Вітаю Вас Гість | RSS П`ятниця
19.04.2024, 10:20
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Чорна О.Ю. , Чернокалов О.О. УПРАВЛІННЯ КАДРОВОЮ БЕЗПЕКОЮ ПІДПРИЄМСТВА

          УПРАВЛІННЯ КАДРОВОЮ БЕЗПЕКОЮ ПІДПРИЄМСТВА

 

О. Ю. Чорна, О. О. Чернокалов

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

 

Питанням економічної безпеки надана значна увага в сучасній економічній літературі на державному рівні та на рівні підприємства. В той же час теоретичні та прикладні аспекти кадрової безпеки у системі економічної безпеки підприємства в українській економічній науці практично не досліджені.

Термін «кадрова безпека» посідає особливе місце в сучасній економіці. Ще нещодавно проблеми кадрової безпеки були предметом розгляду в основному західних спеціалістів. Українські дослідники звернулись до них лише в останні роки. Дослідивши найбільш поширені тлумачення поняття «кадрової безпека підприємства» [1], що використовуються у сучасному науковому термінологічному обігу, під кадровою безпекою підприємства запропоновано розуміти стан системи підприємства при якому відбувається ефективне управління персоналом, вирішення правових питань трудових відносин, підготовка нормативних документів, що їх регулюють, забезпечення необхідною інформацією всіх підрозділів управління персоналом, протистояння й подолання загроз зовнішнього та внутрішнього середовища  та захищеність інтересів підприємства щодо розвитку і удосконаленню його людських ресурсів.

Управління, як і більшість інших наукових термінів, має не одне, а кілька значень, які різняться своїм змістом та обсягом. Найпоширенішими з них є визначення управління як управлінської діяльності або як процесу для досягнення цілей діяльності підприємства, або як системи, яка складається з низки підсистем.

Управління кадровою безпекою підприємства за своєю суттю повинно бути випереджальним, оскільки зорієнтовано на завчасні, цілеспрямовані дії, які забезпечують підприємству здатність до самозбереження, гнучкість, орієнтацію на захищеність від загроз.

«Загроза» - це дія або подія, здатна порушити безпеку підприємства. До її основних складових належать цілі,  агенти та  події [1, с. 40]. Розглядаючи поняття «загроза» кадрової безпеки, в контексті управління підприємством слід зауважити, що їхня природа виникнення є досить специфічною. Деякі з них надходять із зовнішнього середовища, а деякі із внутрішнього. Прикладом основних внутрішніх загроз підприємства, з боку кадрового складу безумовно є: невідповідність кваліфікації робітника до посади, яку він займає; відсутність, або слабкі прояви діючої системи управління персоналом; відсутність процесу «вирощування» власних кадрів та курсів підвищення кваліфікації робітників (працівники підприємства не мають можливості навчатися та підвищувати свої професійні здібності); відсутність або слабка система мотивації працівників; повсякденність в роботі, що знижує ефективність праці (нехватка творчих елементів в роботі, може бути причиною слабкої організаційної культури); низький рівень корпоративної політики; недостатня перевірка робітників під час приймання на роботу.

До зовнішніх загроз кадрової безпеки підприємства необхідно віднести кращі умови мотивації у конкурентів (неважко за такого розкладу спрогнозувати перехід провідних фахівців до конкурентів); настанова конкурентів на переманювання; тиск на працівників ззовні; потрапляння працівників у різні види залежності; інфляційні процеси (неможна не враховувати під час розрахунку заробітної плати і прогнозувати її динаміки).

Отже, існує безліч загроз кадровій безпеці підприємства запобігання негативного впливу яких можливо лише через ефективне управління кадровою безпекою підприємства, основними функціями якого є  планування і організація заходів від зарахування працівника на роботу до його звільнення. Тут можливі всілякі кадрові технології, основною серед яких вважають тестування [1].

Одним з найважливіших елементів системи управління кадровою безпекою, яким сучасні керівники чомусь нерідко нехтують є «адаптація». Проте для кожного робітника час його адаптації на підприємстві різний, це зумовлено психологічним, соціальним, фізичним станом, тим, що кожен по-своєму звикає до нових умов праці, це природне явище, індивідуальне для кожної особистості.

Ще однією з важливіших функцій управління кадровою безпекою є контроль, який представляє собою своєрідний набір засобів, спрямований на дію персоналу, включає в себе різноманітний комплекс регламентів, режимів, обмежень, оцінювань, контролю та інших операцій. Контроль здійснюється службою безпеки підприємства та частково відділом кадрів.

Сучасні умови діяльності підприємства є доволі складними та небезпечними через наявність чисельних загроз їх кадровій безпеці. Головною причиною виникнення таких загроз є його внутрішнє середовище, а, отже, необхідність превентивного виявлення та усунення загроз є першочерговою задачею управління кадровою безпекою підприємства.

                                    

ЛІТЕРАТУРА

1.                        Кадровая безопасность компании. / [Соломанидина Т. О., Соломанидин В. Г.]. — М.: Издательство «Альфа - Пресс», 2011. — 688 с.

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (13.01.2014) | Автор: Чорна О.Ю. , Чернокалов О.О.
Переглядів: 728 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz