Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
29.03.2024, 10:48
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Козаченко Г.В. ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ЯК ФУНДАМЕНТАЛЬНА КАТЕГОРІЯ БЕЗПЕКОЛОГІЇ

ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ЯК ФУНДАМЕНТАЛЬНА КАТЕГОРІЯ БЕЗПЕКОЛОГІЇ  

Г.В. Козаченко

Східноукраїнський національний університет імені

Володимира Даля, м. Луганськ

 

Сучасне безпекознавство є науковим напрямом, в якому надаються розуміння та пояснення безпеки (будь-якого суб’єкта – держави, регіону, підприємства, людини) в її минулому, сьогоденні і майбутньому, достовірно узагальнюються факти, знаходяться за випадковим необхідне, закономірне, за одиничним – загальне, і на цій основі здійснюється її забезпечення. За В.А. Ліпканом, безпекознавство є своєрідною матрицею наук і наукових напрямів про безпеку, суспільною міждисциплінарною наукою, у якій досліджуються загальні та специфічні об’єктивні закономірності організації та функціонування систем безпеки різного класу і розробляються на підставі їхнього пізнання загальні теоретичні положення, які спрямовані на підвищення ефективності їх функціонування [1].

Сучасне безпекознавство є багатовекторним науковим напрямом, в якому останнім часом в науці України з’явився та зміцнився вектор економічної безпеки (знову ж такі будь-якого суб’єкта – держави, регіону, підприємства, людини), що пов’язано зі значним ускладненням їхньої діяльності внаслідок впливу таких чинників як перехід економіки України до ринкової системи, її намагання знайти своє місце у системи світо господарських зв’язків, зміна ролі держави в регулюванні економки тощо.

З накопиченням знань безпекознавство, як й будь-який науковий напрям (але істинний), перетворюється на науку – безпекологію, в якій у наш час формується комплекс поглядів, уявлень, ідей, спрямованих на тлумачення і пояснення явищ безпеки, творче переосмислюються концептуальні та теоретичні основи управління, права, соціології, антропології та ін., виявляються і досліджуються загальні та специфічні об’єктивні закономірності організації та функціонування систем безпеки різного класу, що надає цілісне уявлення про закономірності та наявні зв'язки у забезпеченні безпеки.

За своєю побудовою безпекологія є вченням, комплексом взаємопов’язаних ідей, внутрішньо диференційованою, але цілісною системою знань, в якій одні елементи залежать від інших, а початковий базис становить сукупність тверджень, понять і категорій, визначених за певними методологічними принципами і правилами. Безпекологія виступає формою синтетичного знання, у межах якої окремі поняття, гіпотези і закони безпекознавства втрачають колишню автономність і стають елементами цілісної системи.

Фундаментальною категорією безпекології є категорія "економічна безпека", яка розглядається стосовно будь-якого суб’єкта – держави, регіону, підприємства, процесу тощо. Тлумачення цієї категорії сьогодні є неоднозначним і не лише тому, що безпекологія як наука перебуває на стадії становлення. Її зміст тлумачиться залежно від підходу до розуміння та пояснення економічної безпеки суб’єкта (кримінальний, захисний, ресурсно-функціональний, гармонізаційний, ринковий) і від цілей його системи економічної безпеки.

Множинність тлумачень категорії "економічна безпека" (залежно від підходу до розуміння) визначає і множинність підходів до її забезпечення. Саме ця множинність і зумовлює необхідність та доцільність використання кількох методологічних підходів до вивчення категорії "економічна безпека" та її забезпечення у системах різного класу. Так, концептуальний підхід надає можливість встановити засадничі, ключові, найважливіші основи забезпечення економічної безпеки суб’єктів на різних рівнях вертикалі "держава – регіон ‑ підприємство". Феноменологічний підхід дозволяє визначити множину явищ, що визначають суб’єктивне сприйняття забезпечення економічної безпеки як вияву прагнення до стабільності діяльності. Системний підхід створює підстави для визначення множини складових (суб’єкти, об’єкти, елементи, взаємозв’язки між ними) системи економічної безпеки будь-якого суб’єкта, якій притаманні як загальносистемні (відкритість, ієрархічність, неврівноваженість та емерджентність), так і специфічні властивості (які ще потребують дослідження). Кібернетичний підхід є основним у формуванні методологічної основи безпекології на базі прямих та зворотних зв’язків у системі економічної безпеки будь-якого суб’єкта, для якої зазвичай потрібне керуюче та організаційне джерело впливу, оскільки інтереси агентів системи часто є незбалансованими, а зв’язки між ними – неузгодженими; за відсутності такого джерела завдяки дії закону зростання ентропії функціонування системи економічної безпеки будь-якого суб’єкта з часом погіршується.

Крім зазначених глибше та ширше вивчити категорію "економічна безпека", що сприятиме та формуванню теоретичного базису безпекології, надає можливість використання історичного, герменевтичного, юридико-догматичного, функціонального, ситуаційного та проектного підходів. Передумови, переваги та обмеження їхнього використання ще потрібно дослідити. Результати такого дослідження сприятимуть подальшому становленню безпекології у сучасній науці України.

 

Використані джерела:

1. Ліпкан В. А. Безпекознавство : [навч. посібник] / Володимир Анатолійович Ліпкан. — К.: вид-во Європ. ун-та, 2003. — 208 с.

 

 

 

 

 

Категорія: 2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (26.04.2013) | Автор: Козаченко Г.В.
Переглядів: 1494 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 Олександра Ляшенко  
0
Цілком погоджуюсь, Ганно Володимирівно, що "З накопиченням знань безпекознавство ... перетворюється на науку – безпекологію". Можливо, наступний науковий сезон вже буде присвячено безпекології.

Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz