Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
19.04.2024, 22:55
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Нарижний М.В., Овчіннікова Н.О. ВПЛИВ АСОЦІАЦІЇ З ЄС НА РОЗВИТОК ПЛАТІЖНИХ СИСТЕМ УКРАЇНИ

ВПЛИВ АСОЦІАЦІЇ З ЄС НА РОЗВИТОК ПЛАТІЖНИХ СИСТЕМ УКРАЇНИ

М.В. Нарижний, Н.О. Овчіннікова

студенти кафедри «Банківська справа та фінансова безпека»

Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля

м. Луганськ, Україна

 

Україна є європейською державою, з досить розгалуженою зовнішньополітичною та зовнішньо-торгівельною політикою. На сучасний стан, є тісні економічні зв’язки з такими країнами, як Російська Федерація, Польща, Кітай. Традиційними експортними групами товарів є продукція металургії, агропромислового комплексу (зернові культури), хімічної та машинобудівної промисловості [1].

Інтеграційні процеси України до світового торгівельного та фінансового простору поглибили взаємовідносини не тільки на державному рівні, а ще і на мікроуровні: на території нашої держави з’явилися підрозділи транснаціональних корпорацій (Microsoft, Ernst&Young, P&G), а також міжнародні банки, до яких можна віднести ПУМБ, УкрСібБанк, UniCreditBank та інші. Це зумовило також розвиток законодавчої бази, яка регламентує взаємовідносини з особами-нерезидентами.

Незважаючи на деякі суперечки щодо політичного курсу, який слід обрати Україні, всі дослідники погоджуються в одному: процеси інтеграції в світову економіку слід продовжувати. Однією з таких можливостей є «Угода про асоціацію з ЄС», яка ще знаходиться в процесі узгодження між двома сторонами. Банківська система, зокрема – платіжна – також потребуватиме змін в разі підписання цього документу, так як банківський сектор безпосередньо пов’язаний з економічною діяльністю в країні. Проте, як підкреслив начальник управління правового забезпечення європейської інтеграції, Тарас Качка, Асоціація з ЄС – це не стовідсоткове покращення економіки, це лише можливість її вдосконалити, треба лише правильно скористатись [2].

Тому, слід розглянути, як запропоновані в Угоді положення можуть вплинути на розвиток та діяльність платіжних систем в Україні.

По-перше, значною мірою поширяться перспективи для фінансових установ. Згідно Угоді, українські банки та страхові фірми матимуть можливість відкривати філіали не території ЄС. Однак, через відсталість у розвиненості банківської системи України порівняно з європейською, вихід на ринок відбудеться не одразу[3,4].

По-друге, скасування мит на деякі види українських товарів стимулюватиме фірми на здійснення експортних операцій, що також в перспективі позитивно відобразиться як на економіки в цілому, так і на стабілізації курсу національної валюти [4]. Згідно досліджень, проведених Міністерством Юстиції України, скасування мита на 83% на одні тільки сільськогосподарські товари дозволятиме Україні додатково заробити до 383 млн. євро [2].

Також, згідно прогнозу, наданого агентством «Ліга-БізнесІнформ», проценти по кредитам можуть суттєво знизитися, внаслідок посилення конкуренції з боку іноземних банків [4].

Проте, є і протилежні погляди, на думку агентства «Інтерфакс-Україна», цей документ нашкодить відносинам України з її найбільшим торговим партнером Росією, що може призвести до ослаблення капіталізації банків.

Про це свідчить те, що днями рейтингове агентство Moody's погіршило суверенний рейтинг України з "B3 " до рівня "Caa1" з можливістю подальшого зниження і рейтинги 13 банків. Найбільш серйозні ризики для українських банків Moody's бачить у погіршенні операційного середовища в країні та залежність від облігацій держави пов'язаних з нею емітентів. "Ми очікуємо, що проблемні кредити становитимуть 35% від всіх кредитів на кінець 2013 року, негативно впливаючи на сумарний показник достатності основного капіталу банківської системи, який, ймовірно, скоротиться приблизно до 14% з 18% на кінець 2012 року", - відзначає Moody's [4].

Як наголошується, українські державні банки схильні до найбільшого ризику через значні інвестиції у державні облігації і кредити держкомпаніям. Зокрема, для Ощадбанку така залежність досягає 170% капіталу першого рівня, Укрексімбанку - 100%.

Погіршення державних фінансів і зниження зовнішньої ліквідності, ймовірно, збільшить ринкові очікування девальвації національної валюти і послабить довіру вкладників, призводячи до негативного тиску на ліквідність банків, вважає Moody's.

Отже, підсумовуючи усе вищесказане, Угода про асоціацію з ЄС – найбільш вірогідний та значний фактор, який може суттєво змінити платіжні системи України. Авжеж, зміни відбудуться не відразу, проте підписання цього документу може позначати початок значних трансформацій у національній банківській системі. Вона має як позитивні, так і негативні наслідки для вітчизняної економіки, а тому потребує детальної та обережної імплементації, та здатності уряду і НБУ вчасно помічати зміни в економіці, та оперативно корегувати і модернізувати необхідні інструменти, одним з котрих і є платіжна система.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:

1.                 Лук’янов В.С. Національна платіжна система: поняття, ключові принципи організації і базові функції // Актуальні проблеми економіки. – 2009р. – №12(102). – С. 160–168

2. Офіційний сайт Міністерства Фінансів України [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.minfin.com.ua

3. Офіційний сайт «Європейська правда» [Електронний ресурс]. -Режим доступу: www.pravda.com.ua

4. Офіційний сайт «Ліга-БізнесІнформ» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.liga.net

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (13.01.2014) | Автор: Нарижний М.В., Овчіннікова Н.О.
Переглядів: 563 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz