Вітаю Вас Гість | RSS Субота
20.04.2024, 12:56
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Тюлєнєв Г.Д. ОЦІНЮВАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ В УКРАЇНІ

ОЦІНЮВАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ В УКРАЇНІ

Г.Д. Тюлєнєв

Східноукраїнський національний університет імені

Володимира Даля, м. Луганськ

 

Імплементація культурних та організаційних основ ринку як форми соціальних відносин до системи вищої освіти зумовила ідентифікацію нових об’єктів економічної безпеки – вищих навчальних закладів. Тенденції та явища у сучасній українській вищій школі, які спостерігаються останніми роками (зменшення чисельності абітурієнтів, відсутність дієвих зв’язків з ринком праці, втрата головної характеристики – стійкості діяльності, поступове зменшення державного фінансування закладів вищої освіти, конкуренція між вишами), становлять суттєві загрози для діяльності вищих навчальних закладів в Україні. Наявна ситуація у системі вищої освіти України актуалізує проблематику економічної безпеки.

Проблематика економічної безпеки в системі вищої освіти в Україні актуалізувалася за певних умов її функціонування. За результатами дослідження виявлено негативні тенденції у вітчизняній системі вищої освіти, серед яких найголовнішими є посилення конкуренції через значну кількість ВНЗ, напрямів підготовки та спеціальностей, проникнення на ринок освітніх послуг вишів інших країн, переростання конкуренції на ринку освітніх послуг з національної на інтернаціональну, зменшення чисельності абітурієнтів, деформація структури попиту на освітні послуги за напрямами та спеціальностями, інституційні складнощі та організаційні невизначеності. Виявлені негативні тенденції зменшують доходи або збільшують затрати вишів і, відповідно, впливають на їхню економічну безпеку.

Економічна безпека у системі вищої освіти зумовлена економічною безпекою ВНЗ, що складають систему: якщо переважна більшість вишів перебуватиме в економічній безпеці, тоді за вибраною індуктивною логікою можна стверджувати про економічну безпеку у системі вищої освіти країни. Висновки про перебування ВНЗ в економічній безпеці або небезпеці можна зробити за результатами оцінювання, для чого розроблено модель оцінювання економічної безпеки ВНЗ. Для її розроблення сформульовано припущення щодо моделі, характеристики моделі та характеристики її використання.

Основними припущеннями, які покладено в основу моделі оцінювання економічної безпеки ВНЗ, є такі: існує часовий лаг між негативними змінами зовнішнього та внутрішнього середовища вишів та станом їхньої економічної безпеки; економічна безпека ВНЗ визначається як впливом зовнішнього середовища, так і рішеннями, які ухвалюються керівництвом ВНЗ; економічна безпека вишу формується під впливом обмеженої кількості чинників, вплив кожного з яких є вимірюваним; чинники, які впливають на економічну безпеку ВНЗ, носять обмежено ймовірнісний характер; економічна безпека вишу змінюється повільно, й характер таких змін навіть за умов їхньої нелінійності не є революційним.

Характеристиками моделі оцінювання економічної безпеки ВНЗ є дескриптивний та абстрактний характер, нормальна чутливість, обмежена кількість використовуваних показників та враховуваних явищ, простота інструмента, який покладено в основу моделі, простота розрахунків в моделі, інтуїтивна зрозумілість сутності моделі, її коректність при високій варіабельності вхідних даних, універсальність стосовно використовуваних об’єктів моделювання. Характеристиками використання моделі прийнято такі: простота та однозначність інтерпретації результатів моделі, адекватна їхня розрізнюваність, можливість аналізу впливу первинних умов на кінцевий результат, простота та низька витратність збору інформації для використання моделі, зручність для практичного використання, управлінська цінність отримуваних результатів, наочність результатів моделі.

Для побудови моделі оцінювання економічної безпеки ВНЗ вибрано діаграми Венна-Ейлера. Вони дозволяють забезпечити пропоновані характеристики моделі та характеристики її використання, є достатньо простим, зрозумілим, обґрунтованим й верифікованим в практиці використання інструментом. Індикатори оцінок економічної безпеки ВНЗ визначено з використанням методу динаміки, що спростило їхнє визначення та інтерпретацію і дозволило уникнути проблеми пошуку еталону.

Модель побудовано з використанням діаграм Венна-Ейлера, які дозволяють забезпечити пропоновані характеристики моделі та характеристики її використання, та таких умов: динаміка величини чистого грошового потоку ВНЗ, чисельності студентів та викладачів і матеріального забезпечення навчального процесу. Умови моделі вибрано за ресурсно-функціональним підходом до тлумачення економічної безпеки. Для кожної з умов розроблено порядок її визначення, проаналізовано наслідки невиконання у короткостроковому та довгостроковому періодах, розглянуто джерела інформації.

Розроблена модель оцінювання економічної безпеки ВНЗ заснована на комбінуванні виділених умов економічної безпеки та їхньої комбінації. Реалізація моделі передбачає перебір можливих варіантів комбінацій умов. Комбінування умов в моделі дозволяє визначити 16 можливих оцінок економічної безпеки ВНЗ за ординальною п’ятипозиційною шкалою.

Розроблена модель дозволяє отримати повну за змістом і варіативну за формою оцінку економічної безпеки ВНЗ, в якій ураховано дуальність природи його діяльності, особливості системи вищої освіти в Україні та негативні тенденції, що в ній спостерігаються.

 

 

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (13.01.2014) | Автор: Тюлєнєв Г.Д.
Переглядів: 666 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz