Вітаю Вас Гість | RSS Вівторок
19.03.2024, 11:29
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Вахлакова В.В. ЕКОЛОГІЗАЦІЯ ЯК ГОЛОВНИЙ НАПРЯМ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В ЕНВАЙРОМЕНТАЛЬНІЙ ЕКОНОМІЦІ

ЕКОЛОГІЗАЦІЯ ЯК ГОЛОВНИЙ НАПРЯМ ДІЯЛЬНОСТІ

ПІДПРИЄМСТВА В ЕНВАЙРОМЕНТАЛЬНІЙ ЕКОНОМІЦІ

В.В. Вахлакова

Донбаський державний технічний університет,

м. Алчевськ

 

Поняття "сталий розвиток" сьогодні досліджується у багатьох науках – екології, економіці, філософії, соціології, внаслідок чого існують численні погляди на його зміст. Особливої актуальності це поняття набуло в економіці внаслідок виникнення, розвитку та відсутності дієвих засобів вирішення протиріччя "економічне зростання – відсутність зростання в біосфері". Все більше вчені говорять про досягнення границь біосфери і навіть перехід за ці границі.

Результати природоохоронної діяльності промислових підприємств, їхні конкретні заходи з поліпшення екологічної ситуації (що особливо актуально для промислових районів України) не позначилися суттєвим образом на екологічній ситуації – її погіршення триває. Потрібні зміни кардинального характеру, основою яких має стати відповідь на запитання: яким чином мають суміщатися принципи ринкової економіки хоча б зі збереженням наявного стану екології (не говорячи вже про його поліпшення). Адже ринок не може зростати безмежно, економічна система є частиною біосфери планети.

Зрозуміло, що повністю відмовитися від принципів ринкової економіки неможливо. З іншого боку, паліативи на кшталт корпоративної соціальної відповідальності підприємства, адміністративного регулювання впливу антропогенної діяльності людини на довкілля (штрафи, нормативи та квоти викидів тощо), які складають головні реперні точки природоохоронної економіки, вагомих результатів не дали (хоча і допомогли у вирішенні локальних завдань) і є підстави стверджувати, що й не дадуть. Вони передбачали економічну відповідальність за вчинену шкоду довкіллю (плата за забруднення, норми якості навколишнього середовища, яких треба дотримуватися під загрозою економічних санкцій тощо) і повною мірою не спрацювали внаслідок скінченності ресурсів біосфери. Не допоміг навіть традиційний для риноковї економіки механізм ‑ ринок квот, застава (наприклад, на неперероблені небезпечні відходи), страхування тощо. Тому від потрібний перехід від паліативів до кардинальних змін. Такою зміною має стати зміна акцентів в економіці, в діяльності підприємств шляхом її екологізації, тобто перехід від домінування принципів ринкової економіки до принципів енвайроментальної економіки, серед яких головними слід вважати принципи соціальної відповідальності перед суспільством, ефективного використання ресурсів, інноваційності діяльності, екогармонійності.

Основою енвайроментальної економіки є відмова від визнання економіки незалежною системою, надбудовою суспільства, а визнання її частиною біосфери (Г. Дейлі таку економіку називає екологічною). В енвайроментальній економіці штучний капітал (створений людиною) не замінить природний капітал, час відтворення якого є значно більшим (якщо ресурс взагалі є відтворюваним). Більш того, продуктивність природного капіталу людина збільшити не в змозі. Визнання природного капіталу фундаментом не лише економіки, а й існування людства становить фундаментальну відмітність енвайроментальної економіки від ринкової.

В енвайроментальній економіці головна увага керівництва підприємства, особливо промислового, має бути зосереджена на екологізації його діяльності. Так, така увага є вимушеною, вона має йти від усвідомлення того, що якщо стан біосфери перейде точку біфуркації, то споживати те, що вироблено в економіці, буде нікому.

У найзагальнішому вигляді екологізація розглядається як процес впровадження технологічних, управлінських і правових методів, що дозволяють забезпечити випуск необхідної продукції у потрібній кількості та достатньої якості, але за умови підвищення ефективності використання природних ресурсів та зменшення антропогенного навантаження на навколишнє середовище. Екологізація діяльності промислового підприємства передбачає зміну пріоритетів в діяльності підприємства, її орієнтацію на зменшення антропогенного навантаження на навколишнє середовище, іноді навіть на збиток економічній діяльності. Тобто принципи економічності в енвайроментальній економіці набуває другорядного значення, а ефективного використання ресурсів орієнтує діяльність підприємства на безвідходні технології, використання технологій нехай менш економічних, але нешкідливих для довкілля. Екологізація діяльності підприємства означає, що економічні та екологічні пріоритети, як мінімум, мають однакове значення при ухваленні рішень щодо використовуваних технологій.

На жаль, про принципи енвайроментальної економіки в Україні поки ще говорять науковці. В практиці діяльності промислові підприємства, як і раніше, орієнтуються на принципи ринкової економіки і не лише тому, що рівень розвитку економіки в Україні поки ще не дозволяє вирішальними пріоритетами вважати екологічні. Нехтування ними, надання значної переваги економічним пріоритетам зумовлено значною мірою суспільною свідомістю, ментальністю та етосом нації, "молодістю" ринкової економіки. Хоча вже зараз багатьом науковцям в Україні очевидно, що таке ставлення до екологічних орієнтирів в діяльності промислових підприємств матиме катастрофічні наслідки.

 

 

 

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (18.12.2013) | Автор: Вахлакова В.В.
Переглядів: 566 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz