Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
29.03.2024, 02:37
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.)

Бараннік В.О. ПРОГНОЗУВАННЯ РІВНЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ: КВАЗІДІНАМІЧНИЙ ПІДХІД

ПРОГНОЗУВАННЯ РІВНЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ: КВАЗІДІНАМІЧНИЙ ПІДХІД

В.О. Бараннік

Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Дніпропетровську

 

В сучасному світі важливим є не тільки визначення поточного рівня економічної безпеки (ЕкБ), як певного інтегрального показника правильності обраної макроекономічної політики, а і прогнозування його на майбутнє, для визначення потенційно можливих загроз сталому економічному розвитку та заходів щодо їх нейтралізації.

Можна навести декілька варіантів такого прогнозування: сценарний підхід, прогнозній індикативний аналіз, експертний аналіз тощо. Автором пропонується власний погляд на можливе прогнозування рівня ЕкБ, який базується на квазідінамічній моделі оцінки рівня ЕкБ держави [1].

 

Рис. 1 Основні сфери життєдіяльності які визначають економічну безпеку

 

В даній моделі визначені не тільки розміри основних сфер життєдіяльності (універсальним засобом визначення кількісної характеристики певної сфери є її вартісна оцінка), а і стан захисту відповідного сфері інтересу (заливка відповідного кола: відсутність заливки – нормальний рівень захисту; чорна заливка – надкритичний рівень захисту) та ступень перетину різних основних сфер життєдіяльності.

Дійсно, в даний або минулий період часу, коли відомі відповідні кількісно-якісні характеристики основних сфер життєдіяльності та ступень їх впливу та взаємовпливу можна побудувати певну картину (рис. 1) та визначити інтегральний рівень ЕкБ.

Для визначення прогнозованого рівня ЕкБ, по-перше, розглянемо можливості визначення кількісної оцінки окремої сфери. Не складно довести, що в значному ступені прогноз розвитку певної сфери буде визначатися її потенціалом (перш за все - природно-ресурсним) та станом розвитку в дійсний час. Крім того, для прогнозування кількісно-якісного стану певної сфери введемо поняття ризику[1], як добуток ймовірності тієї чи іншої важливої події та відповідних втрат чи здобутків.

В такому разі можна передбачити наступні прогнози:

  1. Якщо ситуація нормальна (стан захисту інтересів нормальний або високий) – найбільш вірогідним прогнозом буде зростання даної сфери та маловірогідна можливість її зменшення;

  1. Якщо ситуація передкризова (стан захисту інтересів знаходиться в незадовільному, але не критичному стані) – з рівною ймовірністю можливе й зростання й зменшення відповідної сфери;

  1. Якщо ситуація кризова (стан захисту інтересів знаходиться в критичному стані) - найбільш вірогідним прогнозом буде зменшення даної сфери та маловірогідна можливість її збільшення;

Наступним кроком прогнозу є визначення можливого перетину основних сфер життєдіяльності. На жаль, на відміну від технічних систем, в соціально-економічних системах межі можливого перетину інтересів мають значні коливання, а значить є велика невизначеність (рівень перетину різних сфер) щодо прогнозування рівня ЕкБ. Але і в цьому випадку можна зазначити, що наявність чіткої та виваженої стратегічної програми розвитку в значному ступені спроможне зменшити таку невизначеність.

Ще одним складним моментом даного підходу до прогнозування рівня ЕкБ можна назвати необхідність врахування синергетичних ефектів, коли ми маємо одночасну дію ризиків в двох і більше сферах життєдіяльності. В тім, врахування таких нелінійних ефектів є надскладним завданням для будь-якого прогнозу.

Не зважаючи на відмічені вище невизначеності, прогнозування рівня ЕкБ в квазідінамічній моделі має і певні позитивні моменти. Серед них слід назвати наочність оцінки (ми чітко можемо визначити проблемні місця (сфери життєдіяльності), оцінити певним чином вплив та взаємовплив основних сфер життєдіяльності тощо).

Один із висновків прогнозної оцінки рівня ЕкБ можна сформувати вже зараз: враховуючи достатньо вагомий вплив та взаємовплив основних сфер життєдіяльності (економічної, екологічної, соціальної, політичної й інших) забезпечення прийнятного рівня ЕкБ можливо за умов суттєвого прогресу в усіх цих сферах, без винятку. Крім того, значний резерв щодо покращення рівня ЕкБ має наявний в країні потенціал (і не тільки природно-ресурсний, а і науковий, інвестиційний та інноваційний тощо) і, що саме головне, можливості щодо його ефективної реалізації.

 

Література

  1. Бараннік В.О. Концептуальні підходи до кількісної оцінки рівня економічної та енергетичної безпеки держави / Бараннік В.О., Бараннік О.В. // Економічна безпека держави і науково-технологічні аспекти її реалізації: Праці ІV міжнар. наук.-практ. сем., 23 – 26 жовтня 2012 р. / відпов. ред. Є.М. Письменний, В.М. Шаповал. – Д.: Національний гірничий університет, 2012. – 205 с. С. 13 - 16
 

[1] Ри́зик — можливість того, що все відбуватиметься не так, як очікується, можливість припуститися помилки

Категорія: 2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) | Додав: EME (06.05.2014) | Автор: Бараннік В.О.
Переглядів: 800 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz