. Ця злочинність сьогодні є дуже динамічною і, розвиваючись, вона дуже ефективно пристосовується до ринкових стосунків в країні. Величезного збитку завдають злочинні посягання у сфері агропромислового комплексу, оскільки достатньо великий потік бюджетних коштів поступає в цю галузь.

2. Висока міра її небезпеки. Збиток від економічної злочинності часто не піддається виміру.

3. Висока міра її латентності. Тіньовий сектор економіки – це реальність сьогоднішньої України.

4. Високий рівень в Україні рецидиву обхвату і ураженості організованої злочинності, значний відсоток злочинності серед високоосвічених суб'єктів.

5. Корупційна спрямованість.

Перераховані характеристики економічної злочинності вже самі по собі свідчать про загрозу з її боку економічній безпеці. Викладене з достатньою переконливістю свідчить про необхідність негайної розробки заходів, що підвищують ефективність боротьби з економічною злочинності у сфері АПК. Подвійний характер кримінального явища, що розглядається нами, повинен відповідним чином визначати політику дії на нього, умови й чинники, сприяючі його розвитку. При цьому, як нам уявляється, акцент лише на кримінально-правових заходах буде в сучасних умовах недостатнім. Про це свідчить і наш вітчизняний досвід, і аналогічний досвід західних держав. Отже, потрібні нові підходи до використання фінансових, моральних і інших чинників для підвищення ефективності соціального контролю по нейтралізації економічної злочинності.

Потрібно зазначити, що вплив економічної злочинності на економічну безпеку підприємств АПК не є однобічним. Економічна безпека, а точніше її стан, зі свого боку впливає на економічну злочинність. Захищеність легальних економічних відносин в Україні є недостатньою, а посилення економічної безпеки агропромислових підприємств, безумовно, позитивно вплине на стан боротьби з економічною злочинністю.

Для цього потрібен цілий комплекс заходів державно-правового, економічного, управлінського і іншого характеру. У числі найбільш важливих його складових можуть бути названі наступні:

- підвищення ефективності захисту усіх форм власності;

- зниження податкового тягаря;

- вдосконалення економічного законодавства, з тим щоб законна діяльність стала економічно вигідніша за незаконну;

- посилення карної відповідальності за економічні і корупційні злочини;

- посилення правової пропаганди економічного і кримінального законодавства;

- необхідно зробити дієвою систему контролю за використанням бюджетних коштів;

-  розробити науково обґрунтовану концепцію створення в Україні єдиної багаторівневої системи управління щодо запобігання та протидії злочинам в аграрному секторі економіки;

-  розробити нове концептуальне уявлення про економічну безпеку, яке повинне відповідним чином визначати і політику забезпечення безпеки економіки країни, продовольчої безпеки, і безпеки України в цілому.

Саме це дозволить створити сприятливі умови для підвищення економічної ефективності агропромислових підприємств, крім того, збільшить рівень продовольчого самозабезпечення і продовольчої безпеки.

 

Література

1. Довідка про злочини економічної спрямованості, виявлені на підприємствах, в установах, організаціях сільського господарства, та осіб,  які їх вчинили, за 2000–2006 рр.: Інформація Департаменту інформаційних технологій МВС України. – К., 2006.

2. Сюравчик В. Г. Запобігання корисливим злочинам в аграрному секторі економіки України. Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. Київ – 2007. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: mydisser.com/files/98874983.doc‎

3. С.В. Васев, Н.А. Светлакова. Влияние экономических преступлений на экономическую безопасность предприятий АПК на примере Пермского края // Аграрный вестник Урала. - №12 (66). -2009. – с. 14-16.

Категорія: 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (25.04.2014) | Автор: Пекін А.Ю.
Переглядів: 788 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz