Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
19.04.2024, 09:07
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Тітамір К.О. УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНОЮ БЕЗПЕКОЮ ПІДПРИЄМСТВА НА ЗАСАДАХ ПРЕВЕНТИВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ

УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНОЮ БЕЗПЕКОЮ ПІДПРИЄМСТВА

НА ЗАСАДАХ ПРЕВЕНТИВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ

К.О. Тітамір

Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля,

м. Луганськ

 

У процесі формування ринкової економіки багато підприємств набули новий статус зі зміною форми власності, при якому необхідно самостійно забезпечувати виробничо-комерційну діяльність, стійкість функціонування і адекватно реагувати на зовнішні впливи. Нестабільність внутрішніх і зовнішніх умов виробничо-комерційної діяльності підприємств спричиняють виникнення загроз, які гальмують досягнення поставлених соціально-економічних цілей і відповідних темпів розвитку.

Забезпечення економічної безпеки підприємств потребує створення специфічного механізму попередження та мінімізації дії загроз. Однак поки не існує єдиної теоретичної і методологічної бази визначення критеріїв, методики аналізу і попередження загроз для підтримки економічної безпеки підприємства, механізму організації управління нею. Тому питання управління економічною безпекою підприємств є актуальними.

Необхідність постійного дотримання економічної безпеки зумовлюється об'єктивно наявним для кожного суб'єкта господарювання завданням забезпечення стабільності функціонування та досягнення головних цілей своєї діяльності. Рівень економічної безпеки фірми залежить від того, наскільки ефективно її керівництво і спеціалісти (менеджери) будуть спроможні уникнути можливих загроз та ліквідувати шкідливі наслідки окремих негативних складових зовнішнього і внутрішнього середовища.

Головна мета економічної безпеки підприємства полягає в тому, щоб гарантувати його стабільне та максимально ефективне функціонування в теперішньому часі і високий потенціал розвитку в майбутньому. На підставі показників оцінки економічної безпеки підприємства було виділено п'ять рівнів економічної безпеки, а також основні функціональні цілі економічної безпеки підприємства.

Був сформований алгоритм визначення поточного стану (зони) функціонування підприємства через встановлення кількісних значень та експертних характеристик зазначених вище порогів. На будь-якій стадії життєвого циклу підприємства трапляються відхилення від стану економічної безпеки. Тому досить важливо при дослідженні можливостей підприємства досягати та підтримувати стан економічної безпеки мати інформацію про глибину і напрям таких відхилень, які призводять підприємство до якісно іншого стану – стану кризи.

Система управління в рамках концепції безпечного функціонування підприємства має перебувати в стані постійного очікування сигналів з боку факторів зовнішнього і внутрішнього середовищ, які “запускають” в дію економічний механізм появи на підприємстві негативної (кризової) або позитивної зміни, та адекватного реагування на них.

Для створення механізму, що надає можливість розробити превентивні заходи із зниження вірогідності відхилення від раціонального рівня економічної безпеки підприємства, запропоновано використати методи багатокритеріальної оптимізації, які спрямовані на ефективне узгодження варіантів розв’язків локальних задач за окремими напрямами управління економічною безпекою промислового об’єкта і знаходження оптимального розв’язку для підприємства в цілому. Інформаційна система реалізована з використанням пакету прикладних програм для персональних комп’ютерів (середовище Microsoft Office XP), зокрема, з використанням надбудови «Пошук рішення» Microsoft Excel на базі алгоритму оптимізації Generalized Reduced Gradient (GRG2).

В рамках виконання цього було побудовано ієрархію напрямів забезпечення економічної безпеки підприємства. Критичний аналіз таких напрямів доцільно супроводити коментарями щодо несуперечності або, навпаки, суперечності запропонованих заходів (чи є конфліктність у цілях чи діях того чи іншого заходу один з одним).

Механізм забезпечення економічної безпеки підприємства треба розглядати як сукупність управлінських, економічних, організаційних, правових засобів гармонізації інтересів підприємства з інтересами суб`єктів зовнішнього середовища, наслідком чого є отримання прибутку, який забезпечує достатній рівень економічної безпеки.

 

Література

1. Шульга І.П. Економічна безпека емісійної діяльності акціонерних товариств : [монографія] / Ірина Петрівна Шульга. — К.: ВНЗ "Ун-т економіки і права "Крок", 2010. — 425 с.

2. Экономическая безопасность предприятий интегрированной промышленной структуры: [монографія] / [под общ. ред. А.В. Козаченко]. — Луганск: "Ноулидж", 2011. — 226 с.

3. Концепція економічної безпеки України. ‑ К. : Логос, 1999. ‑ 56 с.

4. Козаченко А.В. Экономическая безопасность предприятия: сущность и механизм обеспечения : [монография] / А.В. Козаченко, В.П. Пономарев, А.Н. Ляшенко. ‑ К.: Либра, 2003. ‑ 280 с.

 

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (31.03.2014) | Автор: Тітамір К.О.
Переглядів: 645 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz