Вітаю Вас Гість | RSS Четвер
25.04.2024, 03:56
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Кривуля Н.Г. ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ЦІЛІ ФУНКЦІОНУВАННЯ СИСТЕМИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ЦІЛІ ФУНКЦІОНУВАННЯ СИСТЕМИ

ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Н.Г. Кривуля

Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля,

м. Луганськ

 

Діяльність кожного підприємства здійснюється відповідно до вибраної мети. Формулювання мети діяльності підприємства є одним з головних завдань його менеджменту. Формулювання мети діяльності підприємства не є очевидним та простим завданням, оскільки мета являє собою деякий ідеальний образ майбутнього стану підприємства, його сприйняття суб’єктами зовнішнього середовища, до якого має перейти підприємство завдяки реалізації сукупності дій відповідно до реалізованих управлінських рішень.

Постановку цілей діяльності підприємства вирішальною мірою зумовлює вибрана концепція управління. Кожна з концепцій управління підприємством зумовлює свої цілі його діяльності. Так, у концепції управління підприємством за вартістю головною метою діяльності підприємства має стати зростання його вартості, у концепції постійного удосконалення – підвищення якості процесів, що складають діяльність підприємства, з одночасним зменшенням витрат. Отже, для вибору мети діяльності підприємства його менеджменту необхідно вибрати певну концепцію управління і керуватися її положеннями.

Не можна вважати метою діяльності підприємства отримання прибутку. Враховуючи роль прибутку в діяльності підприємства, його отримання є, швидше за все, фундаментальною умовою діяльності підприємства, ознакою, що такий суб’єкт господарювання може продовжувати здійснювати підприємницьку діяльність. Те ж саме стосується і такої мети діяльності як забезпечення конкурентоспроможності підприємства. Конкурентоспроможність підприємства є тією характеристикою його діяльності, за відсутності якої результати діяльності підприємства попросту не визнані ринком, що в ринковій економіці рівнозначно вироку. Інша справа – рівень конкурентоспроможності, який визначає статус підприємства на ринку, за яким підприємство може бути і лідером, і аутсайдером ринку, але результати його діяльності все одне визнані ринком.

В принципі можна стверджувати, що зазначені умови ‑ отримання прибутку та забезпечення конкурентоспроможності – є фундаментальними умовами не лише діяльності підприємства, а й перебування його в стані економічної безпеки.

Сьогодні забезпечення економічної безпеки підприємства поступово перетворюється на важливе завдання його менеджменту, яке реалізується завдяки функціонуванню системи економічної безпеки підприємства. Але практично відкритим залишається питання оцінок перебування підприємства у стані економічної безпеки, тобто відсутні критерії, за якими можна стверджувати про економічну безпеку у поточний час та збереження цього стану на деяку перспективу.

Система економічної безпеки підприємства не є чимось відокремленим, її слід вважати підсистемою системи "підприємство" поряд з виробничою, фінансовою та іншими підсистемами. Система економічної безпеки підприємства має функціонувати відповідно до свого призначення та мети. На жаль, сьогодні спостерігається часте та стійке ототожнювання призначення системи економічної безпеки підприємства та мети її функціонування, яке надано стійким виразом "метою функціонування системи економічної безпеки підприємства є забезпечення його економічної безпеки".

Призначенням системи економічної безпеки підприємства є забезпечення його економічної безпеки. Таке призначення виражає загальний зміст цієї системи, пояснює необхідність її створення. На нашу думку, метою функціонування системи економічної безпеки підприємства є саме забезпечення або збереження названих фундаментальних умов здійснення підприємницької діяльності, а також умов, які зумовлені специфікою та особливостями діяльності підприємства (наприклад, вид діяльності, розмір підприємства, форма власності тощо). Вважаємо, що не можна метою системи вважати "захист від загроз діяльності підприємства". А саме таке формулювання мети домінує у сучасній науковій літературі з екосесента.

Способи, з використанням яких здійснюватимуться дії щодо забезпечення або збереження названих фундаментальних умов, зміст, характер та послідовність цих дій, мають безпосередньо випливати з мети діяльності підприємства, що надає можливість сформулювати пріоритетні завдання функціонування системи економічної безпеки та критерії оцінювання її результативності.

За характером система економічної безпеки є всепроникаючою з широкими комунікаціями, тобто такою, як і підсистема інформаційного забезпечення підприємства. Взагалі система економічної безпеки підприємства має бути дзеркальним відображенням системи управління підприємством, тому що будь-які рішення, що ухвалюються у тій чи іншій підсистемі або стосовно будь-якої підсистеми мають проходити експертизу з точки зору впливу на економічну безпеку підприємства: такі рішення її погіршують або ні; якщо погіршують, то наскільки і як довго триватиме період погіршення; чи можна якимось чином компенсувати таке погіршення; які витрати та ресурси потрібні для такої компенсації тощо.

Розділення призначення системи економічної безпеки та мети її функціонування сприятиме дієвій організації функціонування цієї системи.

 

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (31.03.2014) | Автор: Кривуля Н.Г.
Переглядів: 627 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz