Вітаю Вас Гість | RSS Четвер
28.03.2024, 13:12
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Кузьменко Р.В. Напрями інституційних зрушень за умов генерування процесів промислового зростання в Україні.

Напрями інституційних зрушень за умов генерування  процесів промислового зростання в Україні.

к.е.н. Р.В. Кузьменко

ІЕП НАН України

 

Структурні економічні зміни в Україні потребують негайного вирішення цілої низки проблемних питань, які залишаються не вирішеними в продовж майже двадцяти років, тобто з часів набуття Україною незалежності. Сучасні економічні обставини в Україні створюють перешкоди, щодо формування необхідних умов для структурної перебудови економіки. Це пов’язано з недостатньо розвиненими ринковими інститутами, загальною інфраструктурою та багатьма іншими обставинами. Ускладнення даної проблеми посилюється також відсутністю реальної програми або концепції спрямованої на подолання глибоких структурних диспропорцій, що містять загрози по дестабілізації національної економіки. Оскільки процес структурних перетворень відбувається поетапно і займає тривалий час, тому особливої важливості набуває необхідність ефективного державного регулювання і управління структурними зрушеннями. Ці обставини вимагають вибору таких інструментів і механізмів, які мають забезпечити ефективний розвиток пріоритетних галузей промисловості та сприятимуть процесам трансформації структурних зрушень у національній економіці України. Тому при стратегічному плануванні, слід приділяти більшу увагу розвитку місцевого самоврядування і горизонтальним зв'язкам у співпраці і взаємодії суб'єктів господарювання з місцевою адміністрацією. Дієвим таке самоврядування буде лише у тому випадку, якщо регіони, в яких формується промисловість, матимуть сильну інституційну базу. Політику держави у відношенні до розвитку інституційного середовища необхідно засновувати на розробці законодавчих і організаційно-нормативних актів, наукових підходах, відповідних міжнародному досвіду.

Однією з основних складових процесу ефективного сучасного  розвитку економіки України має бути розробка напрямів щодо модернізації промисловості. У промислових регіонах країни рішення такої задачі необхідно вести за двома напрямами – розвиток сучасних технологій і розвиток інституційного середовища. Технічна сторона модернізації передбачає розробку довгострокових планів із розвитку промисловості регіону за умов оновлення і постійного вдосконалення виробництва. Інституційні перетворення передбачають проведення заходів націлених на створення сприятливих умов для розвитку інституційного середовища в промисловому регіоні.

При виробленні стратегій розвитку промислового регіону дуже часто недооцінюється роль інститутів, це пов'язано з тим, що основні правила і механізми їх виконання, встановлюються на  державному рівні без врахування регіональних особливостей і наявності накопиченого потенціалу.

У сучасних економічних умовах дуже важливу роль в регіональному розвитку відіграє просторова концентрація виробничої діяльності, а також механізми, які сприяють ефективній взаємодії суб'єктів господарювання на локальній території.

Досвід держав, що входять в ЄС або ТС, і інших розвинених країн світу свідчить, що політика регіонального промислового розвитку має включати, як обов'язковий елемент, систему інститутів центральної і регіональної влади, для взаємодії на різних рівнях (причому як за вертикальними, так і горизонтальними складовими). Створення такої системи за умов тісної взаємодії з іншими інститутами дозволить забезпечувати баланс спільних інтересів всіх регіональних груп, для розробки і ухвалення ефективних рішень.

Напрями перетворення інституційної середи повинні відповідати зв'язаним принципам і завданням промислової політики, правовому і соціальному  середовищу. Тому є доцільним включити в спільну складову завдань розвитку інституційного середовища у регіоні, такі:

1. Створення ефективних інструментів правового регулювання в економіці (закріплення правил, що склалися, і способів вирішення господарських проблем в нормах і законодавчих актах).

2. Застосування у відповідність з міжнародними стандартами санітарних норм і екологічних нормативів.

3. Формування організаційно-господарських структур,  які зможуть привести до підвищення конкурентоспроможності регіональної економіки (особливі економічні зони, кластерні об'єднання на всіх рівнях і т. ін.).

4. Підвищення ефективності адміністративного регулювання регіональною економікою, що включає: контроль за банківською і кредитною системами, надання державних і муніципальних контрактів, укладання міжрегіональних і міжгалузевих угод і т. ін.

5. Створення і постійне вдосконалення всієї регіональної інфраструктури з метою створення сприятливих умов для ведення і розвитку бізнесу. Підвищення рівня соціальних стандартів для населення.

Отже формування розвиненого інституційного середовища є базовою передумовою для поліпшення якісних параметрів економічного зростання, пов’язаних зі структурними змінами в промисловості, аграрній та фінансовій сферах. Саме ці обставини відіграють значну роль у формуванні регіональної економічної політики, орієнтованої на інтереси громадян. Оновлення регулюючих функцій держави, що спираються на конкурентні переваги багатої ресурсами території, яка має багатовікові культурні традиції дозволить не тільки виживати в сучасних складних умовах, але й формувати інноваційні напрями розвитку промисловості, що сприятиме процесам ефективних трансформаційних перетворень.

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (06.01.2014) | Автор: Кузьменко Р.В.
Переглядів: 590 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz