Вітаю Вас Гість | RSS Вівторок
23.04.2024, 21:13
Економічні
інтернет-
конференції

Форма входу
Головна Конференції Реєстрація Вхід
Меню сайта
Категории раздела
2014 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [46]
2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [102]
2013 р. Безпекознавство: теорія та практика (15.03 – 15.04.) [106]
2012 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) [79]
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.)

Чиж А.Ю. Податкова безпека як функціональна складова економічної безпеки підприємства

Податкова безпека як функціональна складова економічної безпеки підприємства

Чиж А.Ю.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Луганськ

Проведений аналіз існуючих підходів до поняття «економічна безпека підприємства» свідчить про наявність різних визначень його сутності. Поза сумнівом, вони мають право на існування, але потребують уточнення з погляду на комплексність поняття економічна безпека підприємства.

Під економічною безпекою підприємства будемо розуміти такий його стан, у якому забезпечується відсутність будь-яких загроз і непередбачуваних ризиків щодо стабільного функціонування, фінансової рівноваги і регулярного отримання прибутку, можливості досягнення визначених цілей і вирішення завдань, здібності до подальшого розвитку і вдосконалення. Сутність безпеки господарюючого суб'єкта полягає у збереженні підприємством своїх основних характеристик, параметрів, властивостей при негативних руйнівних впливах з боку інших явищ, процесів або організаційних структур.

Створення умов відсутності загроз потребує наявності загальної системи безпеки господарюючого суб’єкту, яка має забезпечити економічну, внутрішню безпеку; режимну діяльність, фізичну безпеку, безпеку зв'язку, технічну безпеку, інформаційну безпеку, захист комерційної таємниці, безпеку перевезень, протипожежну безпеку, інформаційно-аналітичну безпеку, радіаційно-хімічну безпеку, пропагандистське забезпечення, психолого-соціологічну безпеку, експертну перевірку механізму системи безпеки. Вона складається з багатьох підсистем та діє за встановленими принципами, має певні завдання і цілі, що обумовлені особливостями діяльності. Функціонування такої системи потребує певних ресурсів та гармонізації внутрішніх і зовнішніх інтересів підприємства.

Можна стверджувати, що підприємство знаходиться в стані економічної безпеки в тому випадку, якщо можливі погрози усунуті, а ризики мінімізовані.

Для організації і забезпечення економічної безпеки суб’єктів господарювання доцільно її розглянути за функціональними складовими.

Функціональні складові економічної безпеки суб’єкта господарювання – це сукупність основних напрямів економічної безпеки, що істотно різні за змістом, характером виконуваних завдань, методам їх рішення і функціональними критеріями.

Провідним функціональним чинником генерування чистого прибутку і економічної безпеки господарюючих суб’єктів є податкова її складова. Податкова безпека підприємства – це забезпечення мінімізації податкового ризику платника податків, при якому з боку господарюючого суб'єкта повністю і своєчасно сплачуються нараховані податки, а з боку виконавських і законодавчих органів забезпечується передбачений законом захист платника податків. Це сприяє зростанню чистого прибутку і підвищенню економічної безпеки платників податків.

Оподаткування виконує різні функції. З одного боку, воно є інструментом держави для формування і акумуляції фінансових ресурсів, що реалізує функцію перерозподілу коштів між державою, господарюючими суб'єктами і фізичними особами. З іншого боку, – виконує регулюючу (стимулюючу або дестимулюючу) функцію в розвитку бізнесу.

Основи податкової безпеки полягають у зниженні податкових ризиків з метою підвищення ефективності і економічної безпеки платників податків. З розвитком ринкових відносин податкова складова економічної безпеки підприємства інтенсивно розвивається як дієвий інструмент управління його ефективністю і безпекою.

Вивчення вітчизняної і зарубіжної літератури дозволяє розглядати управління податковою складовою, як нову концепцію в теорії і практиці сучасного управління, що виникла на перехресті економічної теорії, планування, оподаткування, менеджменту, безпеки організацій, аналізу господарської діяльності. Концепція податкової безпеки має бути інтегрована в систему економічної безпеки підприємства і в єдину систему управління ним. Якісна і кількісна орієнтованість основоположних елементів податкової безпеки зумовлюють її двоїстість – урахування податкових ризиків та визначення податкового навантаження.

Податкова безпека є сукупністю методів стратегічного і оперативного податкового менеджменту, податкового обліку, планування, аналізу і контролю, спрямованих на досягнення стратегічних цілей і забезпечення економічної безпеки підприємства. Податкова безпека у вузькому сенсі слова, – це визначення взаємозв'язку податкового ризику і прибутковості підприємства. При такому підході податки враховують як специфічні витрати, економія яких пов'язана з певними витратами і ризиками. Податкова безпека пов'язана з аналізом потенціалу підприємства і його «вузьких місць» (наявністю обмежених ресурсів для досягнення фінансових результатів).

Категорія: 2013 р. Менеджмент: розвиток, теорія та практика (15.11 – 15.12.) | Додав: EME (26.12.2013) | Автор: Чиж А.Ю.
Переглядів: 1279 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright Volodymyr Dahl East Ukrainian National University,
Department of Management and economic security
© 2024
Конструктор сайтів - uCoz