Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
29.03.2024, 09:22
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Чорна О.Ю. ВНУТРІШНЬОКОРПОРАТИВНИЙ БАЛАНС ЯК ДІЄВИЙ ІНСТРУМЕНТ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНОЮ БЕЗПЕКОЮ ІПС

ВНУТРІШНЬОКОРПОРАТИВНИЙ БАЛАНС ЯК ДІЄВИЙ ІНСТРУМЕНТ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНОЮ БЕЗПЕКОЮ ІПС

О. Ю. Чорна,

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

 

В економіці України тривають процеси концентрації акціонерного капіталу, консолідації власності, об’єднання підприємств, створення інтегрованих промислових структур (далі ІПС). На відміну від самостійно функціонуючих суб’єктів господарської діяльності, джерела загроз ІПС здебільшого зосереджено не в зовнішньому, а у її внутрішньому середовищі. Причини цього криються в особливостях ґенези ІПС, найсуттєвішими серед яких є територіальна, технологічна та організаційно-економічна масштабність, складність декомпозиції управління, різна галузева належність акторів ІПС, а отже, різноманітність інтересів і використовуваних ресурсів.

Керівництву ІПС необхідно ув'язувати разом і враховувати досить великий і різноманітний обсяг інформації щодо ресурсів  акторів ІПС узагалі та ІПС у цілому. А, отже, виникає необхідність компетентної роботи аналітиків, озброєних відповідними технологіями та інструментами, щодо управління економічною безпекою ІПС.   Внутрішньокорпоративні баланси, на наш погляд, допоможуть вирішити ці завдання.

Баланси належать до загальних прийомів дослідження; їх широко використовують у біології, геології, фізиці, ергономіці, статистиці, економіці та інших галузях знань. Баланс у широкому розумінні (від франц. balance – ваги, терези) означає рівновагу, врівноважування. Однак при всій гнучкості й універсальності балансів жоден з них не в змозі достатньо повно відобразити всю сукупність взаємозв'язків акторів в ІПС. Для цього потрібно формувати і використовувати внутрішньо корпоративні баланси ІПС. Сутність внутрішньокорпоративного балансу ІПС полягає у встановленні пропорційності й відповідності між потребами, ресурсами, інтересами й іншими параметрами акторів ІПС за допомогою системи балансів (матеріальних, фінансових, трудових та інших). Застосування цієї системи балансів дозволить виявити, яким чином зміна показників одних балансів впливає на показники інших та на внутрішньокорпоративний баланс ІПС у цілому.

Внутрішньокорпоративний баланс ресурсів акторів ІПС  складається з комплексу балансів ресурсів ІПС, кожний з яких, у свою чергу, містить окремі показники, за допомогою котрих установлюється співвідношення в розподілі та використанні ресурсів акторів ІПС.

Отже, під внутрішньокорпоративним балансом ресурсів акторів ІПС маємо розуміти систему показників та розрахунків, які визначають технологічні, економічні, організаційні взаємозв'язки акторів ІПС у функціонуванні ІПС, і конкретні пропорції виробництва та споживання окремого виду ресурсу акторів ІПС задля узгодження їх інтересів і внаслідок цього забезпечення економічної безпеки ІПС.

Класифікувати внутрішньокорпоративні баланси ресурсів ІПС необхідно за видами виміру, масштабу виміру, за роллю в управлінні економічною безпекою, за топологічною структурою, часом функціонування, за корпоративною ознакою, за методами розрахунку. Для кожного внутрішньокорпоративного балансу ресурсів характерні всі ознаки, які покладено в основу класифікації. Наприклад, внутрішньокорпоративний баланс готової продукції можна віднести за видом виміру до вартісних, за масштабом виміру – до обсягу продукції, за роллю в управлінні економічною безпекою – до планових чи прогнозованих, за топологічною структурою – до простих, за часом функціонування – до статистичних, за рівнем належності – до рівня одного, декількох акторів ІПС, або ІПС в цілому, за методами розрахунку – до економіко-математичних.

Запропоновану класифікацію внутрішньокорпоративних балансів можна вважати укрупненою. Відповідно кожній класифікаційній ознаці внутрішньокорпоративний баланс, у свою чергу, може являти розгалужену систему власних балансів. Найважливішими з них є трудові, матеріальні та вартісні.

Використання внутрішньокорпоративного балансу ресурсів акторів ІПС є складним проектом, структурування й управління яким має бути дорученим координаційній групі, до складу якої входитимуть спеціалісти різного фаху. Сучасна обчислювальна техніка та засоби передачі інформації, що дозволяють автоматизувати багато етапів збору і обробки інформації для збалансування ресурсів акторів ІПС, суттєво спрощують діяльність такої координаційної групи. Всі етапи впровадження внутрішньокорпоративного балансу тісно пов'язані один з одним;  недоліки, що виникають на одному з них, можуть негативно позначитись на всьому процесі складання внутрішньокорпоративного балансу в цілому.

Використання внутрішньокорпоративних балансів дозволить керівникам ІПС генерувати завчасні, цілеспрямовані дії, приймати зважені рішення щодо управління економічною безпекою ІПС, забезпечити здатність до самозбереження ІПС, гнучкість, орієнтацію на майбутні зміни зовнішнього та внутрішнього середовища функціонування ІПС. 

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (16.12.2013) | Автор: Чорна О.Ю.
Переглядів: 517 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz