Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
26.04.2024, 07:10
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Христенко Л.М., Михайліченко А.І. Зв’язок конкурентоспроможності та економічної безпеки підприємства

Зв’язок конкурентоспроможності та економічної безпеки підприємства

Христенко Л.М., Михайліченко А.І.

            Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля, Луганськ,

 

За свою відносно недовгу тривалість активного вивчення та розвитку теоретичних основ та практичних навиків у вітчизняній науці та практиці  щодо економічної безпеки підприємств, ця тема значно актуалізується саме зараз на тлі виникнення додаткових загроз функціонування підприємств через зростання конкуренції на вітчизняних та міжнародних ринка, а також посиленням нестабільності політичних та економічних умов, у яких змушені діяти усі вітчизняні господарюючі суб’єкти.

Наявність конкуренції, як одного із постійно діючих чинників ринкової економіки вимагає від підприємств ретельно слідкувати за рівнем їхньої конкурентоспроможності. Конкурентоспроможність – це здатність господарюючого суб'єкта зберігати і покращувати свої позиції у середовищі інших господарюючих суб'єктів-конкурентів за допомогою накопичення та ефективного використання їхнього потенціалу визначеної спрямованості. Тобто конкурентоспроможність можна виявити шляхом порівняння конкурентних переваг та позицій серед декількох підприємств на пев­ному ринку. Таких, наприклад, як технології, потенційні можливості устаткування, рівень професійного рівня персоналу, система управління підприємством, стан комунікацій, рівень маркетингової політики та ін.  Оскільки у сучасних умовах господарювання досить вагомою є конкурентна боротьба на ринках держави та світу, кожне з підприємств намагається спрямувати усі зусилля на пошук якомога більшої кількості потенційних можливостей та переваг, завоювати максимально більшу частку ринку та привернути щонайбільшу кількість потенційних споживачів. У сучасній конкурентній боротьбі виграє те підприємство, яке не тільки аналізує та змагається за свої конкурентні позиції, але і слідкує за станом його економічної безпеки. Тому щоб вижити у цій боротьбі, кожне підприємство повинне поставити перед собою обов’язкове завдання не лише підвищення рівня своєї конкурентоспроможності, але й підтримання і підвищення економічної безпеки підприємства в цілому.

А отже, конкурентоспроможність і економічна безпека є органічно пов'язаними категоріями. Якщо підприємство не забезпечило своєї економічної безпеки, воно не зможе утримати та в повному обсязі використати й свої конкурентні переваги, і, отже, неминуче втратить конкурентоспроможність.

На сьогодні економічна безпека є важливою складовою діяльності будь-якого підприємства, що дозволяє йому через протидію об’єктивним та суб’єктивним загрозам його діяльності досягти стабільності функціонування та фінансової рівноваги. Узагальнюючи визначення цього поняття було враховано наступне: по-перше, економічна безпека є станом захищеності підприємства від дії існуючих та потенційних загроз за допомогою вироблення та реалізації відповідних заходів; по-друге, підґрунтям економічної безпеки є ефективне використання ресурсів підприємства (матеріальних та ресурсних, капіталу, персоналу, інформації та технології, техніки та обладнання, прав) та існуючих його ринкових можливостей, що дозволяє запобігати внутрішнім та зовнішнім загрозам та забезпечує тривале виживання і стійкий розвиток підприємства на ринку відповідно до обраної місії; по-третє, економічна безпека підприємства передбачає існування конкурентних переваг, зумовлених відповідністю матеріального, фінансового, кадрового, техніко-технологічного потенціалів та організаційної структури підприємства його стратегічним цілям та завданням; по-четверте, ресурсно-функціональний підхід передбачає наявність певних функціональних складових, які відповідають структурі механізму забезпечення економічної безпеки підприємства.

Як демонструють подані визначення існує тісний зв'язок між двома поняттями «конкурентоспроможність підприємства» та «економічна безпека підприємства» у частині наявності потенціалу та можливостей підприємства, а також частково конкурентних переваг. Проте домінуюче значення  конкурентоспроможності є незаперечним, в той час як економічна безпека є її обов’язковим підґрунтям.

Логічний зв'язок між конкурентоспроможністю та економічною безпекою підприємства подано на рис. 1.

Рис. 1. Зв'язок конкурентоспроможності та економічної безпеки підприємства.

 

Таким чином, конкурентоспроможність будь-якого підприємства напряму залежить від стану його економічної безпеки. Це дві з найважливіших нероздільних складових, які є гарантією ефективної діяльності підприємства. Тому для суперництва та ведення конкурентної боротьби кожен з суб’єктів ринку має слідкувати за рівнем економічної безпеки та рівнем конкурентоспроможності в цілому. 

Категорія: 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (06.05.2014) | Автор: Христенко Л.М., Михайліченко А.І.
Переглядів: 858 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz