Вітаю Вас Гість | RSS Субота
20.04.2024, 03:27
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Матковський А.B. Сучасні тенденції економічної безпеки України

Сучасні тенденції економічної безпеки України

Матковський Андрій Всеволодович,

здобувач кафедри фінансів і банківської справи.

Полтавський національний технічний університет ім. Ю. Кондратюка

 

Функціонування та розвиток економічної системи характеризується постійним впливом факторів зовнішнього та внутрішнього середовища. В тому випадку, коли негативна дія окремих явищ соціально-економічного життя суспільства справляє дестабілізуючий вплив на функціонування економічної системи, вони перетворюються в загрози економічній безпеці.

В одному випадку вирішальний вплив на стан економічної безпеки держави можуть справляти дії внутрішніх сил і загроз, в іншому – найбільшу загрозу може робити дія зовнішніх сил і небезпек. При аналізі рівня безпеки держави і суспільства слід звертати увагу на той факт, що дія внутрішніх і зовнішніх загроз і небезпек може взаємодіяти один з одним і призводити до посилення загальної загрози, а може і призводити до послаблення цих загроз.

Кризові тенденції, що характеризують розвиток економіки України, зумовили визначення внутрішніх загроз для економічної безпеки України як  таких, що набагато перевищують небезпеку зовнішніх і можуть призвести до дезінтеграції України, до загальнонаціональних техногенних та екологічних катастроф, соціального вибуху або істотного обмеження можливостей керівництва держави щодо вирішення внутрішніх проблем і дій на міжнародній арені.

Відсутність ефективної інституціональної системи, а також непослідовність системної трансформації в Україні є основними причинами виникнення інституціональних деформацій, серед яких збільшення масштабів тіньового сектора національної економіки, поширення корупції. Вирішення даних проблем можливе лише в разі проведення взаємоузгоджених та взаємопов’язаних інституціональних змін на основі комплексного системного підходу.

Скорочення рівнів продовольчої, соціальної та демографічної складових економічної безпеки, як відображення існуючих в країні умов життя (соціальне забезпечення та соціальних захист найуразливіших верств населення, забезпечення відтворення населення на оптимальному рівні та створення умов для збереження «здоров’я» нації) свідчить про необхідність структурних реформ як загалом в економічній сфері, так і активізації роботи уряду в напрямку вирішення соціальних проблем.

Таким чином, на сучасному етапі розвитку економіки України серед пріоритетних напрямків зміцнення її економічної безпеки слід виділити інноваційний, інституціональний, антикорупційний та енергетичний. Саме в даних сферах за результатами проведеного аналізу економічної безпеки було виявлено найбільш небезпечні загрози, що виступають каталізаторами ряду інших загроз економічній безпеці України за всіма її складовими.

Виходячи зі складного стану реального сектору економіки України ліквідація вищезазначених загроз повинна мати комплексний та системний характер в контексті переходу національної економіки на якісно інший рівень її розвитку, що спирається на інноваційну модель з відмовою від сировинної орієнтації, з метою підвищення конкурентоспроможності вітчизняної економіки. Такий перехід має обов’язково супроводжуватися виведенням значної частини національного виробництва з тіні, рішучою протидією хабарництву та корупції, боротьбою з відтоком капіталу за кордон.

Отже, забезпечення економічної безпеки України у довгостроковій перспективі потребує серйозних якісних змін у вітчизняній економічній системі, а збереження позитивних тенденцій розвитку національної економіки, забезпечить у короткостроковій перспективі позитивний напрямок тренда інтегрального рівня економічної безпеки, як узагальнюючого показника стану розвитку економіки.

Незадовільний рівень окремих складових економічної безпеки та її інтегрального показника, а також велика кількість загроз економічній безпеці України, зумовлюють потребу у формуванні ефективного механізму забезпечення економічної безпеки держави.

Аналіз сучасного механізму забезпечення економічної безпеки в Україні показав неефективність формально створеної системи забезпечення економічної безпеки, тому шляхом формування відповідної законодавчої бази, зокрема розробки та реалізації стратегії економічної безпеки, можна закріпити поняття та визначити коло й пріоритетність національних економічних інтересів, визначити загрози та ступінь їх впливу на економічні процеси, створити єдиний підхід до визначення показників та індикаторів економічної безпеки країни, а також сформувати дієвий механізм її забезпечення.

 

Список використаних джерел

  1. Закон України «Про основи національної безпеки України» від 19.06.2003, № 964-ІV // Голос України. – 2003. – 22 лип. – С. 20–21.
  2. Методика розрахунку рівня економічної безпеки України (Наказ Мінекономіки від 02.03.07 №60) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://me.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=97980&cat_id=38738
  3. Економічна ситуація та прогнози [Електронний ресурс] / Міністерство економічного розвитку і торгівлі України: офіційний веб-сайт. – Режим доступу : http://www.me.gov.ua/
  4. Модернізація України – наш стратегічний вибір. Щорічне Послання Президента України до Верховної Ради України. – К. : НІСД, 2011. – С. 103–104.
Категорія: 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (25.04.2014) | Автор: Матковський А.B.
Переглядів: 909 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz