Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
26.04.2024, 02:52
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Чорна О.Ю., Високоленко А.Г. КАДРОВА БЕЗПЕКА ЯК СКЛАДОВА ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

КАДРОВА БЕЗПЕКА ЯК СКЛАДОВА ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

О. Ю. Чорна, А. Г. Високоленко

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Пильна увага науковців до питань системи економічної безпеки підприємств  зумовлена дією великої кількості загроз зовнішнього середовища, пов'язаних із глобалізацією економіки та внутрішнього середовища, пов'язаних перш за все з кадрами підприємства. Таким чином питання кадрової безпеки у системі економічної безпеки підприємств набувають особливої значущості. До останнього часу саме поняття «кадрова безпека» у нашій управлінській практиці було відсутнє, хоча в системі управління кожної організації існувала підсистема управління кадрами і соціальним розвитком колективу.

Головним завданням кадрової безпеки є запобігання негативним впливам на систему економічної безпеки підприємства через ризики і погрози, пов’язані з персоналом, його інтелектуальним потенціалом і трудовими відносинами загалом

Необхідність приділення особливої уваги кадровій підсистемі економічної безпеки підприємства як ключовій функціональній складовій  економічної безпеки, вмотивована роллю персоналу, який одночасно і об’єктом, і суб’єктом загальної системи економічної безпеки підприємства. [1].

Кадри  – найбільш коштовна і важлива частина продуктивних сил суспільства. У цілому ефективність діяльності підприємства залежить від кваліфікації робітників, їхнього розміщення і використання. Під кадрами підприємства розуміється сукупність працівників різних професійно-кваліфікаційних груп, зайнятих на підприємстві і тих, що входять у його обліковий склад.

Матеріали із вільної енциклопедії Вікіпедії дають безпеці такі трактування: "Безпека – стан захищеності життєво важливих інтересів особи, суспільства, організації, підприємства від потенційно і реально існуючих загроз або відсутність таких загроз" та "Безпека – це такий стан складної системи, коли дія зовнішніх і внутрішніх чинників не приводить до погіршення або неможливості її функціонування і розвитку" [2].

Під кадровою безпекою розуміють процес запобігання негативних впливів на економічну безпеку підприємства через ризики і загрози, пов'язані з персоналом, його інтелектуальним потенціалом і трудовими відносинами в цілому [3]. Бурда І. Я. стверджує, що кадрова безпека це підсистема економічної безпеки підприємства, що являє собою упорядковану сукупність елементів, які можуть належати іншим підсистемам,  комплексна взаємодія котрих слугує цілям протидії загрозам його внутрішнього і зовнішнього середовища завдяки ефективності використання наявних ресурсів та усунення перешкод у реалізації інтересів підприємства та скерована на досягнення динамічної рівноваги системи економічної безпеки підприємства. [1]. Дослідивши найбільш поширені тлумачення поняття «кадрової безпека підприємства» [4], що використовуються у сучасному науковому термінологічному обігу, під кадровою безпекою підприємства запропоновано розуміти стан системи підприємства при якому відбувається ефективне управління персоналом, вирішення правових питань трудових відносин, підготовка нормативних документів, що їх регулюють, забезпечення необхідною інформацією всіх підрозділів управління персоналом, протистояння й подолання загроз зовнішнього та внутрішнього середовища  та захищеність інтересів підприємства щодо розвитку і удосконаленню його людських ресурсів.

Отже, кадрова безпека – це не результат. Це постійний процес запобігання небажаних дій з боку персоналу, які можуть принести шкоду підприємству.

В даний час підприємства відчувають зростання рівня загроз з боку власного персоналу. Такі загрози пов'язані із збільшенням ризиків в управлінні персоналом. Негативні наслідки цих загроз можуть призвести не тільки до погіршення управління підприємством, а й до повної втрати його власником [5]. До основних видів загроз з боку персоналу відносяться: розкрадання майна підприємства, торгівля комерційними секретами, створення в колективі нестерпного морально-психологічного клімату, отримання заробітної плати за невиконану роботу.

Дослідження в області кадрової безпеки дають можливість зменшити ці загрози, передбачити і ліквідувати їх, а також проводити профілактику. Перше, що мінімізує ці загрози – правильна і ефективна оцінка благонадійності кандидата. У кадровій роботі необхідно дотримуватися наступного: проводити серйозний і всебічний відбір співробітників, при якому не допускається прийняття на роботу людей, які можуть завдати шкоди інтересам підприємства.

Необхідно звернути особливу увагу на людей, найбільш схильних до вербування – співробітників, які знають комерційні секрети або можуть їх впізнати. Для будь-якого підприємства небажана присутність в колективі працівників, які входять або потенційно можуть увійти в ті чи інші групі ризику. У загальному розумінні група ризику – це люди, що потрапили під вплив найбільш поширених видів залежностей (члени релігійних новоутворень, алкоголіки, наркомани, гравці). Також слід дбати про формування та підтримку оптимального соціально-психологічного клімату в колективі, створенні корпоративної культури.

Одним з найважливіших заходів забезпечення кадрової безпеки на підприємстві є створення у працівників лояльності та прихильності до підприємства. Дослідження показали, що прихильні співробітники мають більш високий рівень поваги до себе та інших, вони готові приймати нове без паніки і опору, враховують інтереси інших людей і менше схильні пропаганді, умовностей і маніпуляціям [6].

На даний момент кадрова безпека ще не є всебічно освітленою темою. Вона знаходиться в активному розвитку, цікавить більшість підприємців, які застосовують прогресивні, ефективні, науково-обгрунтовані методи управління. Кадрова безпека займає домінуюче положення по відношенню до інших елементів безпеки підприємства, тому що саме вона стосується роботи з персоналом. У цьому зв'язку підбір кадрів, їх вивчення, розстановка і кваліфікована робота при звільненнях в значній мірі підвищують стійкість підприємств до можливого стороннього негативного впливу й агентурному проникненню протиправних елементів.

ЛІТЕРАТУРА

1.Бурда І. Я. Кадрова безпека у системі економічної безпеки підприємств видавничо-поліграфічної галузі: автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня канд. екон. наук: 21.04.02:Луганськ,2014. — 21с.

2.Материалы свободной энциклопедии Wikipedia : [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://ru.wikipedia.org/wiki/

3.Лисенко М.С. Механізм забезпечення кадрової безпеки підприємств/ М.С. Лисенко // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. – №7. – с. 137-140.

4.Кадровая безопасность компании. / [Соломанидина Т. О., Соломанидин В. Г.]. — М.: Издательство «Альфа - Пресс», 2011. — 688 с.

5.Швець І.Б. Економічна безпека в управлінні персоналом. / І.Б. Швец // Наукові праці ДонНТУ. Серія: економічна. Випуск 36-1. – Донецьк. – 2009. – с. 179-184.

 6.Чумарин И.Г. Кадровая безопасность – представители групп риска в организации / И.Г. Чумарин // Персонал-Микс. – 2001. - №6. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.poteri.net/publikatsii/personal-miks-6-2001.html

 

Категорія: 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (28.05.2014) | Автор: Чорна О.Ю., Високоленко А.Г.
Переглядів: 1446 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz