Вітаю Вас Гість | RSS Четвер
28.03.2024, 21:35
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Христенко Л.М. Рівні вияву ефективності управління підприємством

Рівні вияву ефективності управління підприємством

 

Христенко Л.М.

Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля, м. Луганськ, Україна

 

Стаючи об'єктом ринкових відносин за умови нестабільної вітчизняної економіки та жорсткої конкуренції, підприємство, що у сьогоденні  самостійно відповідає за результати своєї діяльності, має сформувати таку систему управління, яка спрямована, перш за все, на повноту та економічність досягнення встановлених цілей діяльності підприємства, що є запорукою забезпечення його конкурентоспроможності та стійкого фінансового положення.

Теоретично та практично доведена системність управління підприємством передбачає вивчення цього питання за кількома рівнями:

перший рівень ґрунтується на тому, що підприємство є органічною частиною будь-якої іншої вищої системи (корпорації, галузі, економіки в цілому) або зовнішніх економічних відносин (з постачальниками, споживачами, конкурентами та ін.). Метою управління підприємством цього рівня є вигідне співіснування підприємства з різними суб’єктами зовнішнього оточення на користь усіх задіяних сторін;

на другому рівні підприємство є самостійною цілісною економічною системою, умовою існування якої є генерування цільового фінансово-економічного результату діяльності підприємства за допомогою забезпечення інтеграції та координації конкретних системоутворюючих функціональних елементів (видів діяльності). Мета управління підприємством полягає у досягненні загальних та функціональних (стратегічних й оперативних) цілей діяльності підприємства для забезпечення його платоспроможності, фінансової стійкості та стабільного соціально-економічного розвитку;

третій рівень передбачає вивчення окремих складових елементів безпосередньо самого управління зі специфічними їм властивостями, визначеними й обмежувальними параметрами.

На якому б рівні не розглядалось управління підприємством воно завжди має бути ефективним.

З огляду на складність управління підприємством як об’єкта дослідження, його ефективність є також складною комплексною категорією, що, проявляється, по-перше, у відображенні ступеню досягнення цілей діяльності підприємства та економічності такого досягнення, по-друге, у результативності управління як певної системи і цілком залежить від характеристик отриманого корисного результату. Оцінка ефективності управління підприємством – це спосіб отримання достовірної аналітичної інформації для вироблення обґрунтованих напрямів її підвищення.    

На першому рівні ефективність управління підприємством визначається як зовнішня ефективність, тобто ефективність з точки зору використання зовнішніх можливостей підприємства; ефективність, яка відображає досягнення підприємства у взаємозв’язку із зовнішнім оточенням; ефективність, яка показує наскільки підприємство відповідає вимогам зовнішнього середовища. Зовнішня ефективність управління підприємством виражається через: наявність зовнішніх можливостей підприємства та реальність їх реалізації; збалансованість інтересів підприємства з інтересами різних груп зовнішнього ділового оточення; спроможність підприємства адаптуватися до мінливих соціально-економічних вимого та вимог науково-технічного прогресу та ін.

На другому рівні ефективність управління підприємством є внутрішньою ефективністю, яка складається з ефективності функціональних елементів (видів діяльності) об’єкта управління. Виявом цієї ефективності є: наявність та реальність використання внутрішніх функціональних можливостей підприємства; повнота та раціональність використання всіх видів ресурсів при високій якості продукції з мінімальними витратами; повнота досягнення цілей діяльності підприємства у конкретних результативних показниках за функціональними сферами діяльності та ін.

На третьому рівні ефективність управління підприємством є, по-перше, внутрішньою, по-друге, ототожнюється з ефективністю управлінської праці. Вона поєднує у своєму складі ефективність елементів суб’єкта управління, таких як управлінський персонал, організаційна структура управління, інформаційна база, техніка та технологія управління, корпоративна культура підприємства та ін.

А отже, вивчення ефективності управління підприємством за вказаними рівнями, дозволило вирізнити такі її види як: зовнішня ефективність управління підприємством, внутрішня ефективність управління функціональними сферами його діяльності та внутрішня ефективність управлінської праці. Це, в свою чергу, є підґрунтям для вироблення напрямів, критеріїв та системи показників оцінювання ефективності управління підприємством. Інформаційна база як результат застосування методики оцінювання ефективності управління підприємством дозволить виробити напрями її підвищення.

Література

1. Христенко Л.М. Критерії оцінювання ефективності управління підприємством / Л.М. Христенко // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2013. – № 1 (190). Ч.1 – С. 212-215.

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (16.12.2013) | Автор: Христенко Л.М.
Переглядів: 519 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz